بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 14 شهریور 1391 11:24
نویسنده : salamat
نظرات : 0

کار وریدها(سیاهرگ ها) بازگردانیدن خون بدون اکسیژن از اندام های بدن به قلب است تا قلب برای تامین اکسیژن مورد نیاز خون، آن را به شش ها بفرستد. پس از آن خون اکسیژن دار به قلب بازمی گردد و از آنجا به سرخرگ آئورت پمپ شده و بالاخره در سراسر بدن منتشر مى شود.
ورید هاى ساق پا کار دشوارترى دارند، چرا که باید خون را در مسیری
طولانى، در خلاف جهت جاذبه زمین و فشار وزن بدن به جلو

برانند. در وریدها دریچه هاى یک طرفه اى قرار دارند که کار آنها پیشگیرى از بازگشت خون به عقب است.
اگر این دریچه ها کار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمی گردد و در وریدها تجمع می یابد و سبب تورم آنها مى شود.
وریدهاى متورم و بادکرده به دو شکل دیده مى شوند: وریدهاى واریسى و وریدهاى تارعنکبوتى(که در پزشکى بدان تلانژیکتازى گفته مى شود).
وریدهاى واریسى بزرگ تر بوده و به رنگ آبى تیره یا ارغوانى هستند و اغلب در سطح پوست، به صورت پرپیچ و خم دیده مى شوند. وریدهاى تارعنکبوتى، کوچک ترند و شبیه تارهاى عنکبوت به نظر مى رسند و رنگ آنها آبى یا قرمز است.
این ورید ها به سطح پوست نزدیک بوده و درد و تورم ندارند. بزرگ ترین و طولانى ترین ورید سطحى، ورید صافن بزرگ است که از سمت داخلى مچ پا وارد کشاله ران مى گردد.

زمانى که دریچه ها در مسیر این ورید و یا اتصالات آن با سایر وریدها خراب مى شوند، خون، تجمع یافته و یا در شاخه هاى وریدى به عقب بازمى گردد و واریس را ایجاد مى کند.
دلایل


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 12 شهریور 1391 09:22
نویسنده : salamat
نظرات : 1
هموروئید اختلال رایج در مقعد و رکتوم است و زمانی که رگ های پیرامون مقعد یا ناحیه پایین رکتوم ملتهب می شوند، این حالت ایجاد می گردد. این بیماری هم در زنان و هم در مردان شایع است، اما بیشتر افراد در سن 50 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.
علل و انواع هموروئید:
چندین دسته رگ پیرامون رکتوم و مقعد وجود دارد. یک دسته از آن ها رگ های هموروئیدی داخلی و دسته دیگر رگ های هموروئیدی خارجی هستند. دو نوع هموروئید وجود دارد و هر نوع هموروئید را بر اساس رگ هایی که تحت تأثیر قرار می گیرند نامگذاری می نمایند. نوع داخلی نتیجه افزایش فشار در رگ های هموروئیدی داخلی و نوع خارجی نتیجه افزایش فشار در رگ های خارجی می باشد.
عوامل خطر:
عوامل زیر باعث افزایش فشار در رگ های هموروئیدی می شوند. این وضعیت ها اگر چه عامل هموروئید نمی باشند، بلکه به عنوان ریسک فاکتورهایی در ایجاد این بیماری موثر هستند:
فشار برای دفع مدفوع، ایستادن برای مدت طولانی، بارداری، افزایش وزن و چاقی، یبوست مزمن یا اسهال، سیروز، غذاهای حاوی چربی بالا و فیبر کم.
علایم هموروئید:
احساس دفع، احساس پُری بعد از دفع و درد.
درمان و تسکین علایم:
با افزایش دریافت فیبر و مایعات، می توان علایم را کاهش داد. در موارد نادر، وقتی این درمان ها موفقیت آمیز نمی باشند، از جراحی استفاده می شود.
جلوگیری از هموروئید:
- تخلیه روده به محض احساس دفع
- ورزش (مانند پیاده روی) نیز به کاهش یبوست و ایجاد مدفوع کمک می نماید.
تغذیه درمانی:
غذا نقش مهمی در بیماران مبتلا به هموروئید دارد. تغذیه مناسب در جلوگیری از هموروئید یا توقف آن موثر است و بالعکس، تغذیه نامناسب به تشدید درد در این بیماران کمک می کند، به طور کلی غذای بیماران هموروئیدی باید شامل موارد زیر باشد:
فیبر: فیبر در جلوگیری از بروز یبوست نقش موثری دارد. غذای غنی از فیبر، حرکات روده را افزایش می دهد و به ایجاد مدفوع نرم و دفع راحت تر کمک می کند، در نتیجه به دیواره های مقعد آسیبی وارد نمی شود همچنین فیبر از فشار زیاد برای دفع جلوگیری می نماید.
غذاهای غنی از فیبر:
1- غلات کامل: این غلات عبارتند از: برنج، ذرت، جو، گندم و... که حاوی فیبر بالایی هستند در میان آن ها جو، حاوی فیبر قابل حل می باشد و می توان از آن به ویژه در صبحانه استفاده نمود.
مکمل های حاوی سبوس نیز در جلوگیری یا بهبود هموروئید نقش موثری دارند.
2- حبوبات: حبوبات (مانند عدس، لوبیا، نخود و لوبیای سویا) غذاهایی غنی از فیبر می باشند.
3- میوه ها: اگر چه میزان فیبر محتوی میوه ها به اندازه غلات یا حبوبات نمی باشد، اما میوه ها نیز حاوی مقدار زیادی فیبر هستند. میوه های غنی از فیبر شامل پرتقال، سیب، انجیر، توت فرنگی، کیوی، موز، گلابی و انگور می باشند.
4- سبزیجات: سبزی ها هم غنی از فیبر هستند و در میان آن ها می توان به هویج، سیب زمینی، اسفناج و کنگر فرنگی اشاره نمود.
5- مغزها: گردو، بادام و... نیز مقداری فیبر دارند.
مصرف بعضی از غذاها و سیگار باید در این افراد با احتیاط صورت بگیرد:
1- غلات تصفیه شده: این دسته از غلات قسمت قابل توجهی از فیبر خود را از دست داده اند، بنابراین مصرف برنج سفید، نان سفید یا پاستا برای این افراد توصیه نمی شود.
2- شکرهای تصفیه شده: علاوه بر جنبه چاقی، شکرهای تصفیه شده حاوی میزان کمی فیبر هستند و موجب بروز یبوست می شوند. کیک ها، شکلات و شیرینی جات دارای این دسته از شکرها هستند که باید از مصرف آن ها اجتناب نمود.
3- غذاهای تند: غذاهای تند درد این بیماران را بیشتر می نمایند، در نتیجه این افراد باید از مصرف خردل یا سُس های تند اجتناب کنند و به جای آن ها از گیاهان برای ایجاد طعم در غذا استفاده نمایند.
4- غذاهای نمک سود شده: مصرف نمک به مقدار زیاد برای بیماران مبتلا به هموروئید بسیار مُضر می باشد. به طور کلی غذاهای آماده برای این بیماران نامناسب هستند در نتیجه این افراد باید از مصرف زیتون و ساردین های نمک سود شده و سایر غذاهای غنی از نمک اجتناب نمایند.
5- سیگار: سیگار کشیدن به دلیل انقباض رگ های خونی، برای این افراد مضر است


نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 7 شهریور 1391 09:32
نویسنده : salamat
نظرات : 11

بیماری‌فیبروکیستیک‌پستان‌(کیست پستان) عبارت‌است‌از یک‌بیماری‌شایع‌پستان‌در خانم‌ها که‌مشخصات‌آن‌معمولاً عبارتند از: توده‌های‌ غیرسرطانی‌و نیز درد. این‌بیماری‌می‌تواند از سنین‌بلوغ‌تا حوالی‌50 سالگی‌رخ‌دهد (حدود 20% خانم‌هایی‌که‌در سنین‌قبل‌از یائسگی‌قرار دارند دچار این‌بیماری‌هستند).
این‌بیماری‌غالباً پس‌از یائسگی‌برطرف‌می‌شود (مگر این‌که‌هورمون‌درمانی‌با استروژن‌انجام‌گیرد). این‌بیماری‌از آنجایی‌که‌شایع‌است‌، دیگر به‌عنوان‌بیماری‌در نظر گرفته‌نمی‌شود و معمولاً نگرانی‌از بابت‌آن‌وجود ندارد.
علایم‌شایع‌
توده‌ها معمولاً در هر دو پستان‌وجود دارند. ممکن‌است‌تنها یک‌توده‌وجود داشته‌باشد، اما معمولاً چندین‌توده‌وجود دارد.
- وقتی‌که‌روی‌این‌توده‌ها با نوک‌انگشتان‌فشار آورده‌می‌شود، بافت‌آن‌مقاومت‌ نشان‌می‌دهد و فشرده‌نمی‌شود. این‌توده‌ها ممکن‌است‌به‌هنگام‌لمس‌دردناک‌باشند.
- درد در کل‌پستان‌، خصوصاً درست‌قبل‌از شروع‌عادت‌ماهانه‌
- این‌توده‌ها غالباً قبل‌از عادت‌ماهانه‌بزرگ‌می‌شوند و بعد از آن‌کوچک‌می‌شوند.
- اندازه‌توده‌ها متغیر است‌. اگر توده‌ها نسبتاً بزرگ‌و در سطح‌پستان‌باشند، می‌توان‌آنها را به‌راحتی‌حرکت‌داد.
- توده‌های‌عمقی‌را شاید بتوان‌از سرطان‌پستان‌افتراق‌داد.
- ترشح‌از نوک‌پستان‌
علل‌
ناشناخته‌هستند، اما بروز آن‌احتمالاً به‌استروژن‌و دیگر هورمون‌های‌تولید شده‌توسط‌تخمدان‌ها مربوط‌است‌. میزان‌دریافت‌چربی‌نیز شاید نقش‌داشته‌باشد.
عوامل‌افزایش‌دهنده‌خطر
در بعضی‌از تحقیقات‌نشان‌داده‌شده‌است‌که‌نوشیدن‌قهوه‌و سیگار کشیدن‌موجب‌افزایش‌بروز این‌بیماری‌و گستردگی‌زیادتر آن‌می‌شود. اما در بعضی‌دیگر از تحقیقات‌، این‌عوامل‌خطر به‌اثبات‌نرسیدند.
پیشگیری‌
در هر حال‌تا زمانی‌که‌تکلیف‌این‌مسأله‌دقیقاً روشن‌نشده‌است‌، بهتر است‌سیگار نکشید و از نوشیدنی‌های‌کافئین‌دار پرهیز کنید.
پس‌از تشخیص‌، پستان‌ها باید هر ماهه‌توسط‌خود فرد از نظر به‌وجود آمدن‌توده‌های‌جدیدتر یا تغییر درتوده‌های‌قبلی‌بررسی‌شوند. در صورت‌بروز هرگونه‌تغییری‌به‌پزشک‌باید اطلاع‌داده‌شود.
ماموگرافی‌به‌طور منظم‌
عواقب‌مورد انتظار
توده‌های‌پستانی‌مرتباً ظاهر و پس‌از مدتی‌برطرف‌می‌شوند. البته‌بعضی‌از توده‌ها از بین‌نمی‌روند و به‌طور دایمی‌باقی‌خواهند ماند. این‌توده‌ها سلامتی‌را به‌خطر نمی‌اندازند.
گاهی‌می‌توان‌بعضی‌از کیست‌ها را با سوزن‌تخلیه‌کرد، که‌نهایتاً باعث‌می‌شود توده‌از بین‌برود. اگر توده‌پس‌از تخلیه‌کردن‌، به‌طور کامل‌از بین‌نرود، احتمال‌دارد سرطانی‌باشد و باید از آن‌نمونه‌گرفته‌شود و تحت‌بررسی‌میکروسکوپی‌قرار گیرد.
عوارض‌احتمالی‌
ندرتاً اتفاق‌می‌افتد که‌بعضی‌از توده‌ها ظاهراً خوش‌خیم‌به‌نظر می‌رسند اما در واقع‌سرطانی‌هستند. بنابراین‌برای‌رد سرطان‌غالباً لازم‌می‌شود بررسی‌های‌تشخیصی‌انجام‌گیرند. نظرات : 11 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 1 شهریور 1391 10:54
نویسنده : salamat
نظرات : 0

پسوریازیس؟! خونسردیتان را حفظ کنید
پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که در آن روی پوست برخی قسمت‌های بدن مثل قسمت‌های خارجی دست و پا، ضایعات قرمز رنگی به ‌وجود می‌آید که پوسته‌های بسیار ظریف و نقره‌ای رنگ دارند. 

ایا بیماری ممکن است محدود به یک نقطه باقی بماند و یا به شکل بسیار منتشر دربیاید و بر اساس وسعت درگیری، مشکلاتی را از نظر ظاهری برای بیمار ایجاد می‌کند.
پسوریازیس می‌تواند از بدو تولد تا پایان عمر، در هر سنی آغاز شود، اما بیشتر در دو فاصله زمانی 16 تا 22 سال و 57 تا 60 سال آغاز می‌شود. البته در این زمینه آمار دقیقی در دست نیست،
اما بیشترین مراجعه به درمانگاه‌های پوست، زمانی است که افراد جوان تا میانسال هستند، حداقل به این دلیل که در این سنین اهمیت بیشتری به ظاهر خود می‌دهند.
این بیماری جنبه ارثی دارد، ولی این بدان معنا نیست که هر کس مبتلا به پسوریازیس شد، افراد دیگری هم قبلا در خانواده او گرفتار بوده‌اند؛ گاه بیماران هیچ زمینه خاصی برای این بیماری در خانواده ندارند.
پسوریازیس بیشتر بیماری زنانه‌است یا مردانه؟
از این نظر آمار خاصی برای ایران نداریم، اما در کتاب‌های خارجی نوشته شده که پسوریازیس هر دو جنس را به یک میزان مبتلا می‌کند. در این میان یک چیز مسلم است و آن این‌که خانم‌ها از نظر ظاهری بیشتر در اجتماع تحت فشار هستند.
مثلا چه نوع فشارهایی؟
خوب، شرایط خانم‌ها و آقایان در جامعه تفاوت می‌کند، در خیلی از مواقع می‌بینیم آقایی مبتلا به پسوریازیس بسیار وسیع است و به‌راحتی به زندگی خانوادگی‌اش ادامه می‌دهد، اما خانم‌هایی که پسوریازیس دارند، گاه درگیر مشکلات خانوادگی و حتی طلاق می‌شوند.
از سوی دیگر خانم‌ها نسبت به ظاهر خود حساس‌ترند و پوشش آن‌ها در محیط منزل کمتر از آقایان است، به همین دلیل برخی از خانم‌ها حتی بهبودی نسبی را نمی‌پذیرند و تمایل دارند به بهبودی کامل دست پیدا کنند؛ در حالی که آقایان و خانواده آن‌ها با بهبودی نسبی نیز کنار می‌آیند.
از خانواده که بگذریم، این بیماران در جامعه نیز دچار مشکلاتی می‌شوند، مثلا ممکن است دوست یا همکار آن‌ها از دست دادن با آن‌ها امتناع کند، یا در مکان‌های عمومی مثل استخرها به غلط تصور کنند که بیماری واگیر دارد و از ورود آن‌ها جلوگیری کنند. به این ترتیب ممکن است بیمار کم کم از اجتماع کناره‌گیری کند.
و این کناره‌گیری به مشکلات بیمار بیشتر دامن می‌زند؟
البته. جدا ماندن این افراد از اجتماع نهایتا موجب بروز عوارض روانی و گوشه‌گیری در آن‌ها می‌شود. این موضوع خود باعث ایجاد یک چرخه معیوب برای بیمار می‌شود، زیرا یکی از پایه‌های اصلی درمان در این بیماری، داشتن آرامش روحی است.
پس چه باید کرد؟

ادامه مطلب را بخوانبدنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 20 مرداد 1391 16:05
نویسنده : salamat
نظرات : 0

وقتی عروق خونی کلیه ها آسیب می بینند ، کلیه های شما نمی توانند خونتان را به خوبی تصفیه کنند . در نتیجه بیشتر از آنچه که باید ، اب و نمک در بدنتان جمع می شود و باعث افزایش وزن و تورم قوزک پا می شود .

دیابت می تواند به کلیه ها ، چشم ها ، اعصاب ، قلب و عروق خونی شما آسیب رسانده و خطر حملات قلبی ، سکته مغزی و بیماری مزمن کلیه را افزایش می دهد .
● علائم هشدار دهنده دیابت چیست ؟
علائم و نشانه ها عبارتند از :
▪ تشنگی شدید
▪ گرسنگی
▪ افزایش دفع ادرار
▪ خواب آلودگی
▪ کاهش وزن
▪ خستگی
▪ زخم هایی که خوب التیام پیدا نمی کنند
▪ کاهش شدت بینایی
▪ گز گز کردن دست ها و پاها
ممکن است هیچ یک از این علائم و نشانه ها را نداشته باشید ، اما اگر هر یک از نشانه هایی که در بالا ذکر شد پیدا کردید ، باید با پزشک خود در میان بگذارید .
● پزشک چگونه مرا از نظر دیابت بررسی خواهد کرد ؟
پزشک شما برای بررسی سطح قند خون یک آزمایش خون انجام خواهد داد . مقادیر طبیعی آن عبارتند از :
▪ قند خون ناشتا ۱۲۰ – ۶۰ ( ۸ ساعت قبل از آزمایش غذا یا مایعات نخورده باشید ) .
▪ قند خون غیر ناشتا ۱۳۹ – ۶۰ ( قبل از آزمایش غذا یا مایعات خورده باشید ) .
● چگونه می توانم دیابتم را اداره کنم ؟
شما می توانید با انجام کارهای زیر به اداره بهتر دیابت خود کمک کنید :
▪ روزانه قند خون خود را اندازه گیری کنید
▪ مقدار طبیعی قند خون را بدانید
▪ قند خون خود را در محدوده طبیعی نگهدارید
▪ برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک را پی گیری و اجرا کنید
▪ اهمیت کنترل فشار خون را بدانید و در صورت امکان فشار خون خود را در خانه اندازه بگیرید
دیابت ملیتوس که معمولا ً دیابت نامید ه می شود ، بیماریی است که در آن بدن شما یا نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند یا نمی تواند به درستی از مقادیر طبیعی انسولین موجود در بدن استفاده کند . 
انسولین هورمونی است که مقدار قند موجود در خون شما را تنظیم می کند . بالا رفتن قند خون می تواند دربسیاری از قسمت های بدن اشکالاتی ایجاد کند .
● آیا دیابت انواع مختلفی دارد ؟
شایع ترین انواع دیابت ، دیابت نوع ۱ و ۲ است . دیابت نوع ۱ معمولا ً در دوران کودکی ایجاد می شود .
به این نوع دیابت ، دیابت ملیتوس جوانان یا دیابت وابسته به انسولین نیز گفته می شود . در این نوع ، لوزالمعده شما نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند و شما باید برای تمام عمر انسولین تزریق کنید .
دیابت نوع ۲ که شایع تر است ، معمولا ً درسنین بالای ۴۰ سال اتفاق می افتد و دیابت ملیتوس بزرگسالی نامیده می شود . 
به آن دیابت غیر وابسته به انسولین هم می گویند . در دیابت نوع ۲ ، لوزالمعده انسولین درست می کند اما بدن نمی تواند از آن به درستی استفاده کند .
قند خون بالا اغلب با رعایت رژیم غذایی و مصرف داروهای خوراکی کنترل می شود ، اگرچه بعضی از بیماران به تزریق انسولین نیاز پیدا می کنند . 
دیابت نوع ۲ به خصوص در نژادهای آمریکایی - آفریقایی ، هندی – آمریکایی ، آمریکای لاتین و آمریکایی – آسیایی شایع است .
● دیابت با کلیه ها چه می کند ؟

ادامه مطلب را بخوانید....نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر