بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 4 آذر 1391 10:34
نویسنده : salamat
نظرات : 0


بیماری کوشینگ
نشانگان کوشینگ (Cushing syndrome) در اثر افزایش فعالیت قشر غده آدرنال ایجاد می‌شود. این سندرم را هایپرکورتیزولیسم (افزایش کورتیزول) نیز می‌نامند. این بیماری می‌تواند در اثر مصرف بیش از حد کورتیکواستروئیدها، ترشح بالای ACTH یا هایپرپلازی کورتکس آدرنال باشد. تولید زیاد کورتیکو استروئیدهای درون‌زا (آندوژن) ممکن است علل مختلفی داشته باشد از جمله تومور غده هیپوفیز که ACTH ترشح کرده و موجب
افزایش ترشح هورمونهای قشر آدرنال بیش از حد طبیعی می‌گردد.

تظاهرات بالینی

توقف رشد، چاقی، به صورت چاقی مرکزی (تنه)، تجمع چربی در گردن و منطقه بالای ترقوه (گردن بوفالویی)، لاغری نسبی اندام‌ها، پوست نازک و شکننده، عدم تحمل گلوکز، اکیموز (خون مردگی)، خطوط ارغوانی در شکم(خطوط استریا)، صورت گرد شبیه قرص ماه (moon faced)، ضعف و خستگی، تغییر در الگوی خواب بیمار به علت تغییر در الگوی ترشح کورتیزول، ادم اندامها، بروز جوش (آکنه)در صورت بیمار به علت افزایش چربی پوست، رشد مو در صورت (هیرسوتیسم)، آتروفی پستان، قطع قاعدگی، کلفتی صدای بیمار و کاهش میل جنسی هم درزنان و هم مردان.

بررسی و یافته‌های تشخیصی

نشانه‌های آزمایشگاهی سندرم کوشینگ شامل افزایش سطح سدیم و گلوکز سرم و کاهش غلظت پتاسیم، کاهش تعداد ائوزوینوفیل‌های خون، تست سرکوب شبانه با دگزامتازون رایجترین تست غربالگری در سندرم کوشینگ است که به صورت سرپایی (۱ mgr) دگزامتازون را در ساعت ۱۱ شب خوراکی تجویز می‌کنند و سطح کورتیزول پلاسما را ساعت ۸ صبح روز بعد اندازه گیری می‌کنند. در بیماران کوشینگی سطح کورتیزول سرم بالاست. وجود قند در ادرار.

عوارض کوشینگ (کورتیزول بالا)در چشم: آب مروارید و گلوکوم. در سیستم قلبی عروقی: هایپرتانسیون و نارسایی قلبی. دراستخوانها: استئوپورز، نکروز آسپتیک گردن ران (فمور)، شکستگی‌های فشاری مهره‌ها. در سیستم ایمنی: اختلال در ترمیم زخم، افزایش استعداد ابتلا به عفونت.ترمور بازوفیلک هیپوفیز.

اغلب موارد کوشینگ ناشی از هیپرپلازی دو طرفه قشر آدرنال و تولید نابجای ACTH و تومورهای آدرنال باشد. میزان وقوع هیپرپلازی آدرنال وابسته به هیپوفیز، در زنان سه برابر مردان است. سندرم کوشینگ اکتوپیک به دلیل ترشح نابجای ACTH ده تا پانزده درصد علل هیپرکورتیزولیسم را شامل می‌شود. این سندرم اغلب توسط انواع سرطانها مانند Oat.cell.carcinoma، برونکوژنیک کارسینوئید، کارسینوئید تیموس، تومورپانکراس، فئوکروموسیتوم، کارسینوئید ریه و مدیاستن و کارسینوم مدولای تیروئید بوجود می‌آید. اغلب در سن بالا و جنس مذکر شایعتر می‌باشد و علایم بالینی سندرم کوشینگ را دارا نمی‌باشد و معمولاً تظاهرات هیپرکوتیزولیسم به صورت آلکالوزمتابولیک، هیپوکالمی، عدم تحمل گلوکز، هیپرپیگمانتاسیون، کم خونی و کاهش وزن است. غالباً در این سندرم کورتیزول و متابولیت‌های اداری آن و آندروژنهای آدرنال بالا می‌باشد و معمولاً با تست مهاری دگزامتازون سطوح بالای آنها مهار نمی‌شود.

درمان سندرم کوشینگ

وقتی سندرم به جای تومور آدرنال به علت وجود تومور در هیپوفیز باشد درمان بر روی غده هیپوفیز متمرکز می‌شود. برداشتن جراحی تومور از طریق ترانس اسفنوئید هیپوفیزکتومی درمانی انتخابی بوده و میزان موفقیت ۹۰٪ است. اگر سندرم کوشینگ به علت ترشح نابجای ACTH از یک تومور غیر قابل جراحی باشد. برای تخفیف علائم پرکاری آدرنال می‌توان از مهار کننده‌های آنزیمی آدرنال مانند متی راپون، آمینوگلوتتماید، میتوتان و کتوکونازول استفاده کرد.
 


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 27 مهر 1391 09:40
نویسنده : salamat
نظرات : 0

آمارها نشان می دهد بیش از 80% انسان ها در بالای سن 45 سالگی دچار مشکلاتی در ناحیه ی کمر می شوند.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران  به نقل باشگاه خبرنگاران ستون فقرات از 33 استخوان و مهره ی اصلی تشکیل شده است که یک به یک به هم اتصال دارند و تغذیه خوب و رژیم غذایی متعادل از اجزای کمی سلامت برای استخوان های بدن است.
نتایج نشان می دهد مصرف میوه های نارجی رنگ که دارای ماده ی بتاکاراتون است برای مفاصل بدن نقش مهمی دارند و با مصرف ویتامین ها و انجام حرکات ورزشی برای همیشه ستون فقراتی سالم در طول عمرخود داشته باشیم..
گزارش ها حاکیست: که بیش از 90% از مردم تنها فکر می کنند که شیر برای استخوان مهم است با وجود اینکه عوامل مختلفی به کار گرفته می شود تا استخوان هایی سالم داشته باشیم.
گفتنی است، ویتامین A به فرم دادن استخوان ها کمک می کند، ویتامین C  که کیوی و سیب زمینی، ویتامین K و  ویتامین B12 که نقش مهمی در رشد استخوان دارد و آهن که نقش اکسیژن رسانی به استخوان ها دارد از عوامل مهم برای داشتن استخوان هایی سالم است.
در این گزارش آمده است یوگا و انجام حرکات ورزشی به مدت 15 دقیقه در طول روز و طرز ایستادن و خوابیدن درست یک ابزار شگفت انگیز برای سالم ماندن ستون فقرات است./حنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 11 مهر 1391 11:13
نویسنده : salamat
نظرات : 0

بیماری آلزایمر، آشناترین نوع زوال عقل است که علایم بالینی و تغییرات آسیب‌شناسی از آن نخستین بار، توسط آلوییز آلزهایمر شناسایی شد و در نهایت، بیماری به نام وی موسوم شد.

عوامل مساعد کننده بروز بیماری

عوامل متعددی مانندنوع تولد، سن مادر هنگام تولد، صدمه به سر، میزان تحصیلات و نشانگان داون (منگولیسماز عامل‌های خطرزای ابتلا به آلزایمر استالبته عوامل ساختاری (ژنتیکینیز در پیدایی این بیماری دخیل‌اندژن عامل انتقال لیپوپروتئین موجود روی‌کرموزم 19، که به بتاآمیلوئید وصل شده و در انتقال کلسترول نقش دارد، در موارد خانوادگی و نیز موارد پراکنده ابتلا به آلزایمر مؤثر استدر این بیماری یاخته‌ها (سلول‌ها)ی عصبی حاوی استیل کولن، بیش‌ترین صدمه را می‌بینند و تجمع غیر عادی آلومینیوم در یاخته‌های مغزی مبتلا وجود دارد.

علایم بالینی

آلزایمر منجربه زوال عقل پیشرونده، نقصان حافظه و عملکرد عقلانی و آشفتگی در تکلم می‌شوددر مراحل ابتدایی، اتفاقات هر روز فراموش می‌شوند و قراردادهااز یاد می‌رونداشیا جابه‌جا می‌شوند و این در حالی است که خاطرات باقی مانده‌اندبه مرور، تکلم لطمه می‌بیند، اسامی چیزها را به یاد نمی‌آورندکلمات دیگران را تکرار می‌کنند.

قوه ادراک از بین می‌رود و به مرور زمان، تأخیر در مهارت‌های حرکتی، نظیرتغییر در بازتاب‌ها و کشیدن پا برزمین بروز می‌کنددر مراحل آخر، مهار ادرار ومدفوع، به علت ضعف عضلات، اسفنکترها و فقدان فعالیت‌های عضلانی از دست می‌رود و بیمار وارد مرحله نباتی می‌شود، تا زمان مرگ فرا برسد.

درمان دارویی

متأسفانه درمان مؤثری برای این بیماری وجود ندارد و اثر مصرف داروهای گشادکننده عروق مغزی، ال-دوپا، محرک و مگادوز ویتامین‌های B-C-E هنوز به اثبات نرسیده استداروی تاکرین به علت افزایش سطح استیل کولین در مغز، در عملکردهای فکری و غیرفکری، پیشرفت‌های متوسطی را ایجاد می‌کند، اما ممکن است عوارض جانبی ماننددل درد سوءهاضمه، یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، کاهش اشتها و وزن را به همراه داشته باشد.

در ضمن Hydergrine خون‌رسانی به مغز را افزایش می‌دهددر حالی که تهوع و اختلال‌های دستگاه گوارشی از جمله عوارض جانبی مصرف دارو هستنداستفاده از ملین‌ها نیز متداول است.

مهار تغذیه‌ای

در برخی از این بیماری‌ها، اشتها به مواد نشاسته‌ای وجود دارد، اما یافته‌های تغذیه‌ای به طور کلی نشانگر کاهش وزن استاگرچه مشخص نیست این کاستی وزن براثر افزایش سوخت‌وساز (متابولیسماست یا فزونی انرژی در فردگاهی شخص از خوردن غذا خودداری می‌کند و گاه به سبب میزان بیشتری از عفونت، سوخت‌وساز پایه افزایش می‌یابدبه سبب آسیب عملکرد بخش گسترده‌ای از یاخته‌های عصبی مغز، فعالیت‌های زیادی که در ارتباط با غذا خوردن هستند، مثلشنوایی، بینایی، اداراک و احساسات عاطفه و پویایی صدمه می‌بینند.

همچنین از دست دادن اداراک، به استنتاج و قضاوت فرد آسیب می‌زند و این شامل عدم تشخیص احساس گرسنگی، تشنگی و سیری نیز می‌باشداصولاً در مراحل پیشرفته، کاهش توجه به غذا و کوتاهی در تشخیص تشنگی و نوشیدن آب و در نتیجه از دست دادن آب بدن، دیده می‌شود.

توصیه‌های غذایی

1.  این افراد به راحتی گیج شده، توجهشان از غذا به چیز دیگری معطوف می‌شودپس بهتر است در زمان صرف غذا، رادیو و تلویزیون را خاموش کنید.

2.  انتخاب، برای بیمار سخت بوده، ممکن است منجربه انصراف از صرف غذا شودبنایر این، غذا را در بشقاب‌های کوچک ریخته، یکی‌یکی به او بدهید تا ناچار به انتخاب نشود.

3.  به دلیل وجود احتمال مصرف مواد غیر قابل خوردن و یا مایعات مضر، مسموم شودپس بهتر است در طول زمان صرف غذا، بیمار را ترک نکنید.

4.  گاهی ممکن است فرد در استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشکل داشته باشددر صورتی که دشواری بلع یا جویدن نداشته باشد استفاده از لقمه‌های کوچک انگشتی مفید است.

5.  برخی اوقات لازم است برای شروع غذاخوردن به بیمار کمک کنیدبرای مثالبا او حرف بزنید و راهنمایی‌اش کنید و یا لقمه اول را به او بدهید.

6.  برای جلوگیری از کاهش وزن، استفاده از میان وعده‌های پی‌درپی و مغذی و مکمل‌های تغذیه‌ای توصیه می‌شود.

7.  میزان انرژی لازم برای جلوگیری از کاهش وزن 35 کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ما می‌باشد.

8.  مصرف 5/1 تا 2گرم الکارنتین در روز، به علت آزاد شدن استیل‌کولین در مغز، احتمالاً روند پیشرفت بیماری را کُند می‌کند؛ البته با تجویز پزشک، پس مشورت فراموش نشود.

9.  مصرف کولین (10تا15گرم لیستین با کیفیت بالاو 100 میلی‌گرم اسید پانتوتنیک در روز می‌تواند ساخت و  رهاشدن استیل کولین را افزایش دهد و در نتیجه روند بیماری را کُند سازد.

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید ....نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 25 شهریور 1391 15:43
نویسنده : salamat
نظرات : 2

سکته مغزی از جمله بیماری‌هایی است که هیچ وقت از باورهای غلط مصون نمانده است

بسیاری تصور می‌کنند این بیماری فقط سراغ افراد سالخورده می‌رود، اما بهتر است بدانیم که امروزه قریب به 15 درصد مبتلایان به سکته مغزی، کمتر از 50 سال دارند

با این حال، ظاهرا بررسی اولیه سکته مغزی در تهران انجام نشده، ولی بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که بروز این بیماری در تهران باید در روز بین 150 تا 200 مورد باشد که متاسفانه براساس آمارهای مراکز درمانی کمتر از 15 تا 20 درصد بیماران به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و حجم عظیمی از آنان به هیچ مرکزی مراجعه نمی‌کنند، ولی چرا اکثر افراد مبتلا به سکته مغزی به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند؟ 

سکته مغزی، سکته قلبی نیست

اما به گفته این متخصص مغز و اعصاب، این نکته بسیار مهم است که خیلی از مواقع به‌علت ترس مردم از سکته قلبی و نا‌آگاهی از سکته مغزی، علائم ناگهانی این بیماری را به سکته قلبی ربط می‌دهند 

 

وی ادامه می‌دهد: باید نشانه‌های این دو بیماری را شناخت؛ شایع‌ترین علامت سکته قلبی درد قفسه سینه است همراه با درد در دست چپ و گردن و حالت استفراغ، ولی در سکته مغزی اختلال در کارکرد و تعادل به‌وجود می‌آید

اما ظاهرا علاوه بر این‌ها درمان‌های این دو بیماری هم کاملا متفاوت است. به طوری که به گفته دکتر امیری، در رسیدگی به بیماران سکته مغزی گاه کارهایی انجام می‌شود که بیمار را دچار مشکلات زیادی می‌کند، مثل گذاشتن قرص زیرزبانی که افت فشار خون را به همراه دارد. این کار شدت اختلال را افزایش می‌دهد، چون مغز این بیمار نیاز به خون‌رسانی دارد و این عمل خون‌رسانی را کاملا مختل می‌کند 

پنج نشانه سکته مغزی

سکته در واقع نوعی حمله مغزی است که سلول‌های مغزی را نابود می‌کند. هرچند علائم اصلی سکته در زنان و مردان یکسان است اما در زنان علائم منحصر به فردی بروز می‌کند که مختص جنسیت آنها است

آگاهی از پنج نشانه هشداردهنده سکته مغزی برای تمام افراد ضروری و بسیار حائز اهمیت است چون وقتی علائم این عارضه آغاز شوند به سرعت پیشروی و زمان را برای امدادرسانی به موقع به بیمار محدود می‌کنند

به گزارش ایسنا، سکته مغزی اغلب کشنده است و بنابراین آگاهی از علائم آن می‌تواند جان بیمار را به موقع نجات دهد

آمارها نشان می‌دهد که در آمریکا سکته مغزی از عوامل اصلی مرگ و میر است و در کنار آن بیماری‌های قلبی و سرطان قرار می‌گیرند. اما نکته مهم‌تر و حتی منفی‌تر در مورد سکته مغزی این است که این عارضه عامل اصلی ناتوانی‌های جسمی و ذهنی و از کارافتادگی است که موجب بروز مشکلات جدی در تکلم، حافظه و تحرک می‌شود

به گزارش سایت اینترنتی کامن سنس، آنچه بیشتر متخصصان و مسوولان را بویژه در سال‌های اخیر نگران کرده، سرعت افزایش نرخ ابتلا به سکته مغزی در جوانان و حتی کودکان است 

 

سکته در واقع نوعی حمله مغزی است که سلول‌های مغزی را نابود می‌کند. هرچند علائم اصلی سکته در زنان و مردان یکسان است اما در زنان علائم منحصر به فردی بروز می‌کند که مختص جنسیت آنها است

 سکته خفیف و شدید هر دو علائم مشابهی دارند. حدود 90 درصد از کل موارد سکته مغزی از نوع سکته ایسکمیک هستند. این نوع سکته حاصل بسته شدن عروق سرخرگی است که در آن لخته‌های خونی مانع از رسیدن جریان خون به مغز می‌شوند. در این وضعیت مغز با کمبود اکسیژن و مواد غذایی مواجه شده و در نتیجه سلول‌های مغزی تلف می‌شوند

 تنها 10 درصد از موارد سکته مغزی از نوع سکته‌های ناشی از خونریزی‌ هستند. این نوع سکته زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی ظریف در مغز سوراخ شده و یا واقعا پاره می‌شود. تاثیر مخرب سکته روی بافت مغز می‌تواند به همان اندازه آسیب ناشی از حمله قلبی روی بافت قلب باشد 

 

پنج نشانه هشدار دهنده سکته مغزی

علائم سکته مغزی به طور ناگهانی آغاز می‌شوند به همین خاطر توجه به زمان شروع هر یک از این پنج علائم در زنان و مردان حائز اهمیت است 

.این علائم عبارتند از ‌

احساس کرختی یا ضعف که معمولا فقط در یک طرف صورت یا بدن، در یک دست یا پا و بسیار ناگهانی بروز می‌کند

گیجی که موجب نامفهوم شدن ناگهانی گفتار و دشواری در پیدا کردن واژه‌های مناسب و یا حتی ناتوانی در درک گفته‌های دیگران می‌شود

 

مشکل در راه رفتن که ناشی از سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگی است

 

تاری ناگهانی دید که موجب مشکل در بینایی در یک یا هر دو چشم می‌شود. گاهی نیز فرد دچار دوبینی یا تیره‌شدن کلی دید می‌شود

 

سردرد غیرعادی و فوق‌العاده شدید که شبیه به یک ضربه ناگهانی است و گاهی با سرگیجه و حالت تهوع همراه است

هر چند موارد فوق شایعترین علائم مشترک هشداردهنده سکته در زنان و مردان هستند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در زنان پنج نشانه بیشتر نیز مشاهده می‌شود که این علائم مخصوص جنسیت آنهاست و در مردان اغلب دیده نمی‌شوند

این علائم عبارتند از

احساس خستگی ناگهانی

افتادن یا تشنج ناگهانی

تشدید ناگهانی ضربان قلب

بروز درد ناگهانی در قفسه سینه، دست، پا و صورت

تنگی نفس به طور ناگهانی و یا سکسکه

سکته یک حالت جدی اورژانسی است و برای متوقف کردن آسیب‌های احتمالی به مغز بیمار فقط سه ساعت فرصت وجود دارد. بنابراین هر نوع نشانه و علامتی صرف نظر از کوچک بودن آن باید فورا مورد توجه قرار بگیرد

فشار خون در مبتلایان به سکته مغزی

نکته مهم دیگری که در بیماران سکته مغزی هم از طرف مردم و هم از طرف اورژانس مورد غفلت واقع شده، این است که کسی که خونریزی مغزی کرده خون‌رسانی مغزش دچار مشکل شده است و بدن به طور جبرانی فشار خون را بالا می‌برد تا خون کافی به مغز برسد

پس در جریان سکته مغزی حاد مگر در شرایط استثنایی نباید فشار خون بیمار را پایین آورد. در نتیجه اگر اطرافیان دیدند که فردی نیمه بدنش فلج شده و فشار خونش بالا رفته، ریختن قطرات دارو از کپسول آدالات به زیر زبانش صحیح نیست و باید خیلی زود به مراکز درمانی مراجعه کرد 

 

آدالات دارویی است که در دسترس بیشتر مردم قرار دارد و در بعضی مواقع اورژانس و بسیاری از درمانگاه‌ها هم از این دارو استفاده می‌کنند. در حالی که به گفته دکتر زمانی، استفاده از این دارو در درمان سکته مغزی ممنوع است. افزون بر استفاده از این دارو یکی از راه‌های درمانی غلط که باز هم شاهد استفاده از آن در درمانگاه‌ها هستیم، تزریق کورتون و آمپول دگزامتازون به این بیماران است که بسیار مضر و خطرناک است

بسیاری تصور می‌کنند سرگیجه از علائم شروع سکته است. اما آیا اصلا سرگیجه ارتباطی با سکته مغزی دارد؟

در مورد علائم سکته مغزی دو نکته قابل طرح است: اول این‌که معمولاً سکته مغزی باعث کاهش سطح هشیاری و فرورفتن بیمار در کما نمی‌شود و کسانی که سکته می‌کنند مجموعه‌ای از علائم موضعی و عصبی پیدا می‌کنند. این علائم یا باقی می‌ماند یا از بین می‌رود. دوم این‌که کسانی که دچار سرگیجه می‌شوند، بدانند که این علامت پیش‌آگهی سکته مغزی نیست

 

سرگیجه اگر با علامت دیگری همراه نباشد، بندرت ممکن است که علت سکته مغزی باشد. در ضمن اگر این علائم باقی بماند، سکته مغزی اتفاق افتاده، ولی در اکثر موارد به شکل گذراست. برای همین است که ما می‌گوییم سکته مغزی بیماری نجیبی است، یعنی اول همیشه در می‌زند و بعد وارد می‌شود، پس به او اجازه ورود ندهید 

پیاده‌روی، راه پیشگیری از سکته مغزی

با توجه به علل این بیماری بهترین راه برای جلوگیری از آن انجام فعالیت روزانه 30 تا 45 دقیقه است.» دکتر زمانی با اشاره به این جمله اضافه می‌کند: حداقل پنج روز در هفته پیاده‌روی سریع برای نیم ساعت باید انجام شود. همچنین رعایت رژیم سالم با پرهیز از نمک، چربی و قند فراوان و تکیه بر فرآورده‌های لبنی و فرآورده‌های گوشتی سفید. عدم‌ مصرف سیگار و الکل هم در جلوگیری از این بیماری بسیار موثر اسنظرات : 2 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 22 شهریور 1391 09:28
نویسنده : salamat
نظرات : 1

شرح بیماری
بیماری‌ مِنِیر افزایش‌ مایع‌ درون‌ مجاری‌ نیم‌دایره‌ گوش‌ داخلی‌ که‌ مسؤول‌ حفظ‌ تعادل‌ هستند. افزایش‌ مایع‌ با بالا بردن‌ فشار در گوش‌ داخلی‌، باعث‌ اختلال‌ تعادل‌ و گاهی‌ کاهش‌ شنوایی‌ می‌شود. در 85%-80% موارد، تنها یک‌ گوش‌ درگیر می‌شود. منیر معمولاً بزرگسالان‌ سنین‌ 60-30 سال‌ را مبتلا می‌سازد و در خانم‌ها مختصری‌ شایع‌تر از آقایان‌ است‌.

علایم‌ شایع‌
 
علایم‌ زیر در طی‌ هر حمله‌ حاد بیماری‌ بروز می‌کنند:
· منگی‌ شدید
· سرگیجه‌ (احساس‌ بیمار به‌صورت‌ چرخیدن‌ به‌ دور محیط‌ یا چرخیدن‌ محیط‌ به‌ دور وی‌).
همهمه‌ در گوش‌ مبتلا به‌ صورت‌ صدای‌ زنگ‌ یا وزوز
کاهش‌ شنوایی‌ که‌ با هر حمله‌ تشدید می‌گردد. علایم‌ احتمالی‌ همراه‌ علایم‌ فوق‌ عبارتند از:
· استفراغ‌
· تعریق‌
· حرکات‌ پرشی‌ چشم‌ها
· اختلال‌ تعادل‌
علل‌
علت‌ دقیق‌ آن‌ نامشخص‌ است‌. علت‌ پیشنهادی‌ عبارتست‌ از واکنش‌ گوش‌ داخلی‌ نسبت‌ به‌ آسیب‌های‌ مختلف‌. در این‌ بیماری‌ افزایشی‌ در میزان‌ مایع‌ لابیرنت‌ غشایی‌ (کانال‌هایی‌ در گوش‌ داخلی‌ که‌ مسؤول‌ کنترل‌ تعادل‌ هستند) دیده‌ می‌شود. 
عوامل تشدید کننده بیماری
· استرس‌
· آلرژی‌
· مصرف‌ زیاد نمک‌
· پر سر و صدا بودن‌ محیط‌ زندگی‌ یا کار
پیشگیری‌
تا حد امکان‌ از عوامل‌ خطرساز فوق‌الذکر اجتناب‌ کنید.
عواقب‌ موردانتظار
حمله‌های‌ بیماری‌ منیر سال‌ها تکرار می‌شود. برخی‌ علایم‌ آن‌ قابل‌ کنترل‌ است‌. این‌ بیماری‌ با وجود آزاردهنده‌ بودن‌، تهدیدی‌ برای‌ حیات‌ محسوب‌ نمی‌شود. 
 عوارض‌ احتمالی‌
· کاهش‌ شنوایی‌ دایمی‌
· وزوز مزمن‌ گوش‌
درمان‌
اصول‌ کلی‌
بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌ جهت‌ رد سایر بیماری‌ها، آزمون‌های‌ شنوایی‌ مختلف‌، و ام‌آرآی‌ برای‌ رد تومور عصب‌ شنوایی‌ باشد.
درمان‌ این‌ بیماری‌ معمولاً شامل‌ استراحت‌ و تجویز داروهایی‌ برای‌ کنترل‌ علایم‌ است‌.
از خیره‌ شدن‌ به‌ منبع‌ نور و کتاب‌ خواندن‌ در طی‌ حملات‌ خودداری‌ کنید.
در برخی‌ بیماران‌ دچار منیر مزمن‌ ممکن‌ است‌ از اقدام‌ جراحی‌ بر روی‌ لابیرنت‌ مبتلا استفاده‌ شود.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
· تا برطرف‌ شدن‌ تهوع‌ و منگی‌ در بستر استراحت‌ کنید.
· بدون‌ کمک‌ راه‌ نروید.
· از رانندگی‌، بالا رفتن‌ از نردبان‌ یا کار در اطراف‌ ماشین‌آلات‌ خطرناک‌ خودداری‌ کنید.
رژیم‌ غذایی‌
· کاهش‌ مصرف‌ نمک‌
· محدود کردن‌ میزان‌ غذای‌ دریافتی‌ در طی‌ حمله‌ بیماری‌ به‌ دلیل‌ تهوع‌
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دچار علایم‌ بیماری‌ منیر باشید.
بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌::::::::: :::""::"./////////////
· کاهش‌ شنوایی‌ درهریک‌ از دو گوش‌
· استفراغ‌ مقاوم‌
· تشنج‌
· غش‌ کردن‌
· تب‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر

· اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل توجیه شده اید‌. داروهای‌ تجویزی‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند..


نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر