راهنمایی برای مبتلایان بیماریهای ناحیه مقعدی
این راهنما، اطلاعات خوبی در رابطه باعلایم، علل و درمانهای سه بیماری شایع مقعدی تدارک دیده است. همانطور که شما دربارة این بیماریها بیشتر میآموزید، شما آمادگی بهتری خواهید یافت تا حالات و شرایط خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. در حقیت، احتمالاً نیمی از افراد تا سن 50 سال، بواسیر را تجربه میکنند. بواسیرها وریدهایی در ناحیه مقعدی هستند بهر علتی فشار بیش از حد به پایین راست روده و ناحیه مقعدی وارد شود به طور غیرطبیعی این وریدها متورم میشوند. فشار زیادی میتواند به علت زورزدن برای دفع مدفوع، اکثراً در اثر اسهال مزمن و کمتر بعلت یبوست، حاملگی، پیری یا علل دیگر باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا و تودة سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر میشوند بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد میشوند.
نشانه ها
شایعترین علایم بواسیر شامل خارش و خونریزی، بیرون افتادگی و درد میباشند. خونریزی اغلب بدنبال دفع مدفوع اتفاق میافتد. بواسیرها ممکن است افتادگی پیدا کنند (به بیرون لغزیدن) و از طریق مقعد بیرون بزنند. درد در طی حرکات روده یا بعد از تحرک بواسیرها اتفاق میافتد. در خیلی از موارد علایم در عرض چند روز فروکش میکند. اگر علایم تداوم داشته باشند بهتر است با پزشکتان تماس بگیرید.
پیشگیری و درمانهای زیادی برای پیشگیری و درمان بواسیر وجود دارد پزشکتان کمک خواهد کرد تا مناسبترین درمان را بر پایه شدت علایم انتخاب کنید.
تغییرات عادات غذایی و نحوه زندگی
بطور منظم بیرون روی را افزایش دهید و با خوردن آب فراوان و خوردن میوهها، سبزیجات، سبوس و حبوبات قوام مدفوع را نرم نگهدارید. تداوم نظم حرکات روده میتواند باعث بهبود یا جلوگیری از یبوست و زورزدن شود.
درمان در خانه
اگر تحریک ایجاد شده است نشستن داخل وان، تشت آب گرم روزانه چند بار کمک به کاهش تورم خواهد کرد و منطقه گرفتار را تسکین می دهد اینکار بایستی 15-10 دقیقه طول بشکد و در صورتی که بدنبال دفع مدفوع (بیرون روی) باشد، بیشترین اثر را خواهد داشت.
درمان موضعی
بسته به شدت شکایت شما، پزشکتان ممکن است کرم هیدروکورتیزون یا کف آن را برای خلاصی از التهاب و درد توصیه کند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر بدون نسخه قابل تهیه هستند، یا پزشکتان ممکن است داروی قویتری تجویز کند.
درمان جراحی
در بعضی از موارد، بواسیرها به قدری شدید هستند که احتیاج به جراحی دارند. روشهای جراحی متعددی وجود دارد. پزشکتان در صورت ضرورت میتواند اطلاعات زیادی در این مورد برای شما فراهم کند.
مقعد خارش دار
مقعد خارشدار: اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد حالتی است که هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگیر میکند. به طور کلی علایم با بهبود بهداشت شخصی فروکش میکند. در موارد شدید ممکن است که بیمار از درمان دارویی سود ببرد.
علل مقعد خارشدار: شایعترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است. سایر علل شامل بواسیر، انگلها بویژه کرمک، عفونتهای پوستی و واکنشهای حساسیتی معین میباشد (اما به آنها محدود نمیشود). از بی غذاها قهوه، چای، کوکاکولا و مرکبات ممکن است با خارش ناحیه مقعد همراه شوند. همچنین البسه تنگ و چسبان میتوانند با خارش ناحیه مقعد همراه باشند.
درمان خانگی
بهداشت مناسب خیلی مهم است. با احتیاط تمیز کردن ناحیه گرفتار توسط آب صاف و تمیز بدنبال آن مصرف پودر تالک عموماً مؤثر است. پوشیدن لباسهای گشاد (شل) ممکن است علایم را تسکین بخشد. حذف بعضی از غذاها از قبیل مرکبات، قهوه، سودا ممکن است کمک کننده باشد.
درمان دارویی
برای درمان موارد مقاوم خارش مقعدی ممکن است احتیاج به بکارگیری کرمهای موضعی هیدروکورتیزون یا کفها در ناحیه گرفتار داشته باشد. این محصولات میتوانند در تسکین علایم بسیار مؤثر باشند. پزشکتان درمان مناسبی را توصیه خواهد کرد.
شقاقهای مقعدی
شقاقها، پارگیهای کوچک در کانال مقعدی هستند این پارگیها معمولاً در طی عبور مدفوع سفت یا بزرگ بروی بافت مقعدی ایجاد میشوند. شقاقهای مقعدی شایع بوده و معمولاً بدون درمان خاصی ترمیم مییابند. در بعضی از بیماران، وقتی که شقاقها ترمیم نیابند این حالت مزمن میشود.
علایم
بیماران مبتلا، درد را در حین دفع مدفوع تجربه میکنند. درد ممکن است بعد از اتمام بیرون روی طول کشیده و سپس تا بیرون روی بعدی فروکش نماید. سایر شکایات میتوانند شامل خونریزی، خارش و ترشح باشند.
درمان
کار اصلی پزشکتان حذف یا کاهش درد خواهد بود.
درمان خانگی
شل کنندههای مدفوع کمک به کم کردن درد خواهند کرد و نشستن در وان آب گرم یا بکار بردن حولههای گرم در منطقه گرفتار ناراحتی را آرام خواهند نمود.
درمان دارویی
کرمها، کفها، پمادها یا شیافها ممکن است در کاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده کنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند یا پزشکتان ممکن است داروی قویتری تجویز کند.
جاده سلامتی
بسیاری از بیماریهای ناحیه مقعد، براحتی قابل درمان هستند، در صورتی که بیماری شما، با سایر اختلالات پزشکی همراه است، همیشه بهتر است در صورت تداوم علائم، با پزشکتان تماس بگیرید.
مشکلی دردناک“
بواسیر (همورئید)- بالشتکهای وریدی متورم در کانال مقعد اغلب منشا ناراحتی هستند وجود آنها در همه افراد طبیعی است. ولی تورم و خونریزی از آنها مشکل خیلی شایعی است و افراد مختلفی را گرفتار میکند از قبیل آنهایی که به مدت طولانی مینشینند، زنان حامله و آنهایی که یبوست دارند و مدتهای طولانی در دستشویی مینشینند و یا فشار آوردن به شکم موقع اسهال و موارد دیگر. بواسیر میتواند ایجاد ناراحتی و حتی درد کند اما پزشک شما کمکتان خواهد کرد تا راه خلاصی از آنها را پیدا کنید.
”بواسیر چیست“
5/2 سانتیمتر انتهایی قولون (روده بزرگ)، کانال مقعدی نامیده میشود. کانال مقعدی با شبکه ای از وریدهای کوچک که درست زیر پوست هستند پوشیده میشود. فعالیتهای معینی، از قبیل زور زدن برای بیرون راندن مدفوع (بخصوص موقع یبوست) یا نشستن طولانی مدت، ممکن است باعث بزرگی این وریدها بشود. این وریدهای بزرگ شده لایههای متورم بافتی را درست میکند که ما آنها را بواسیر مینامیم. مدفوع سخت ممکن است بواسیر را بیشتر تحریک کرده و آنها را از کانال مقعدی بیرون براند.
”انواع بواسیر“
دونوع بواسیر ممکن است ایجاد شود:
بواسیر خارجی: دیده و احساس میشود (مانند لایههای نرمی بیرون از مقعد جایی که روده بزرگ باز میشود) آنها به ندرت باعث درد میشوند مگر اینکه لخته خونی داخل آنها شکل بگیرد. که در اینصورت میتوانند باعث درد ناگهانی و شدید شوند.
بواسیر داخلی: به طور شایع به صورت خوشههایی اطراف دیواره کانال مقعدی واقع میشوند. بواسیر ممکن است بعضی اوقات به بیرون گسترش یابد. معمولاً بدون درد است، ولی میتواند خونریزی کند و یا موجب ترشح موکوس (بلغم) شود. مسایل دیگری ممکن است علایمی شبیه به علایم بواسیر ایجاد کنند. یک شقاق (ترکخوردگی کانال مقعد که باید از بواسیر افتراق داده شود) ممکن است خودش را در کانال مقعدی ظاهر کند و باعث درد و خونریزی شود.
علایم بواسیر“
اکثراً بواسیر بدون خطر میباشد و بجز خونریزی محدود علامتی ندارد. اگر شما بواسیر دارید ممکن است متوجه یک یا چند تا از علایم ذیل بشوید:
خونریزی که معمولاً همراه با مدفوع و یا پس از دفع بصورت قطره قطره یا خونپاشی خواهد بود. (شایعترین علامت).
درد
خارش
سوزش

ترشح مواد بلغمی و تحریک اطراف مقعد
لازم به یادآوری است که هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب بواسیر گذاشت بلکه توسط پزشک باید بررسیهای لازم انجام شود تا علل دیگر نیز رد گردد.
”علل بواسیر“
فشار آوردن به شکم موقع اسهال و مدفوع خشک و سفت از علل شایع همورئید هستند. خیلی از خانمها در طی حاملگی دچار همورئید میشوند.
نشستن یا ایستادن طولانی میتواند یک عامل باشد. علل دیگر شامل بلند کردن اشیاء سنگین، ورزش نکردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادتات بیرونروی نادرست (از قبیل زورزدن برای دفع مدفوع یا نشستن بر روی دستشویی برای مدت طولانی) است.
”بررسی شما“
وجود بواسیر به تنهایی بیماری تلقی نمیشود و عوارض آن نیز خطرناک جدی نمیباشد. این مشکل موضعی است و تأثیری روی سایر اندامها و قسمتهای دیگر بدن ندارد. مسئله مهم شباهت برخی علائم آن مثل خونریزی از مقعد با بیماریهای خیلی جدی مثل پولیپ یا سرطان روده بزرگ است.
اغلب بیماران مشاهده کمی خون در مدفوع را بحساب بواسیر میگذارند در حالی که با وجود بواسیر ممکن است علت خونریزی و یا پولیپ و یا سرطان روده بزرگ باشد. به همین دلیل پس از مشاهده خون در مدفوع برای اولین بار لازم است با پزشک مشورت نمود و درصورت لزوم برای بررسی کامل روده بزرگ کولونوسکوپی انجام داد.
”تاریخچه پزشکی شما و معاینه“
ممکن است پزشک شما درباره علایم و اینکه از چه موقع آنها را دارید سوال کند. همچنین ممکن است درباره تغذیه شما، عادات بیرونروی، فعالیتهایتان و هر دارویی که شما استفاده میکتید،
سوالاتی شود. پزشکتان ممکن است یک معاینه برای دیدن پوست مقعد شما و یک معاینه با انگشت دست جهت لمس بواسیر در ناحیه کانال مقعدی انجام دهد. یک معاینه با آنوسکوپ. ممکن است انجام گیرد. در طی این معاینه یک لوله برای دیدن قسمت پایینی کانال مقعدی گذاشته میشود.
”آزمایشات“
ممکن است برای رد سایر مسایل آزمایشات اضافی انجام شود،
پزشکتان ممکن است مدفوع شما را جهت وجود خون در آن آزمایش کند. همچنین شما ممکن است سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی شوید در طی این آزمایشات یک لوله نوردار برای معاینه روده بزرگ شما بکار میرود. گاهی اوقات یک باریمانماء آزمایش اختصاصی که گرافی با اشعه ایکس از روده بزرگ شما را تهیه میکند ممکن است انجام شود.
”درمان بواسیر“
در خیلی از موارد، پزشکتان یک طرح درمانی که شما در منزل پیگیر آن خواهید بود پیشنهاد میکند. اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحتتر مدفوع و در مواردی نیز درمان موضعی بخصوص برداشتن بواسیر خونریزی دهنده با لیگاتور بصورت سرپایی که معمولاً بدون درد است. در موارد نادر انجام عمل جراحی ضروری است.
”رهانیدن شما از علایم“
برخی روش، درمانی ساده
اینجا بعضی چیزها وجود دارد که شما میتوانید در منزل انجام دهید.
وان صندلیدار (به مدت چند دقیقه در آب گرم به عرض حداقل 5/7 سانتیمتر بنشینید) یا کمپرس آب گرم میتواند سبب خلاصی فوری شما گردد.
درمانهای غیرنسخهای، از قبیل نوار بهداشتی، شیاف و کرم میتوانند سبب خلاصی از علایم به طور موقت شوند.
عادات بیرونروی درست، از قبیل نشستن بر روی دستشویی فقط به مدت لازم و پرهیز از زورزدن میتواند کمک به جلوگیری از تحریکی بکند که خود منجر به ادم و تورم، میشود برای این منظور توالت فرنگی توصیه میشود.
نکته خیلی مهم: هر وقت دفع خون در مدفوع دارید حتماً با پزشک خود مشورت کنید و آن را همیشه به حساب بواسیر نگذارید چون ممکن است علاوه بر بواسیر بیماری دیگری چون پولیپ یا تومور علت خونریزی باشد.
”درمان اسهال مزمن و یبوست“
اسهال مزمن مهمترین علت بواسیر است که باید علت آن دقیقاً مشخص و درمان شود در صورت داشتن اسهال مزمن با پزشک معالج خود مشورت کنید. برای درمان یبوست در وقتهای منظم روزانه بویژه صبحها جهت دفع بطور عادتی به دستشویی بروید غذای پرفیبر بخورید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و با هر وعده غذای جامد یک قاشق روغن زیتون مصرف کنید. وقتی ورزش منظم با یک غذای مناسب ترکیب بشود میتواند منجر به پیشگیری از یبوست شود. (یادآور میشود یبوست علت ناشایع بواسیر است و بیشتر اسهال باعث بواسیر میشود).
”مواد پرفیبر“
از فیبرهای غذایی زیر همراه غذای روزمره استفاده کنید تا کمک به جلوگیری از مسئله بواسیر میکنند.
حبوبات پرفیبر (نخود، لوبیا و باقلا و...)
سبوس و حبوبات به طور کامل از قبیل برنج قهوهای رنگ
سبوس و حبوبات به طور کامل از قبیل برنج قهوهای رنگ
سبزیجات (از قبیل هویج، گلکلم، گلابی)
میوههای تازه و لوبیاها(بخصوص لوبیاهایی نظیر عدس، لوبیا قرمز و...)
اگر ضروری باشد پزشکتان ممکن است مواد فیبری دیگری که بدون نسخه در دسترس است توصیه کند.
مصرف سیر بواسیر را درمان می‌کند
متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز کنند.
هیچ کس، به غیر از یک متخصص روده و مقعد، دوست ندارد در مورد بواسیر صحبت کند. اطلاعات کمی در مورد این بیماری در میان عموم وجود دارد، و از طریق رسانه های گروهی نیز اطلاعات کمی ارائه می شود، از اینرو افراد معمولاً تصور می کنند که این بیماری جزء بیماری های نادر است. درصورتی که برخلاف این تصور، افراد بسیار زیادی به آن مبتلا می شود. برطبق تحقیقاتی که در سال 1991 بر این بیماری انجام گرفت، مشخص شد که حدود 100 میلیون امریکایی به آن مبتلا هستند.
مبتلایان بسیاری، احتمالاً از روی خجالت، به دنبال درمان آن برنمی آیند. برای این دسته از افراد، عمل دفع و نشستن بر سطوح سفت و سخت، بسیار دردناک و عذاب آور خواهد بود.
اما برای مبتلایان و همچنین آن دسته از افراد که به این بیماری مبتلا نیستند خبر خوبی داریم: راه های بسیاری برای پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد.
انواع مختلف بواسیر
همه ی ما در قسمت مقعد، رگ های بواسیری داریم. اگر این رگ ها تحریک شوند، ممکن است ملتهب شده، ورم کرده یا حتی خونریزی کنند. این وضعیت معمولاً بواسیر نامیده می شود. بواسیر دو نوع دارد: بواسیر خارجی و بواسیر داخلی.
بواسیر خارجی
بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام بواسیر ترومبوز رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آنجا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی معمولاً بسیار دردناک است.
بواسیر داخلی
از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرها خونریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیر تا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیر نامیده می شود.
به طور کلی، شدت بواسیر داخلی چهار درجه یا مرحله دارد:
در مرحله ی اول، بواسیرهای کوچکی در لایه ی داخلی دهانه ی مقعد ایجاد می شوند. در اکثر این افراد، این مرحله مورد توجه قرار نمی گیرد، مگر اینکه کشیده شدن مدفوع سخت بر روی سطح مقعد ایجاد کمی خونریزی کند.
دردرجه ی دوم، قسمت کوچکی از بواسیر در حین عمل دفع از دهانه ی مقعد بیرون می آید. اما بافت پیوندی کانال مقعد هنوز آنقدر سخت و محکم هست تا این بواسیرها را دوباره به داخل مقعد برگرداند.
در مرحله سوم، بواسیرهای دردناک در حالت پایین افتادگی و بیرون از مقعد باقی می مانند. اما می توان با دقت زیاد آنها را با دست به داخل دهانه ی مقعد بازگرداند.
شدیدترین و جدی ترین مرحله از این بیماری زمانی است که میزان زیادی از این بواسیرها در یک زمان از دهانه ی مقعد بیرون می آیند. این موقعیت دردناک و خطرناک نیاز به جراحی فوری دارد.
علائم
افرادی که به این بیماری مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند. در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند، و بواسیرهای خارجی لخته های خونی ایجاد خواهند کرد.
آیا شما نیز در خطر ابتلا هستید؟
همه می توانند به بواسیر مبتلا شوند. در واقع بیش از نیمی از افراد پس از 50 سالگی گرفتار این بیماری می شوند.
در اکثر موارد این بیماری از فشار و درد در هنگان انجام عمل دفع ایجاد می شود. از عوامل دیگر این بیماری می توان به وراثت، بالا رفتن سن، یبوست، اسهال، و عمل جنسی اشاره کرد.
وقتی کسی یکبار به این بیماری مبتلا شود، احتمال تکرار مداوم آن بسیار زیاد است. این به این دلیل است که تورم باعث ضعیف شدن دیواره های رگ ها می شود و در نتیجه آمادگی بیشتری برای تورم دوباره پیدا می کنند.
آیا راه هایی برای پیشگیری وجود دارد؟
اگر تابه حال آنقدر خوش شانس بوده اید که به این بیماری مبتلا نشوید، در اینجا راه هایی برای پیشگیری از آن آورده ایم. حتی اگر مبتلا به آن هستید، با این روش ها می توانید از ابتلا شدن دوباره در آینده جلوگیری کنید.
موادغذایی فیبردار بیشتر بخورید: خوردن بیشتر میوه جات، سبزیجات و حبوبات باعث می شود مدفوع بزرگتر شده و آسان تر دفع شود.

مایعات بیشتر بنوشید: خوردن مایعات زیاد، مدفوع را نرم تر می کند و فشار هنگام عمل دفع کمتر می شود.

عمل دفع را سرموقع انجام دهید: به تاخیر انداختن عمل دفع باعث خشک و سفت شدن مدفوع می گردد و دفع آن بسیار دشوار خواهد شد.

ورزش کنید: فعالیت بدنی باعث کاهش فشار وارد بر رگ ها شده و احتمال یبوست را نیز کاهش می دهد.
به مدت طولانی ننشینید و نایستید: نشستن و ایستادن به مدت طولانی بر رگ ها فشار وارد می آورد. اگر کارتان طوری است که باید برای مدتی طولانی بنشینید، حتماً هر از چند گاهی بلند شده و در اطراف چرخی بزنید.
خود-درمانی برای تسکین موقت
گرچه اکثر بواسیرها به خودی خود درمان می شوند، راه هایی هست که بتوانید این فرایند درمانی را سریعتر کرده و از میزان درد خود بکاهید.
حمام کنید: خوابیدن در وان آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه از تورم و درد می کاهد.
یخ بگذارید: با گذاشتن کمپرس یخ بر روی قسمت آسیب دیده می توانید از تورم آن بکاهید.
از کرم استفاده کنید: کرم های موجود در بازار که حاوی عصاره ی فندق، هیدروکورتیزون یا سایر عوامل ضد التهاب هستند، می توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند.
درمان های پزشکی و جراحی
این نوع درمان ها معمولاً برای موارد حاد از بواسیر توصیه می شوند و شامل انواع زیر هستند:
بستن رگ: یک بند لاستیکی به دور بواسیر بسته می شود تا ورود جریان خون به آن را متوقف کند. پس از چند روز، بواسیرها و بند لاستیکی خشک و چروک شده و می افتند، اما ممکن است هفته ها طول بکشد تا ناحیه ی آسیب دیده به طور کامل درمان شود. این مرحله معمولاً بسیار دردناک و همراه با خونریزی است.
تصلب درمانی: یک محلول شیمیایی به داخل رگ تزریق می شود تا بواسیرها را جمع کرده و کوچک کند.
انعقاد: از یک لیزر برای سوزاندن و جمع کردن بافت های بواسیری استفاده می شود.
بواسیر برداری: این روش معمولاً زمان سقوط و پایین افتادن بواسیرها استفاده میشود. این روش به صورت عمل جراحی انجام می شود که نیاز به بستری شدن دارد.
مکمل های گیاهی
روش دیگر برای درمان بواسیر استفاده از ترکیبات گیاهی است. یک مکمل گیاهی به نام همارون برای درمان بواسیر بسیار مفید شناخته شده و هیچ عوارض جانبی نیز ندارد.
عنصر فعال اصلی در همارون، عصاره ی تصفیه شده ی سوفورا ژاپونیکا یا درخت پاگودای ژاپنی است، که باعث نرمال کردن خاصیت نفوذپذیری رگ ها و مویرگ ها شده، دیواره های رگی را مستحکم می کند و مودغذایی لازم برای سلامت رگ ها را فراهم می کند. همارون باعث تسکین درد، خارش، حساسیت و ناراحتی بواسیر می شود.
تحقیقات انجام شده بر روی عصاره های سوفورا نشان داده است که ? از افرادی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده اند، فارغ از هرگونه خونریزی، خارش، تورم و التهاب بوده اند.
درد کشیدن دیگر کافی است...
اگر بواسیر مورد درمان قرار نگیرد، از مرحله ی عذاب دادن نیز فراتر خواهد رفت. سلامت فیزیکی شما را به کلی برهم خواهد زد و ناراحتی بسیاری برایتان فراهم می آورد. راه های زیادی برای پیشگیری از ابتلا و درمان این بیماری دردآور وجود دارد. پس درد کشیدن دیگر کافی است، باید خود را درمان کنید.
متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز کنند.
بواسیرعبارتست از ورم دردناک رگ‌های مقعد که گاهی از آن خون می‌آید.
این بیماری اغلب به دلیل یبوست مزمن و یا نشستن زیاد خصوصا نشستن زیاد در دستشویی به وجود می‌آید.
با اعلام این که بواسیر مانند آپاندیس در تمام اشخاص وجود دارد، عنوان داشت: اما این بیماری تنها در کسانی عود می‌کند که موقع قضای حاجت به خود زیاد فشار بیاورند که معمولا این افراد به یبوست دائمی دچار می‌شوند.
انواع بواسیر را بادی، خونی، چرکی و حاد عنوان و خاطرنشان کرد: چنانچه افراد درصورت داشتن یبوست مزمن به موقع درمان را آغاز کرده و خصوصا از رژیم غذایی مناسب و میوه‌هایی همچون گلابی، پرتقال و انجیر استفاده کنند، مشکل آنان تبدیل به بواسیر نشده و متعاقب آن به عمل جراحی نیز نیاز نخواهند داشت.
بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود این مشکل توصیه می‌شوند که از آن جمله می‌توان به ضماد پیاز با زرده تخم مرغ جهت بواسیر و درد نشیمن گاه، مالیدن عصاره تاجریزی به محل بواسیر، مالیدن ژله صبرزرد، بخور برگ باباآدم و مصرف سیر اشاره کرد.
توت فرنگی، هویج، خربزه، ریواس، ریحان، انبه و بلوط برای مبتلایان به بیماری یاد شده را مفید اعلام کرد و ادامه داد: همچنین بیمار می‌تواند برای درمان بواسیر داخلی و خارجی
۱۲ تره فرنگی با پیاز و برگ آن را در ۶ تا ۸ لیتر آب جوشانده و در وان یا ظرفی ریخته و در آن بنشیند.
این متخصص در پایان تصریح کرد: مهمترین راه درمان بواسیر به کار بردن رژیم غذایی مخصوص به هنگام مشاهده یبوست مزمن است