بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 18 فروردین 1392 14:36
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 

عباس واحدی نارنجی

«انگار که اونجا بودی» این عبارت را معمولا هنگامی به کار می بریم که سعی می کنیم رویای شب گذشته را برای دوستی شرح دهیم: اینکه اورست را فتح کرده ایم، برنده قرعه کشی شده ایم یا جایگزین یکی از مقامات دولتی گردیده ایم.
اما اکنون گروهی از محققان ژاپنی به توصیفات شما از خواب و رویای تان بسنده نکرده و تلاش می کنند با توسعه یک الگوریتم خاص بتوانند واقعا رویای افراد را به تصویر کشیده و ببینند.
شاید رویا خوانی، علمی از آینده دور به نظر برسد، اما گروهی از محققان ژاپنی هم اکنون بسیار به آن نزدیک شده و نتایج تحقیقاتشان را در مجله ساینس هم منتشر کرد اند. تیم Kyoto به این نتیجه رسیده که تجربه های دیداری در طول خواب می توانند در حوزه مشخصی با به کارگیری الگوریتم آموزش و یادگیری، رمزگشایی شوند.
با استفاده از ماشین MRI ، یک EEG ، نرم افزار یادگیری و مجموعه ای از تصاویر آنلاین، محققان تلاش کردند الگوریتم ویژه ای را بر روی افراد منتخب در دوره های خواب شان تست کنند. آنها با این روش توانستند به اندازه گیری فعالیت های مغزی زمان خواب پرداخته و آنها را با اطلاعات تصویری موجود قرینه سازی کنند.
البته این سیستم هنوز نمی تواند دقیقا خواب افراد را به تصویر بکشد، اما می تواند بگوید که آنها درباره اشخاص خواب می بینند یا اینکه خوابشان درباره مکان ها است. دقت این شیوه هم در حال حاضر تنها ۶۰ درصد است. ولی دانشمندان امیدوارند در آینده نزدیک این تکنولوژی را به ابزاری کامل برای رویابینی تبدیل کنند.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 18 فروردین 1392 14:02
نویسنده : salamat
نظرات : 0


علی اصغر هنرمند -  نارنجی

ما انسان ها توانسته ایم کهکشان ها را در فاصله چند سال نوری شناسایی کنیم روی ذراتی کوچکتر از اتم تحقیق می کنیم. اما هنوز نتوانسته ایم به راز یک کیلو ماده ای که بین دو گوش مان قرار دارد، پی ببریم.
اینها جملات باراک اوباما بود که ساعتی قبل در سخنرانی اش در مورد یک پروژه بزرگ علمی بیان کرد.
بر اساس اطلاعات اعلام شده، در بودجه سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار برای پروژه BRAIN اختصاص خواهد یافت. این کلمه در واقع مخفف عبارت Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies است و پروژه ای بسیار بزرگ که روی توسعه فناوری های مختلف برای شناخت بیشتر مغز کار خواهد کرد.
در این پروژه روی تکنیک های جدید تصویر برداری از مغز تمرکز زیادی خواهد شد تا در نهایت محققان بتوانند درک بهتری از ارتباطات بین سلول های مغزی و شبکه های عصبی داشته باشند.

نتایج این تحقیقات ممکن است به درمان بیماری های مغزی مانند آلزایمر و صرع هم کمک کند و آنها معتقداند که نتیجه این پروژه شغل های جدیدی ایجاد خواهد کرد که تا به حال اصلا وجود خارجی نداشته اند.
این پروژه به دنبال این است که نقشه ای از مغز انسان ترسیم کند و برای این کار، سازمان های بزرگی مانند سازمان بهداشت ملی، سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی و بنیاد علوم ملی آمریکا با یکدیگر همکاری خواهند کرد و در کنار آنها شرکت های مختلف خصوصی هم حاضر خواهد بود.
شما فکر می کنید چنین تحقیق بزرگی و بودجه ای ۱۰۰ میلیون دلاری در نهایت می تواند پرده از اسرار مغز انسان بردارد؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 12 فروردین 1392 09:13
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 

عباس واحدی - نارنجی

همان طور که می دانید، واکسن ها معمولا با نسخه ضعیف شده یا کشته شده ای از عامل بیماری زا، باعث تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. اکنون محققان انگلیسی موفق به توسعه یک رویکرد جایگزین در تولید واکسن شده اند: آنها یک ویروس مصنوعی ساخته اند و به بدن اجازه می دهند با حمله به این مترسک پوشالی و شکست آن ، آمادگی و قدرت لازم برای روبرویی با ویروس های واقعی را پیدا کند.
این ذرات ویروس مانند از نظر فنی ویروس محسوب نمی شوند. این واکسن توسط دانشمندان موسسه ملی استانداردها و کنترل انگلستان تولید شده است. واکسن جدید می تواند همانند واکسن های فعلی به تحریک سیستم ایمنی بدن بپردازد، اما هرگز و تحت هیچ شرایطی نمی تواند خود را بازتولید و تکثیر نماید. و در حالی که بسیاری از واکسن ها از ویروس مرده ساخته شده اند، این واکسن تقریبا هیچ چیزی درون خود ندارد و تنها یک پوسته سنتتیک و مصنوعی شبه ویروس است.
این محققان در اولین مرحله، فعلا این روش را برای تولید واکسن آزمایشی بیماری تب برفکی در گاوها به کار برده اند. اما تکنیک کار برای همه موارد تقریبا یکسان است و می توان در آینده آن را برای بیماری هایی چون فلج اطفال و دیگر موارد هم مورد استفاده قرار داد.
به نظر می رسد که علم پزشکی هم روز به روز بیشتر وارد حیطه داستان های علمی-تخیلی می شود. به نظرتان پس از وقایعی چون امکان پرینت واکسن ، ساخت جمجمه با چاپگر سه بعدی و تولید واکسن با ویروس مصنوعی، قدم بعدی چه می تواند باشد؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 11 فروردین 1392 10:23
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 به گزراش خبرنگار دریچه ی فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران؛ صفر و یک امشب مختص دانشجویان پزشکی است ، به همین خاطر پکیج نرم افزاری زیر شامل کاربردی ترین نرم افزارهای این رشته می باشد که شما به صورت رایگان آنها را دریافت کنید.

1- آناتومی سه بعدی بدن انسان

پزشکان به دلیل شرایط شغلی شان نیاز به یک مرجع کامل آناتومی بدن انسان دارند ، اما حمل ماکت آناتومی کار چندان راحت و درستی نیست، نرم افزار کاربردی Anatomy 3D Pro راه حل این موضوع می باشد ،  توسط این نرم افزار یک آناتومی کامل و سه بعدی و به عبارتی 3D شامل آناتومی تمام استخوان ها ، رگ ها ، عضو ها ، ماهیچه ها و … در اختیار شما قرار می گیرد .دانلود نرم افزار

2- دیکشنری تخصصی علوم پزشکی
بدون شک برای همه دانشجویان پزشکی و دیگر رشته های وابسته پیش آمده است که معنای یک اختصار تخصصی را نمی دانسته اند ، نرم افزار Jablonski’s dictionary به جرأت کامل ترین نرم افزار اختصارات پزشکی است.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 29 اسفند 1391 08:28
نویسنده : salamat
نظرات : 0

احسان پاک نژاد     منبع :نارنجی

محققان فرانسوی که خبر کودک درمان شده از اچ آی وی را شنیده اند، اعلام کرده اند که آنها نیز قبلا ۱۴ بزرگسال را به همین روش درمان کرده اند.

به گفته آنها تجویز دارو در فازهای اولیه ابتلا به اچ آی وی می تواند یک دهم افراد را درمان functional کند. منظور از درمان فانکشنال این است که شاید هنوز چند ویروس در بدن آنها باشد، اما احتمالا تا آخر عمر نیازی به دارو نخواهند داشت.

دکتر Asier Saez-Cirion از انستیتو پاستور پاریس می گوید: «با شروع سریع درمان ۵ تا ۱۵ درصد بیماران درمان فانکشنال (بی نیاز از دارو) می شوند. آنها هنوز ناقل اچ آی وی هستند اما عفونت به نوعی کنترل شده است.

مطالعه آنها از این قرار است که ابتدا ۷۰ نفر را که در فازهای اولیه ابتلا (۳۵ روزگی تا ۱۰ هفتگی پس از ورود ویروس) بوده اند را انتخاب کرده اند. سپس درمان ضد اچ آی وی را برای آنها آغاز کرده اند. این افراد به هر دلیلی پس از مدتی درمان خود را قطع کرده اند (به طور متوسط پس از ۳ سال). طبیعتا انتظار داریم پس از قطع درمان دوباره ویروس اچ آی وی شروع به تکثیر و فعال شدن بکند. اما در ۱۴ نفر (۴ زن و ۱۰ مرد) از این افراد ویروس فعال نشد. آنها بدون نیاز به دارو همچنان سالم باقی ماندند. یکی از انها اکنون ۱۰ و نیم سال است که بدون دارو در سلامت کامل است. (به نظر می رسد کودک درمان شده در می سی سی پی دومین بشر درمان شده از اچ آی وی نباشد!)

مطالعات بیشتر روی این ۱۴ نفر نشان داد که این افراد جز جمعیت مقاوم به اچ آی وی نیستند. می دانیم که حدود یک درصد جامعه ذاتا مقاوم به ابتلا به اچ ای وی هستند.

مطالعات و یافته های جدید نشان می دهد درمان سریع می تواند تعداد ویروس ها را به حدی برساند که سیستم ایمنی از پس کنترل باقی مانده ها بر آید. اما چگونگی این عمل هنوز دقیقا برای محققان مشخص نیست.

دکتر Deborah Jack، مدیر اجرایی ملی ایدز انگلیس می گوید اکنون به «لحظه هیجان انگیز» در درمان اچ آی وی نزدیک می شویم و کلید آن «درمان در ابتدای ابتلا» است.

او می گوید باید به مردم از اهمیت تست و تشخیص سریع اچ‌ آی وی بگوییم. (زیرا مصرف دارو در فازهای اولیه ابتلا و قبل از اینکه ویروس به تعداد کافی در سلول های بدن ما پنهان شود، شاید به درمان کامل منجر شود.)

پاورقی:
در عکس بالا ویروس های اچ آی وی (سبز) به یک گلبول سفید (آبی) حمله کرده اند. برای اطلاعات تخصصی راجع به چگونگی عملکرد اچ آی وی در بدن این مطلب را از دست ندهید .
برای اطلاعات بیشتر راجع به کودک درمان شده از اچ آی وی به اینجا مراجعه کنید.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر