بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 12 آبان 1392 17:47
نویسنده : salamat
نظرات : 0

مرضیه موسی زاده

وجود سطح مناسبی از آهن در بدن همه ما بسیار ضرورى است و تاثیرات مثبت زیادى در سلامت فردى مى گذارد. این در حالى است که فقر آهن منجر به کم خونى و افزایش غیر طبیعى این عنصر باعث بروز نشانه هایى از پاسخ هاى التهابى، پرخاشگرانه و حالات مزمنی مانند هموکروماتوز مى شود.
کشف به موقع فقرآهن و در پیش گرفتن رژیم هاى غذایى غنى از این عنصر و یا حتى درمان دارویى، مى تواند هرچه سریعتر آسیب هاى ناشى از این کمبود در بدن را پوشش دهد. اما چگونه مى توان میزان سطح آهن در بدن را اندازه گرفت؟ انجام یک آزمایش خون؟!
مى توان گفت تقریبا آشکار سازى آزمایشگاهى آهن در جریان خون ناممکن است. روشهاى فعلى در اندازگیرى میزان غلظت آهن در بدن به تخمین هاى حاصل از حضور برخى نشانگر هاى زیستى تمرکز کرده اند. آزمایش هایى که نمى توان گفت نتایج آنها چندان دقیق است.
محققین دانشگاه Ulm آلمان معتقدند به روش جدید در آشکار سازى میزان غلظت آهن در جریان خون با اندازگیرى سطح نوعى پروتئین به نام فریتین دست یافته اند. این پروتیین مسئول ذخیره سازى و جابه جایى آهن در خون است. آنها این کار را با استفاده از نوعی نانوالماس نیمه صنعتی انجام مى دهند. بنا بر تعاملات الکترواستایک بین نانو ذرات الماس و پروتئین فریتین، جذب مولکول هاى پروتئین با یونهاى آهن مغناطیس شده امکانپذیر مى شود.
تصور مى شود که نتیجه این بررسى قادر است استفاده از سنسورهاى نانوالماس به ابزارى جهانى در تشخیص میزان آهن در جریان خون تبدیل کرده و آن را یک روش آزمایشگاهی معمول گرداند.
منبع : نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
نظر شما در مورد این پست چیست ؟
هیچ نظری برای این مطلب وجود ندارد ! اولین نفر باشید ...
ارسال نظر

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

آمار جهانی

free counters

آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر