سوال – چطور باید از گوش استفاده کرد ؟
پاسخ – ارگان گوش دو تا وظیفه ی عمده را در بدن بعهده دارد . یکی وظیفه ی شنوایی است که ما با محیط و اطراف از طریق شنوایی ارتباط برقرار می کنیم . دیگری وظیفه ی تعادلی است . شاید بیشترین نقش تعادل در بدن بعهده ی گوش داخلی است .
ما گوش را به سه قسمت تقسیم می کنیم . یکی گوش خارجی است که شامل لاله ی گوش است که در معرض دید است و کانال گوش است . کانال حدود دو و نیم سانتی متر است از پوست پوشیده شده و در نهایت به پرده ی گوش وصل می شود .
از پرده ی صماخ تا اول گوش داخلی ، گوش میانی می شود . بیشترین وظیفه ی شنوایی و هدایت اصواتی که از محیط به ما می رسد بعهده ی این قسمت است که به سمت گوش داخلی هدایت می کند و در نهایت گوش داخلی است که عصب شنوایی هست و وظیفه ی درک شنوایی را به ما می دهد . کانال گوش کانال مستقیم نیست .
ما فکر می کنیم با وسایلی که در دست مان است مثل گوش پاک کن و سر خودکار می توانیم جرم گوش را تمیز کنیم . با این کار ما خودمان دچار مشکل می شویم . با این کار ما جسم خارجی را به پشت تنگی های کانال هدایت می کنیم و جرم در آنجا گیر می افتد و برای ما گوش درد ایجاد می کند . بنابراین گوش یک کانال مستقیم نیست .
مقداری پیچ و خم دارد . نکته ی دیگر اینکه گوش با ارگان های مجاور در ارتباط هست . یکی مفصل گوش ما و ارگانهایی مثل صورت ، سینوس ها و دندان . گاهی بیمار میگوید که گوش درد دارد ولی ما چیزی در گوش او پیدا نمی کنیم ، این مفهومش این است که منشا گوش درد از ارگانهای اطراف خود گوش باشد .
مثل دندانها ، سینوس یا عفونت های اطراف خود گوش باشد . همیشه فکر نکنید که گوش درد همراه با عفونت خود گوش است . ممکن است عفونت در اطراف گوش باشد و به گوش سرایت بکند .
سوال – چه افرادی باید بیشتر مراقب گوش خودشان باشد ؟
پاسخ – گوش امروزه ارکان مهمی در زندگی اجتماعی است . امروزه اگر ما از نعمت شنوایی محروم بشویم دچار مشکلات عدیده ای می شویم . یکسری افرادی هستند که در معرض خطرند . ما روزانه در معرض اصوات مختلف و شدت های مختلف هستیم . ا
ین شدت ها نباید از اندازه ی مشخصی بیشتر باشد و اگر طول مدت آن افزایش پیدا کرد آسیب جدی به گوش می رسد .
ما در طول روز نباید بیشتر از هشت ساعت در معرض هشتاد دسی بل قرار بگیریم ( کمی بیشتر از یک صحبت با صدای معمولی . هواپیما که از باند حرکت می کند 120 دسی بل است .) این مراقبت را ما باید درزندگی و محیط کار رعایت بکنیم .
یکسری افراد هستند که بیشتر در معرض خطر هستند . افرادی که به علل مختلف بعضی داروها را مصرف می کنند . بعضی از داروها حساسیت اصوات را افزایش می دهد و آسیبها را بیشتر می کند .
افرادی که بیماری خاصی دارند یا مشکل عصب گوش دارند یا ناشنوا شده اند که اینها باید بیشتر مراقب گوش خود باشند .
افراد در سن پایین یا بالا . بچه ها به صراحت نمی توانند مشکل گوش خود را به ما بگویند . نقش ما بعنوان والدین یا برادر و خواهر باید به این نکته توجه بکنند که اگر بچه ای در تمرکز یا درک مطلب دچار اشکال هست بدانید که ممکن است که یک از علل آن کم شنوایی یا ناشنوایی باشد .
پس بچه ها را باید در معرض پیگیری قرار بدهیم. در سن بالا مراقبت خاص خودش را می خواهد . در سن بالا گوش شرایط خاص خودش را دارد و ما نباید شرایط را بدتر از خودش بکنیم . با مراقبت های خاص و توانبخشی به شکلی حرکت بکنیم که آنها هم یک روابط صحیح با اطراف خودشان داشته باشند .
سوال – در مورد جسم خارجی در گوش و جرم گوش توضیحاتی بدهید .
پاسخ – در بزرگسالان رفتن جسم خارجی در گوش کمتر اتفاق می افتد . این اتفاق بیشتر در بچه ها می افتد . جسم خارجی را به سه دسته تقسیم می کنیم .
یکی جسم خارجی هستند مثل نخود ، عدس و لوبیا که اینها خاصیتی دارند که آب به خودشان می گیرند وحجم شان افزایش پیدا می کند . پنبه هم همینطور است . اگر در داخل گوش قرار بگیرند ، زمان که می گذرد مشکلات شان بیشتر می شود .
یکسری اجسام غیر نباتی هستند مثل سنگ ریزه ، ماسه و شن که ثابت هستند و در داخل گوش قرار می گیرند . اینها افزایش حجم ندارند ولی خودشان می توانند منشا مشکلاتی باشند. یکسری از اجسام خارجی حشرات هستند که ممکن است به دلایل مختلف این حشرات به داخل گوش سرایت بکنند .
ممکن است در محیط باز یا جنگلی بخوابیم و این حشرات به داخل گوش ما بروند ولی بچه ها بخاطر بازیگوش وکنجکاوی که دارند بیشتر اجسام را به داخل گوش یا بینی می برند .
یکی از مشکلاتی که در این موارد ایجاد می شود گرفتگی گوش است. کانال گوش کاملا بسته می شود و حالت گرفتگی ایجاد می شود و بعد آرام آرام درد سراغ فرد می آید .
درد اول متناوب است بعد بطور مدام درد دارد و در نهایت اگر کانال گوش بطور کامل بسته بشود باعث کاهش شنوایی می شود چون این جسم خارجی در مسیر عبور صوت اخلال ایجاد می کند و کاهش شنوایی نسبی را می دهد .
این کل علائمی است که می دهد . نزدیکان بیمار به هیچ وجه نباید سعی کنند که خودشان حتی اگر جسم خارجی در ابتدای کانال گوش هست دستکاری بکنند و با وسایل کوچک مثل قاشق کوچک و موچین این کار را بکنند .
این کار یک حالت گول زننده دارد . ما با این وسایل جسم خارجی را به سمت عقب هدایت می کنیم و یک کار ساده ای که در محیط درمانی می تواند راحت انجام بشود برای بچه مشکلاتی ایجاد می کند .
پس ما خودمان وارد عمل نشویم . به اولین مرکز درمانی که نزدیک منزل مان است مراجعه کنیم و با وسایل خاص و ساده با دید نور مستقیم پزشک یا کادر درمانی می تواند آن را خارج بکند .
ما بچه هایی را دیده ایم که چندین سال اجسام غیر نباتی مثل شن در گوششان بوده است و چون علائمی نداشته شن در گوش باقی مانده و بیمار با عفونت مزمن پیش پزشک آمده است .
پس در بچه ها والدین و همراهان بچه باید مراقبت این چنینی داشته باشند . در داخل کانال گوش پوست هست که این پوشت هم ضمائم پوستی دارد . غدد عرق ، چربی و ریشه ی پیاز مو دارد و مثل پوست بدن ما ترشح دارند
. اگر ما به دلایلی بخواهیم این پوست را تحریک یا دستکاری بکنیم یا وقتی استرس داریم ، ترشحات از حد معمول بیشتر می شود و انباشته بشود و خودش بعنوان جسم خارجی خودش را نشان بدهد . عادت بیشتر ما این است که سعی می کنیم داخل گوش را تمیز کنیم .
شایداین یک باور و تصور خیلی منطقی نباشد . گوش خودش ، خودش را تمیز می کند . جسم خارجی ازعقب به سمت کانال گوش می آید و از کانال گوش خارج می شود . ما نباید هیچ تلاشی برای تمیز کردن کانال گوش بکنیم . بنظر من گوش پا ک کن یک چیز غیر بهداشتی است . داشتن گوش پاک کن در منزل لزومی ندارد .
چون انسان وسوسه می شود که برای بچه یا خودش استفاده بکند . یک جرم ساده که هیچ علائمی ندارد با دست خودش برای خودش مشکل ایجاد کند . پس نباید گوش را دستکاری کرد. جرم گوش یک روند طبیعی است .
در بعضی از افراد نرم و روان خارج می شود ولی بعضی ها جرم شان سفت و قهوه ای است . بودن مقداری جرم گوش برای سلامت گوش لازم است . خود جرم گوش جلوی ورود حشرات را به گوش می گیرد ، ماده ی سمی تلقی می شود و باعث مرگ حشرات میشود .
فکر نکنید که باید داخل گوش را کامل صیقل بکشیم و تمیز کنیم . پس هیچ وقت جرم داخل گوش را تمیز نکنیم . اگر باعث گرفتگی است ، اگر درد دارید، کاهش شنوایی پیدا کردید ، مشکلات سرگیجه و عدم تعادل پیدا کردید به مرکز درمانی مراجعه کنید تا آنها با دادن قطره یا ساکشن و شستشو با آب آنرا خارج کنند .
سوال – در مورد اُتید یا انواع عفونت های گوش خارجی را توضیح بفرمایید.
پاسخ – اُتید همان التهاب و عفونت گوش است که گفته می شود . این اتید می تواند در گوش خارجی باشد یا در لاله و کانال گوش باشد که می گوییم اتید گوش خارجی .
اگر در گوش میانی و فضایی که تولید می کند باشد اتید گوش میانی می شود و اگر در فضای گوش داخلی باشد ، اتید گوش داخلی می شود . الان که هوا گرم می شود فصل شنا و تفریحات آبی افزایش پیدا می کند ، اُتید گوش خارجی معمولا در فصل های گرم مثل تابستان رایج تر است .
فضای گوش خارجی پوست است یعنی فضای استریلی نیست و پر از باکتری ، قارچ و میکروب است . این شرایطی را می خواهد که این التهاب ایجاد بشود .اگر در گوش ما آب آلوده داخلش برود یا خودمان دستکاری کنیم
و با گوش پاک کن بهکانال گوش آسیب برسانیم یا رطوبت داخل کانال گوش افزایش پیدا بکند یا گرما خیلی زیاد باشد ، اینها عواملی هستند که باعث می شود آن میکروب هایی که در کانال گوش به شکل طبیعی وجود دارند فعال بشود ، رشد پیدا بکند ،
التهاب ایجاد بکند و تورم پوست کانال گوش ایجاد بشود که این تورم آرام آرام پیشرفت می کند و باعث می شود که کانال گوش را ببندد . شاید بشود گفت که اتید گوش خارجی یکی از دردناک ترین بیماری های گوش است .
این تجربه ی تلخی است و باعث می شود که افراد بعدها خیلی گوش خارجی را دستکاری نکنند . پس التهاب ایجاد می شود . و یک سری شرایط می خواهد که گفتیم .
حالا این التهاب ممکن است در یک قسمتی از کانال گوش باشد یعنی به شکل موضعی باشد یا تمام کانال گوش دچار مشکل بشود بعضی مواقع ممکن است به شکل حاد بروز بدهد و سریع اتفاق بیفتد . مثلا به استخر یا دریا برویم و فردا شب دچار مشکل بشویم یا ممکن است این اتفاق بصورت مزمن و زمان دار بیفتد .
بیمارانی که به شکل حاد مراجعه می کنند معمولا علائم درد گوش دارند این درد خیلی کلافه کننده و سخت و غیرقابل تحمل است و بخاطر این است که فضا محدود است و تورم شدید . وقتی تورم ایجاد می شود بحث گرفتگی و کیپ شدن گوش اتفاق می افتد و این احساس خوبی نیست .
چون کانال گوش باید در معرض فشار محیطی باشد که ما یک حالت طبیعی و نرمالی را داشته باشیم . وقتی این اتفاقات بیفتد شنوایی افت پیدا می کند و صدا را خوب متوجه نمی شویم .
سوال – دو سال است که گوش من مرتب عفونت دارد و من را اذیت می کند . درد هم دارم و گاهی احساس می کنم که همراه عفونت خون هم وجود دارد .
دکتر میگوید که پرده ی گوش شما بشدت آسیب دیده است و باید عمل بشود . من می ترسم عمل کنم زیرا دکتر گفته که احتمال دارد صورت شما کج بشود . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – ایشان پرده ی گوششان پاره است . اگر پرده ی گوش به هر علتی پاره بشود ما به فرد شش ماه مهلت می دهیم که ترمیم بشود .اگر بدن توانست آنرا ترمیم کند که هیچ ولی اگر نتوانست ، درمان بعدی جراحی است .
این نکته که این خانم از آن ترسیده واقعیتی است . ما باید مسائلی که ممکن است پیش بیاید توضیح بدهیم . و با این عوارض آشنا باشد . و خودش حق انتخاب داشته باشد . بالاخره حالتی که عصب صورت ما را شکل می دهد از داخل گوش عبور می کند و از گوش میانی به صورت مان می آید .
در جراحی گوش ما باید حواسمان به این عصب باشد که اگر این عصب آسیب ببیند دچار مشکلات زیادی می شویم. حالا این جوری نیست که هر کس که عمل گوش انجام بدهد صورتش کج بشود . این بستگی به عفونت همراهش دارد . ما تذکری به فرد می دهیم که این مشکلات هم هست ولی درصدش خیلی کم است ولی این ریسک است .
شما که از خیابان عبور می کنید ریسک می کنید زیرا ممکن است که ماشین به شما بزند ولی به هر حال باید از خیابان رد بشوید و به زندگی ادامه بدهید. زندگی همراه با ریسک است .
ریسک عمل جراحی هم هیچ وقت صفر نیست ولی دراین مواقع نزدیک صفر است . ممکن است که عفونت گوش گسترش پیدا کند و به داخل مغز برود و آبسه ی مغزی بشود و باعث مننژیت بشود. پس ما باید ریسک با درجه ی پایین بپذیرم .
ایشان با پزشک خودشان تماس بگیرند و مسائل را بپذیرند و عمل جراحی را انجام بدهند . اگر صورت کج بشود قابل ترمیم است . اگر بعلت عفونت عصب در معرض آسیب قرار بگیرد ، پیوند عصب زده می شود و گاهی خودش با فیزیوتراپی و درمان های دارویی برمی گردد .
این طور نیست که تا آخرعمر صورتش کج بماند . ولی چون این آسیب ها خیلی نمود دارد خیلی جدی بنظر می رسد مخصوصا برای خانم ها خیلی حیاتی است .
پس باید این وتاقعیت را به بیمارگفت . عمل گوش طوری نیست که به بیمار قول صددرصد بدهیم که شنوایی گوش برمی گردد وهیچ مشکلی پیش نمی آید. بعضی عمل ها درصد موفقیتش بیشتر و بعض کمتر است.
سوال – گوش درد فرد را خیلی اذیت می کند . بعضی ها خود درمانی می کنند و سراغ آنتی بیوتیک ها می روند . این ها چه عوارض دارد ؟ این گوش درد را چطور می توان کنترل کرد تا به پیش پزشک برویم ؟
پاسخ – خیلی از بیماریهای گوش منشا گوشی ندارند و در خیلی موارد درد گوش هم لزومی ندارد که ما آنتی بیوتیک قوی استفاده بکنیم . اول باید ببینیم که منشا گوش درد گوش است یا غیر از گوش . دندان درد ، عفونت های سینوس ،عفونت های گلو ، گرفتگی عضلات یا مفصل اطراف گوش می تواند گوش درد بدهد .
و این آنتی بیوتیک ها اثری روی آن ندارد . با مُسکن ها ، گرم نگه داشتن و درمان خاص آن را کنترل کرد. در خود گوش هم همه ی علتها عفونتی نیست . اگر علت عفونت خود گوش باشد مصرف آنتی بیوتیک مناسب لازم است .
ممکن است علل دیگری از جمله جسم خارجی ، تحریک گوش و التهاب های مزمن باشد که با درمان های دیگر مشکل شان حل می شود . لزومی ندارد که ما هر گوش دردی گرفتیم با خوردن آنتی بیوتیک آنرا درمان کنیم .
بالاخره مصرف آنتی بیوتیک خیلی شایع شده است و عوارضی که دارد باعث میشود مقاومت ما در یک بیماری خاص که آنتی بیوتیک لازم است که استفاده بکنیم بالا برود و آنتی بیوتیک موثر واقع نشود و ما دچار مشکل عدیده ای بشویم .
ما سعی کنیم که آنتی بیوتیک را به موقع و درست با دوز مشخص برای بیماری خاصی که لازم است استفاده کنیم نه برای هر خلط پشت حلقی گرفتگی بینی گوش درد که نمی دانیم علت آن چیست . خوردن آنتی بیوتیک متعددی که در یخچال خانه مان پیدا می شود کار منطقی ودرست بنظر نمی رسد .
سوال – مدت یکسال است که دچار گوش درد راست و سمت راست سر و تاری عفونت چشم شده ام . با تکان خوردن دچار سردرد می شوم . غدد لنفاوی اطراف گوشم هم متورم شده است .این به علت عفونت گوش است که به قسمت های دیگر منتشر شده است یا خیر ؟
پاسخ – من بعید می دانم این حالاتی که دوستمان گفتند بخاطر عفونت گوش باشد. یک درد موضعی داخل کانال گوششان هست ولی با این ارتباطی که با اطراف گفتند منطقی بنظر نمی رسد . گرفتگی اطراف گوش و سردرد خیلی با بیماری گوش ارتباطی ندارد .
سوال – درد شبانه ی گوش در بچه ها که در شب با قراردادن حوله ی گرم بهتر می شود ناشی از عفونت است ؟
پاسخ – بعضی مواقع می تواند باشد ولی عفونت در بچه ها این طور نیست که با یک حوله ی گرم کنترل کنیم . درد گوش ناشی ازعفونت اینقدر زیاد است که بچه از پای پدر و مادر بالا می رود .
بعضی مواقع التهابات کانال گوش جرمی داشته دستکاری کرده و ملتهب شده یا التهابات اطراف گوش ممکن است با گرما بهشکل حوله ی گرم یا سشوار درد کم بشود . پس معنایش این نیست که همیشه عفونت باشد. در موارد جزئی می تواند اتفاق بیفتد ولی حتما باید داخل گوش دیده بشود .
سوال – بچه های شیرخوار وقتی گوش درد می گیرند دکتر دوکائین پماد تجویز می کند . بهترین کار برای این شیرخوارها چیست ؟
پاسخ – دست بردن نوزاد بطرف گوش همیشه به معنای گوش درد نیست . بچه می خواهد به شکلی مشکلش را ابراز کند و ممکن است دست به طرف گوشش ببرد و مشکل دیگری داشته باشد چون نمی تواند ارتباط برقرار بکند .
استفاده از دوکائین و ژله کار خیلی مرسومی نیست . باید ببینیم که اگر گوشش جرم یا التهاب دارد باید داروی خاص خودش را بدهیم . در کتابها از این ژله ها نامی برده است و نباید ازآنها استفاده بشود .
این روش منطقی و درستی نیست که درد گوش کاهش پیدا کند. ممکن است دست به گوش بردن بخاطر جرم داشتن گوش یا التهاب گوش خارجی باشد. پس در نوزادان گوش درد خیلی جدی نیست . ممکن است در موارد محدودی عفونت باشد .
سوال – وقتی بیمار به شما مراجعه می کند شما چه سوالهایی از بیمار می پرسید تا به تشخیص درست تر برسید ؟ و آنها باید چه پاسخ هایی بدهندکه به شما کمک بکنند ؟
پاسخ – بیمار ممکن است مشکلات عدیده ای را مطرح بکند و فکرکند که ارتباط با گوشش دارد . ما چند سوال مشخص می پرسیم . می پرسم که آیا درد گوش دارد یا خیر ،
از چه زمانی شروع شده و چه مدتی است ، درد متناوب است یا دائمی ، ترشح دارد یا خیر ، ترشح زرد کمرنگ است یا سفید وشیری رنگ است ، دائمی است یا خیر ، شنوایی او چطور است ،
از کی بد شده است و بدتر شده یا ثابت است ، در یک گوش یا دوگوش است ، سرگیجه و وِز وِز دارد یا خیر ، اگر و وز وز دارد سرگیجه و عدم تعادل هم دارد یا خیر ،
گرفتگی گوش دارد یا خیر ، این چند علامت مشخصه ای است که ما به طریق مختلف از بچه می توانیم با بچه ارتباط برقرار بکنیم یا از پدر و مادر بپرسیم . و به یک تشخیص اولیه می رسیم که آیا عفونت است یا بیماری التهابی است یا بیماری مادرزادی است و باید چکار کرد .
باید درمان دارویی انجام داد یا در نهایت باید درمان جراحی انجام داد . بیماری زمینه ای هم می تواند تاثیر داشته باشد مثل دیابت ، یرقان و بیماری های پوستی هم می تواند نمودی در گوش هم داشته باشند که می شود ترشح و خارش در گوش .
سوال – نوزاد من دو ماه و نیم سن دارد .گوشش را زیاد می کشد ولی گریه نمی کنند . پشت گوشش زرد است .به صدا هم عکس العمل نشان میدهد .
آیا باید به متخصص مراجعه کنم ؟
پاسخ – چیزی که مادران در این سن به آن توجه دارند ترشحات زرد رنگ داخل گوش است . این جرم داخل گوش است که در نوزادان ممکن است زیادترباشد بعلل مختلفی از کانال گوش خارج می شود .بصورت ژنتیکی بعضی از ترشحات مایع و بعضی جامد است .
بیرون آمدن این جرم هیچ مفهوم خاصی ندارد و یک روند طبیعی تکاملی است . عفونت نیست . اگر شنوایی بچه خوب است و عکس العمل نشان میدهد مشکل خاصی ندارد ، ترشحات زرد رنگ اهمیتی ندارد واگر این جرم روی لاله ی گوش بود آنرا پاک کنند . به این حساسیت نداشته باشند .
سوال – در مورد درمان گوش خارجی توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – درمان آن بستگی به علتش دارد . اولین درمان این است که باید کانال گوش را تمیز کنیم ، اگر عفونت و ترشح دارد باید تمیز کنیم . بعد باید محیط را اسیدی کنیم. چون وقتی محیط بازی بالا می رود ، میکروب رشد پیدا می کند و التهاب ادامه پیدا می کند .
پس داروی اسید می دهیم .آنتی بیوتیک های موضعی با دوز مشخص استفاده می کنیم . و در بعضی موارد آنتی بیوتیکهای خوراکی استفاده می کنیم و می گوییم که گرم نگه دار و خودش دستکاری نکند و از مسکن برای کنترل درد استفاده بکند.
بعضی مواقع این قدر تورم کانال گوش شدید است که شما فرصتی ندارید که کانال گوش را تمیز کنید و کاملا بسته است .دراین مواقع باید پانسمانهایی داخل گوش قراربدهیم که بیمار بتواند قطره را از روی این پانسمانها مصرف بکند و کم کم کانال باز بشود که دارو بتواند اثر بکند.
ولی درمانش این است که خود فرد دستکاری نکند و دارو را سرساعت استفاده بکند . چند بار باید مراجعه کند تا ترشحات خارج بشود و به حالت اول خودش برگردد .
سوال – با هر سرماخوردگی دچار گوش درد می شوند و این گوش درد مدتها بعد از سرماخوردگی ادامه دارد .
شما چه توصیه ای می فرمایید؟
پاسخ – در بچه ها این خیلی شایع است . سینوس ها و گلو و گوش اتاقهایی هستند که با هم ارتباط دارند . در بعضی افراد این ارتباط راحت تر و در بعضی ها این ارتباط محدودتر است .
یک سرماخوردگی که در بینی شروع می شود به سینوس ،گلو و گوش ما سرایت می کند و ما گرفتگی گوش پیدا می کنیم و گوش درد پیدا می کنیم .
این در واقع یک روند طبیعی است که معمولا بعد از درمان سرماخوردگی بین سه تا پنج رور باید این عوارضش از بین برود ولی بعضی مواقع ممکن است این عوفنت در داخل سینوس بماند و باعث سینوزیت بشود و این ادامه دار بشود ، در داخل گوش بماند و باعث اُتید بشود که درمان خاص خودش را می خواهد .
در بچه های زیر دوازده سال شایع است و درمانی که توصیه می کنیم این است که اول ثابت بشود که این اتیدها تکرار شونده است و برای سرماخوردگی نیست .
ما سه تا شش ماه به فرد آنتی بیوتیک می دهیم که شب به شب استفاده بکند . یک ساختمان آناتومیک در بعضی از بچه ها وجود دارد که ترشحات سینوس و گلو مستقیما به گوش ریخته می شود و وقتی سرما می خورند اتید می کنندنه گرفتگی گوش معمولی که ممکن است ما با سرماخوردگی معمولی دچار آن می شویم .
در این مواقع اگر لوزه ی سوم دارند باید عمل بشود و اگر آلرژی دارد باید آلرژی کنترل بشود و در مواردی هم مجبور می شویم با آنتی بیوتیک های پیشگیرانه با دوز مشخص شبانه می دهیم تا بتوانیم آنرا کنترل کنیم .
سوال – من سردرد شدیدی می گیرم . وقتی باد به سرم می خورد پیشانی و گونه ها و گوشمم درد می گیرد .
می گویند احتمال دارد سینوزیت باشد . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – احتمال دارد که ایشان آلرژی داشته باشند بدون اینکه انحراف بینی داشته باشند و پولیپ داشته باشند وقتی درمعرض هوای سرد قرار می گیرند عروق بینی گشاد می شود ولی وقتی هوای سرد به بدن ما برخورد کند عروق ما تنگ می شود .
وقتی درهوای سرد قرار می گیریم عروق قطر بینی افزایش پیدا می کند دهانه ی سینوس را می بندند و برای ما گرفتگی بینی و سردرد می دهند که اگر ما آنرا گرم نگه داریم این عروق کوچک می شوند و سردرد از بین می رود .این یک حالت آلرژی است که باید با دارو ضد آلرژی کنترل بشود.
کسی که سردرد دارد ممکن است همراهش گوش درد هم داشته باشد چون پشت حلق و بینی با گوش ارتباط دارد که تهویه ی گوش از آنجا انجام می شود . اگر کسی گرفتگی بینی پیدا بکند ،
عفونت و ترشح داشته باشد انتقال هوا خوب صورت نمی گیرد و احساس گرفتگی و در گوش متناوب احساس می شود . اگر این مشکل حل بشود گوش درد هم حل خواهد شد.
سوال – در مورد آدامس هایی که برای کاهش گوش درد و باز شدن گوش در ارتفاعات توصیه می شود توضیحاتی بفرمایید.
پاسخ – ما یک راه دو و نیم سانتی داریم که لوله ی اُستاش است که از پشت خلق ما به داخل گوش می رود. این دو وظیفه دارد . یکی وظیفه دارد که فشار داخل گوش را با فشار محیط تطبیق بدهد . وقتی ما به ارتفاع می رویم فشار کاهش پیدا می کند ،
این لوله ی استاش باید فشار داخل گوش میانی را کاهش بدهد و متعادل بکند و وقتی متعادل شد حالت طبیعی پیدا می کند . وقتی ما به داخل آب می رویم در آنجا فشار افزایش پیدا می کند و این لوله استاش باید بتواند فشار داخل گوش را افزایش بدهد .
اگر این لوله نتواند وظیفه اش را انجام بدهد ما دچار گوش درد می شویم ، التهاب و گرفتگی پیدا می کند و گاهی اوقات در بچه های کوچک باعث پارگی پرده ی گوش می شود .
میگویند که بچه ای که در هواپیما است یک چیزی بدهند که بخورند تا با باز و بسته شدن لوله ی استاش فعال بشود و تهویه ی هوا اتفاق بیفتد . در بعضی از افراد که آلژی دارند این لوله خوب کار نمی کند .
ما توصیه می کنیم که آدامس شکلات بخورند تا دهان شان کار بکند و خود فرد بطور فعال بتواند لوله ی استاش را باز و بسته بکند و تهویه ی هوا خوب انجام بشود . چون لوله ی استاش بشکل طبیعی بسته است .
وقتی ما خمیازه می کشیم ، آب دهان را قورت می دهیم و غذا می خوریم ، در این موارد این لوله باز می شود و انتقال هوا اتفاق می افتد . آدامس می تواند به ما کمک کند که گرفتگی گوش مان باز بشود .
سوال – من با موبایل زیاد صحبت می کنم .آیا گوش درد با موبایل ارتباط دراد؟
پاسخ – موبایل اثرات متعددی در گوش می گذارد که بعضی از آنها ثابت شده و بعضی از آنها ثابت نشده است . توصیه این است که موبایل را خیلی در معرض گوش قرار ندهند ودر بعضی از افراد موبایل درد زیادی ایجاد می کند .
بعضی از افراد بدنشان طور است که امواج موبایل باعث گوش درد آنها می شود . افراد سعی کنند که کمتردر معرض امواج موبایل باشند و بیشتر با گوشی ثابت صحبت بکنند و صحبت های ضروری را با آن انجام بدهند .
امواج موبایل امواج خوبی برای شنوایی نیست. کمتر صحبت کنند . بعضی ها گوششان تحمل شدت شصت دسی بل را ندارد و گوششان درد می گیرد. ما در این مواقع کار خاصی نمی توانیم انجام بدهیم .
سوال – افرادی که گوشی می گذارند و ام پی تری گوش می کنند ، آیا مشکی برایشان ایجاد می شود ؟
پاسخ – ام پی تری و ام پی فور شدت صوت را افزایش می دهد و مستقیم به کانال گوش و پرده ی گوش ما می زند . اصوات صوتی که در محیط ما تولید می شود که درمحیط پخش می شود و مقداری هم به لاله و کانال گوش ما می خورد که برای ما شنوایی ایجاد می کند .
ولی با گوشی که درگوش می گذاریم ما امواجی را با شدت بالا (بالای هشتاد دسی بل ) مستقیم به عصب شنوایی انتقال می دهیم و اگر اینها از حد معمول بیشتر بشود آسیب جدی روی عصب شنوایی می گذارد و عصب را در فرکانس بالا کم کم ضعیف می کند .
ما اول متوجه این قضیه نمی شویم . اگر ما بیشتر ازهشت ساعت با هشتاد دسی بل صحبت بکنیم آسیب جدی به عصب گو ش ما می رسد . اگر شدت صوت افزایش پیدا می کند باید مدت صوت کاهش پیدا کند. اینها را خیلی محدود و کم استفاده کنند و با فواصل متعدد که آسیب شان جدی نشود .
سوال – هر وقت دچار سوزش و خارش گلو می شوم گوشهایم به شدت به صدا حساس میشود و درد می گیرد . علت چیست؟
پاسخ – این ممکن است آلرژی باشد . بایددرمان ضد آلرژی بگیرد و مرتب گلو را شستشو بدهد
سوال – چهار سال پیش به دنبال تصادف دچار پارگی گوش شدم .اکنون گوشم دچار وزوز و سردرد می شوم . توصیه شما چیست؟
پاسخ – اگر پارگی گوش ایشان خوب نشده است حتما توصیه به جراحی می شود . با جراحی ممکن است وز وز آن کاملا خوب نشود چون عصب گوش ایشان آسیب دیده است. ولی عفونت و شنوایی ایشان بهتر خواهد شد .
سوال – دچار عفونت گوش بودم که درمان شد ولی هنوز دچار سنگینی در گوش و سر هستم . پرشک گفته که پشت پرده ی گوشتم مایع جمع شده و باید لوله بگذارم .آیا شما این را توصیه می کنید ؟
پاسخ – به دلایل مختلفی ممکن است پشت پرده ی گوش مایع جمع بشود . ما درمان آنتی بیوتیکی برای سه ماه می دهیم ولی اگر خوب نشد حتما باید لوله گذاشته بشود و ترشحات خارج بشود.
در خانواده ها دیده شده افرادی که سیگاری هستند شانس گوش درد بچه هایشان بیشتر است. بخاطر بچه ها هم که شده توصیه می شود که در خانواده سیگار کشیده نشود چون روی مژک های داخل گوش اثر می گذارد و شانس گوش درد از حد معمول بالاتر می رود .