بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 18 مرداد 1391 11:46
نویسنده : salamat
نظرات : 0

طحال یک عضو داخل شکمی است که در سمت چپ قسمت فوقانی شکم، در کنار معده و بالای کلیه چپ قرار گرفته است.
طحال کاملا توسط دنده تحتانی قفسه‌سینه محافظت می‌شود و در حالت طبیعی، نمی‌توان آن را از طریق جدار شکم لمس کرد.
وزن طحال، در بزرگسالان 75 تا 150 گرم است و در هر دقیقه، حدودا 300 میلی‌لیترخون از آن عبور می‌کند. بنابراین یک بافت کاملا پرخون محسوب می‌شود.
طحال در دوران‌های مختلف زندگی وظایف کاملا متفاوتی را بر عهده می‌گیرد: در دوران جنینی و در ماه‌های پنجم تا هشتم بارداری، به عنوان یک مرکز خون‌ساز عمل می‌کند و گلبول‌های سفید و قرمز خون را می‌سازد.
پس از تولد، مغز استخوان به عنوان مرکز خونسازی عمل می کند و این فعالیت طحال خاموش می‌شود. در عین حال، قابلیت تبدیل به بافت‌های خون‌ساز همواره در طحال
باقی می‌ماند و در برخی بیماری‌ها که مغز استخوان دیگر نمی تواند سلول‌های خونی را بسازد، سلول‌های طحال مجددا شروع به فعالیت خون‌سازی می‌کنند.
ولی این فعالیت، معمولا فاقد ارزش بالینی است و تنها موجب بزرگ شدن بیش از حد طحال و بروز عوارض ناشی از آن می‌شود.
وظایف طحال چیست؟
پس از تولد و در سنین کودکی، طحال، منبع عمده و محل استقرار سلول‌های لنفوسیت B (یک نوع گلبول سفید) محسوب می‌شود و نقش مهمی را در پاسخ‌های ایمنی بدن ایفا می‌کند.
لنفوسیت‌های B که در طحال استقرار یافته‌اند، در پاسخ به میکروب‌ها و عوامل خارجی، شروع به ترشح پادتن یا آنتی بادی می‌کنند. سلول‌های ماکروفاژی که در طحال استقرار یافته‌اند، خون را از سلول‌های غیر طبیعی پاک می کنند.
افرادی که به هر علت، طحال ‌شان برداشته شده است، باید واکسن ضد برخی میکروب ‌های خاص را دریافت کنند.
گلبول‌های قرمزی که دارای اشکال غیر طبیعی هستند، یا آنهایی که بیش از اندازه پیر شده‌اند و همچنین پلاکت‌های غیر طبیعی، توسط طحال از گردش خون برداشته می‌شوند. هر روز، 20 میلی‌لیتر گلبول‌قرمز فرسوده توسط طحال جمع‌آوری و از گردش خون خارج می‌شوند.
به طور طبیعی، یک ‌سوم از کل پلاکت‌های بدن، در طحال ذخیره شده‌اند که در موارد لزوم، می‌توانند به گردش خون وارد شوند.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 17 مرداد 1391 00:37
نویسنده : salamat
نظرات : 0

تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی همچنان ادامه دارد و ما نیز از کشف هایی که در این زمینه رخ می دهد ، بسیار سخن گفته ایم . اخیرا و با شناخت روز افزون سلول های بنیادی، دانشمندان به شواهد محکمی در رابطه با اثبات نظریه بحث برانگیز رشد تومورهای سرطانی دست یافته اند که می تواند در تشخیص و درمان سرطان انقلابی به پا کند.

 

دیدگاه فعلی، سرطان را ناشی از تغییر شکل (موتاسیون) سلول های عادی و تبدیل شدن آنها به سلول سرطانی می داند. سلول هایی که به صورت غیر قابل کنترلی تکثیر شده و مانند خود را به وجود می آورد. در این دیدگاه، ایده اصلی این است که هر سلول سرطانی مانند بقیه سلول های سرطانی است و مرتب تکثیر میشود. (مانند مامور اسمیت در فیلم ماتریکس) اما سه مطالعه مستقل نشان داده اند که این دیدگاه اشتباه است.

 

این تحقیقات جدید نشان می دهند، که تعدادی سلول در یک توده سرطانی وجود دارند که نقش کلیدی را در تکثیر سلول ها بازی می کنند. در واقع سلول های سرطانی هم دارای تعدادی سلول بنیادی سرطانی هستند که وظیفه اصلی تکثیر را به عهده دارند.

 

اگرچه وجود سلول های بنیادی سرطانی مدت ها است که تقریبا ثابت شده، اما این اولین بار است که دانشمندان اثبات کرده اند که آنها در داخل تومورها وجود دارند و روند تکامل طبیعی خودشان را دنبال می کنند.

 

به گفته لوییس پارادا، از مرکز درمانی دانشگاه ساوت وسترن تگزاس در دالاس می گوید، با این کشف، درمان باید به جای تاثیر روی تمام سلول های سرطانی موجود در یک توده تومور، فقط روی کشتن این سلول های بنیادی متمرکز شود. «در گذشته ما سعی می کردیم تا تمام سلول های موجود در داخل تومور را از بین ببریم. اما الان می دانیم که از بین بردن نوع خاصی از سلول ها کافی است.»

 

وی می گوید: «کاهش اندازه یک توده سرطانی به نصف بر اثر درمان هیچ اهمیتی ندارد. آنچه مهم است، نابود کردن این سلول های بنیادی و جلوگیری از رشد دوباره توده است. خبر خوب اینجا است که ما الان می دانیم دنبال چه هستیم.»

 منبع نارنجی


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 16 مرداد 1391 10:11
نویسنده : salamat
نظرات : 1

زخم بستر زخمی است که در نواحی تحت فشار بدن ، در بی حرکتی مداوم ( می تواند 24 ساعت باشد ) ، به علت کاهش خونرسانی موضع ایجاد می شود .

نواحی تحت فشار :
ناحیه باتکس ( باسن ) _ پاشنه پا _ آرنج ها
علائم :
علائم اولیه میتواند شامل: حس حرارت در ناحیه تحت فشار _ مشاهده قرمزی . یه چنین زخمی زخم درجه یک می گویند
درزخم بستر درجه 2 : می توان یک زخم کوچک را با قرمزی و التهاب
زخم در جه 3 عضلات را در بر می گیرد و شامل چرک و سلولهای مرده است .
زخم در جه 4 آنقدر عمیق است که به استخوان رسیده و آن را نیز درگیر کرده است .
توجه داشته باشید که زخم بستر مانند کوه یخ است یعتی بافتهای زیرین بیشتر از آنجه به نظر می رسد درگیر شده اند .
پیشگیری :
پیشگیری از زخم بستر بسیار آسان است .
1- جابجا کردن بیماری که قادر به حرکت نیست روی تشک به 4 طرف طی شبانه روز . ( هر هشت ساعت یک بار حداقل )
2. ملافه تشک نباید خیس باشد . نباید سر باشد تا مریض روی آن سر بخورد . زیرا باعث اصطکاک پوست و آسیب آن می شود . نباید چروک باشد .
3. کنترل مداوم نواحی تحت فشار از نظر حرارت و خونرسانی بافت با لمس ناحیه . محل نبای داغ باشد . اگر انگشت خود را روی آن کمی فشار دادید و بر داشتید باید سریع صورتی شود .
4. ماساژ مداوم نواحی تحت فشار .
5. استفاده از تشک های هوا که فشار را یک نقطه متمرکز نمی کنند .
درمان .نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 16 مرداد 1391 10:04
نویسنده : salamat
نظرات : 0

چگونه می‌توان اگزما را تشخیص داد؟

اگزما که امروزه دراماتیک آتوپیک هم نامیده می‌شود، بیماری شایعی بین کودکان است که تا قبل از برزگسالی تشخیص داده نمی‌شود.
اگزما چیست؟
اگزما که امروزه دراماتیک آتوپیک هم نامیده می‌شود، بیماری شایعی بین کودکان است که تا قبل از برزگسالی تشخیص داده نمی‌شود.
چگونه می‌توان اگزما را تشخیص داد؟
اگزما دقیقاً چیست؟
اگزما بیماری است که امروزه اغلب داراماتیک آتوپیک هم نامیده می‌‌شود. این بیماری دو عارضه را با خود به همراه دارد:
• اول اینکه، پوست فرد مبتلا به اگزما بسیار خشک است.
آن سد لیپیدی پوست، که لایۀ نازکی از چربی است و مدام روی پوست ما حضور دارد و از آن محافظت می‌کند، دیگر تأثیر ندارد و مفید نیست.
این پدیده ورود موادی که به طور بالقوه آلرژی زا هستند را فراهم می‌کند، این مواد آلرژی زا عبارتند از: مواد بهداشتی، شوینده ها و البته عرق.
• و به محض اینکه مواد از سد پوست عبور کردند، سیستم ایمنی بدن شروع به واکنش نشان دادن می‌کند، بدن ما این واکنش را با آزاد کردن آلرژن ها نشان می‌دهد.
چه طور می‌توان اگزما را تشخیص داد؟
دراماتیک آتوپیک عموماً با خشکی پوست ، قرمزی و خارش آغاز می‌شود.
علائم متفاوت دیگری را هم می‌توان به این نشانه ها اضافه کرد:
برخی افراد تاول هایی مشاهده می‌کنند، یعنی برآمدگی های کوچک و شفافی که ممکن است تبدیل به یک حباب بزرگتر و درشت تر بشود.
این برآمدگی ها ممکن است باز شوند و ترشح داشته باشند، سپس شکل خون مردگی به خود بگیرند.
ضمناً می‌توان اگزما را از محلی که ظاهر می‌شود هم تشخیص داد:
در بین بچه های کوچک، بیشتر بر روی صورت به خصوص بر روی نواحی خمیده مانند گونه ها، پیشانی و ... ظاهر می‌شود.
زمانی که کودک بزرگ می‌شود، این پدیده بر روی محل تاءِ مفاصل (آرنج ها و زانوها) بروز پیدا می‌کند.
در بزرگسالی، گردن و صورت نیز درگیر می‌شوند اما امکان مبتلا شدن تمام اعضای بدن هم وجود دارد.
در نهایت، شرایط یا خارش هایی که ظاهر می‌شوند هم برخی اوقات قابل توجه اند. ضمناً، خارش های اندکی که پس از عرق کردن یا دوش گرفتن، شدیدتر می‌شوند هم اغلب اگزما را به ذهن تداعی می‌کنند.
در موارد مشکوک به اگزما چه باید کرد؟
متأسفانه، علائمی که برای اگزما ذکر می‌شوند، چندان معتبر نیستند.
بنابر اظهارات افراد مبتلا به اگزما، این عارضه می‌تواند اشکال متفاوتی به خود بگیرد و در شرایط بسیار متفاوتی ظاهر شود. بنابراین مهم است که در صورت بروز خارش های ناخوشایند، حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید.
برای کمک به تشخیص، قبل از مراجعه به پزشک، این سئوال ها را از خودتان بپرسید:
خارش ها چه زمانی شروع می‌شوند؟
به نظر می‌رسد که چه چیزی خارش ها را آرام یا شدید می‌کند؟
اولین بار که دچار خارش شدید، کی بود؟
آیا تعداد افراد مبتلا به آلرژی در خانوادۀ شما زیاد است؟
اگزما یا دراماتیک آتوپیک چه طور درمان می‌شود؟
اولین واکنش ها عبارتند از: آب رسانی، آب رسانی و بازهم آب رسانی!
پوست مبتلا به آتوپیک بسیار خشک است و یک کرم خوب و هیپوآلرژنیک، تا حد زیادی علائم را برطرف می‌کند.
با این حال، این روش همیشه هم جواب نمی‌دهد. بنابراین متخصصان پوست، درمانی بر پایۀ کرتوزوتروئید تجویز می‌کنند، این دارو باید هر روز روی نواحی مبتلا مالیده شود. این دارو اغلب همه را می‌ترساند، اما این ترس واهی است. به طور کلی این دارو را به خوبی می‌توان تحمل کرد، ضمن اینکه بسیار مفید هم هست.
اگر دراماتیک آتوپیک به خوبی درمان شود اجازه می‌دهد که بیماری زندگی خود را از سر بگیرد و از کیفیت زندگی اش رضایت داشته باشد. درمان مؤثر و به موقع اگزما مانع از خارش و در نتیجه حساس شدن پوست می‌شود.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 13 مرداد 1391 08:54
نویسنده : salamat
نظرات : 0

محققین دانشگاه استنفورد برای اولین بار یک مدل کاملا زنده از موجود زنده را توسط رایانه شبیه سازی کردند. بر اساس گزارش مجله "سلول" این گروه تحقیقی با استفاده حداقل 900 متن علمی تمامی واکنشهای مولکولی را که در سلول میاکوپلاسما ژنیتالیوم (کوچکترین باکتری غیروابسته دنیا) اتفاق می افتد، در کنار هم شبیه سازی کردند.

چرا این موضوع اینقدر مهم و جالب است؟ برای اینکه تاکنون تمام شبیه سازی محققین بر اساس یک یا چند واکنش شیمیایی درون سلولی یا تعیین توالی چند ژن و عملکرد آنها بود اما تاکنون هیچگاه تمامی کنشها و واکنشهای درون سلولی یک موجود زنده در طول عمرش، بطور کامل محاسبه و شبیه سازی نشده بود. بنابراین تا پیش از این نمی شد یک دیدگاه جامع در مورد جزییات تغییراهای درون سلولی و تاثیر آنها بر جاندار به دست آورد، اما حالا هر چیزی که در دنیای واقعی اتفاق می افتد، بصورت کاملا مشابه در این سیستم تجربه می شود.

با داشتن این سیستم می توان تمام خصوصیات و رفتارهای جاندار را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار داد و از همه مهمتر اینکه می توان با طرح ریزی موارد مشابهی برای باکتریهای بیماریزای شایع، واکنش آنها را در مقابل داروها و شرایط مختلف پیش بنی کرد و کار درمان بیماریهای ناشی از آنها را راحت تر کرد.

با وجود اینکه خیلی زود است، اما می توان امید داشت که در آینده مدلهای رایانه ای سلول های بدن انسان هم شبیه سازی شوند و در موارد ابتلا به بیماریهای مختلف برای کمک به تشخیص و درمان فرد مورد استفاده قرار گیرند تا سرعت درمان بالاتر رفته و عوارض جانبی آن به حداقل برسد.

 

 منبع سایت نارنجی


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر