بواسیر یا همورئید زمانی بروز میکند که سیاهرگها در راست روده یا کانال مقعد گشاد شده و متورم میشوند و باعث بروز ناراحتی و درد در افراد مبتلا هستند.

بواسیر ممکندر مجرایمقعدیبا عنوان بواسیر داخلییا در مدخلمقعد تحت عنوان بواسیر خارجیبروز کند. در برخی موارد ممکن است فردی چندین وقت به بواسیر مبتلا بوده باشد اما فقط در صورت خونریزیبه وجود این مشکل در خود پی ببرد و تا پیش از خونریزی وجود آن مشخص نباشد.
بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه می
شوند شامل زنان باردار افراد مبتلا به یبوست و کسانی هستند که به مدت طولانی مینشینند. ا
فرادی که به دلیل ابتلا به یبوست مدت طولانی دستشویی مینشینند و یا در صورت ابتلا به اسهال به خود فشار زیادی می
آورند به بواسیر مبتلا میشوند. بواسیر میتواند ایجاد ناراحتی و حتی درد کند، اما پزشک میتواند به شما کمک کند که بهبود پیدا کنید.
5/2 سانتی متر انتهایی کولون یا روده ی بزرگ کانال مقعدی نامیده می شود. در این قسمت شبکه ای از وریدهای کوچک در زیر پوست وجود دارد که در اثر عوامل متعددی متورم می شوند.به تورم این وریدها اصطلاحاً هموروئید یا بواسیر گفته می شود. برخی علل بروزاین بیماری عبارتند از:
اسهال مزمن، یبوست، استفاده از دستشویی به مدت طولانی، وارد کردن فشار به عضلات شکم در زمان بروز اسهال، بارداری، چاقی، عدم تحرک، ورزش های خیلی سنگین و عادات نادرست غذایی مانند عدم استفاده از سبزی جات و میوه جات.
انواع هموروئید
1- نوع خارجی : این نوع همان طور که از نامش پیداست به راحتی دیده می شود و قابل احساس است. به طوری که تورم در ناحیه ی مقعد قابل تشخیص است. این حالت اکثراً باعث درد و ناراحتی بیمار نمی شود، مگر آن که لخته ی خون در قسمت متورم وجود داشته باشد. که این حالت با بروز درد ناگهانی و شدید قابل تشخیص است.
2- نوع داخلی : در این حالت، تورم به صورت خوشه ای در اطراف دیواره ی کانال مقعدی به وجود می آید و گاهی نیز به بیرون گسترش می یابد. معمولاً بدون درد است. اما گاهی باعث بروز خونریزی و ترشح موکوس می گردد.
بعضی بیماری های دیگر مانند شقاق ( ترک خوردگی ) در ناحیه ی کانال مقعدی علایمی مانند بواسیر دارند که باید توسط فرد متخصص از بواسیر متمایزشوند.
شایع ترین علامت هموروئید، خونریزی اطراف مقعد است ولی هر نوع خونریزی را نباید به هموروئید نسبت داد.
علائم هموروئید
عمده ترین علایم هموروئید به شرح زیر می باشد: (شایان ذکر است که داشتن همه علل نامبرده ذیل الزامی نیست)
1- خونریزی به همراه مدفوع یا بعد از دفع کامل به شکل قطره قطره یا خون پاشی
2- درد
3- خارش
4- سوزش
5- ترشح مواد موکوسی و تحریک پذیری اطراف مقعد.
شایع ترین علامت هموروئید، خونریزی اطراف مقعد است ولی هر نوع خونریزی را نباید به هموروئید نسبت داد. باید دانست که برخی انواع سرطان های روده ی بزرگ و پولیپ ها باعث دفع خون در مدفوع می شوند.
بنابراین تشخیص نوع بیماری به وسیله پزشک متخصص ازطریق کولونوسکوپی (دیدن درون روده ی بزرگ بوسیله لوله نوردار و مجهز به عدسی)امکان پذیر است. همچنین آزمایش های لازم دراین مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
راه های درمان
استفاده از بعضی از داروها و پمادها برای کاهش درد، خونریزی و خارش مقعد معمول است. علاوه بر آن گاهی با تشخیص پزشک متخصص قسمت خونریزی دهنده برداشته می شود. که معمولاً یک عمل سرپایی بدون درد است. بعضی از روش های دیگر که در درمان این بیماری مؤثرند عبارتند از:
1- درمان اسهال مزمن به عنوان مهم ترین دلیل بروز هموروئید
2- استفاده از آب گرم هنگام استفاده از توالت
3- نشستن در وان صندلی دار که حدود 7 تا 10 سانتی متر از بدن در آب گرم قرار گیرد یا استفاده از کمپرس آب گرم
4- پرهیز از نشستن زیاد دردستشویی (استفاده از توالت فرنگی بهتر است)
5-فعالیت بدنی
6) ماساژ سطح شکم برای عبور بهتر جریان خون از روده ها در صورت وجود یبوست
درمان های تغذیه ای
1) استفاده ازغذاهای پر فیبر یا به عبارت دیگر سبزی جات و میوه جات،که هم در جلوگیری از بروز این بیماری و هم در درمان این بیماری مؤثرند.
برخی از انواع غذاهای پرفیبرعبارتند از:
* انواع حبوبات به خصوص نخود ، لوبیا و باقلا
* دانه های کامل و سبوس دارمانند سبوس جو و شلتوک برنج
* انواع میوه جات
* سبزی جات مانند کاهو، هویج و کلم .
2) مصرف روزانه 6 تا 8 لیوان آب
3) استفاده از روغن زیتون به جای سس های سالاد
4) پرهیز از مصرف ادویه جات تند و تحریک کننده مانند کاری، پودر فلفل و...
5) استفاده از عادات غذایی صحیح و مشاوره با متخصص تغذیه
6) کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل
تشخیص قطعی بواسیر چگونه امکان
پذیر است؟
برای
تشخیصقطعیممکناستاز روشهایی از جمله آندوسکپیبه معنای مشاهده وضعیت مقعد به کمکیکلولهکوتاهبهنامآندوسکپکه وسیلهایلنزدار و داراییکمنبعنورانیدر سر آناستو یا پروکتوسکپیبه معنای مشاهده راسترودهو قسمتپایینیرودهبزرگیا وسیلهایبهنامپروکتوسکپ، کهوسیلهایاپتیکو داراییکمنبعنورانیدر سر آناست، استفاده شود.
بواسیر معمولاً با مراقبت
مناسبخوبمیشود، اما علایمآن ممکناستکم یا زیاد شود به این معنی که گاهی بواسیر ممکناستپساز یکدورهیبوستدوبارهبروز کند. این بیماری ممکن است عوارضی از قبیل کمخونی از نوع فقر آهندر نتیجه خونریزیزیاد، درد شدید در اثر وجود لختهخوندر بواسیر و نیز عفونتیا زخمشدنبواسیر در پی داشته باشد.
لازم به یادآوری است که برای انجام فعالیت
های جسمی بویژه ورزش کردن در زمان ابتلا به این بیماری محدودیتیوجود ندارد بلکه عملکرد روده و در واقع تمام نقاط بدن در نتیجه فعالیت جسمانیمناسببهبود پیدا میکند. وجود بواسیر به تنهایی بیماری تلقی نمیشود و عوارض آن نیز خطرناک نیست.
این مشکل موضعی است و تأثیری روی سایر اندامها و قسمتهای دیگر بدن ندارد. مسئله مهم شباهت برخی علائم آن مثل خونریزی از مقعد با بیماریهای خیلی جدی مثل پولیپ یا سرطان روده بزرگ است. اغلب بیماران علت مشاهده کمی خون در مدفوع را بواسیر می
دانند،
در حالی که ممکن است علت خونریزی پولیپ و یا سرطان روده بزرگ باشد. به همین دلیل پس از مشاهده خون در مدفوع برای اولین بار لازم است با پزشک مشورت کرد و درصورت لزوم برای بررسی کامل روده بزرگ کولونوسکوپی انجام داد.2 نظر براي اين پست ارسال شده است:

fereshteh1902 1 سال پیش

نشانه های اولیه هموروئید حاد عبارتند از : ــ درد در مقعد و اطراف آن ــ خارش ــ خونریزی درد از نشانه های اصلی و ثابت بیماری بوده، تقریبا در ۴۰ % بیماران، بخصوص در هنگام دفع مدفوع مشاهده میشود. حاشیه مقعد به علت التهاب مخاط راست روده و پوست به راحتی آسیب می بیند. در موقع زور زدن، حرکت مدفوع در روده، انجام تنقیه و گاها مصرف شیاف های آنتی هموروئیدی نیز مخاط راست روده به آسانی آسیب دیده، دیوار پسین کانال مقعد ترک بر می دارد. در ۳۵% موارد خونریزی به علت حرکت جرم سفت مدفوع در هنگام اجابت مزاج میباشد. گره های خارج شده از مقعد در نتیجه اصطکاک با لباس و یا جا انداختن با دست، آسیب دیده، دچار خونریزی می شوند. سوزش و خارش مقعد و اطراف آن در نتیجه تاثیر ترشحات غده مخاطی روده بزرگ بر اعصاب حسی این منطقه می باشد. در پی پایین افتادگی طولانی گره ها، کشیدگی اسفنکتر (ماهیچه تنگ کننده) مقعد کاهش یافته، گاز و مدفوع آبکی به گونه غیر ارادی خارج می گردند. این روند موجب تحریک و التهاب مزمن پوست و گاها پوسته دادن لایه فوقانی آن می شود. عوارض پرولاپس (پایین افتادگی هموروئید از مقعد)، خونریزی و پیدایش کانونهای نکروزی در گره های هموروئید از جمله عوارض هموروئید می باشند. لخته شدگی گره های هموروئید یکی از بدترین عوارض آن می باشد. این روند می تواند به سیاهرگهای غشاء مخاط راست روده نیز گسترش یابد. تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده، اسفنکتر مقعد، اطراف مقعد و حتا اعضاء تناسلی انتشار یابد. فشار بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان موجب دردهای شدید در مقعد و اطراف آن می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده، مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود. تب بیمار ممکن است به ۵ / ۳۷ تا ۸ /۳۸ درجه برسد. آنمی فقر آهن نیز از جمله عوارض خونریزی مزمن هموروئید می باشد. [URL="http://clinicdarman.com/بواسیر-هموروئید/"][COLOR="white"]بواسیر[/COLOR][/URL]


molamad 6 ماه پیش

با تشکر از مقاله خوبتون لطفا از این سایت هم دیدن کنید. http://www.hemorrhoid-laser.com