بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 25 اسفند 1391 11:24
نویسنده : salamat
نظرات : 0

احسان پاک نژاد - نارنجی

«برای اولین بار در علم پزشکی، یک کودک مبتلا به HIV درمان کامل شد.» این خبر مانند بمب در سطح جهان فراگیر شد. اما آیا بدن کودک عاری از هر ویروس HIV است؟ آیا کشف بزرگی رخ داده است؟ آیا دارویی شگفت انگیز کشف شده است؟ آیا این خبر به معنای نزدیک شدن به درمان کامل ایدز است؟ جواب کوتاه برای همه سوالات بالا این است: «احتمالا نه!». شاید این اتفاق بیش از حد بزرگ جلوه داد شد.

در قسمت قبل به صورت تخصصی، چگونگی عملکرد ویروس اچ‌ آی وی در بدن انسان را توضیح دادیم. در این قسمت قصد داریم به این سوال جواب بدهیم که «آیا واقعا کشف بزرگی رخ داده است؟». پس در ادامه با ما باشید.

آیا کودک درمان کامل شده است؟ آیا دیگر هیچ ویروسی در بدن او نیست؟

کودک یک درمان functional شده است به این معنی که بدون مصرف دارو هیچ مشکلی ندارد و احتمالا در آینده هم نخواهد داشت. اما طبعا هنوز هم ویروس هایی در بدن او وجود دارند.

آیا داروی جدیدی کشف شده؟.........ادامه

نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 13 اسفند 1391 09:12
نویسنده : salamat
نظرات : 0

حتما تا کنون برای شما هم پیش آمده که در یک لحظه با فرد دیگری ارتباط فکری یکسانی برقرار کنید. هر دو با هم به یکدیگر و یا به موضوعی یکسان بیندیشید. تله پاتی یا دور آگاهی تعریف همین اتفاق مهیج است که گاها برای مان رخ می دهد. شاید بتوانید به صورت مجازی سیم کشی های نامرئی در هوا بین ذهن های مختلف تصور کنید (یا چیزی مانند همین ارتباط وای فای کامپیوتر خودتان) اما این تنها یک تصور است و در عمل چنین چیزی وجود ندارد.

اما اگر پای موش های آزمایشگاهی به میان بیاید شاید سیم کشی واقعی بین مغز ها هم امکان پذیر شود! بر طبق گزارش اخیر مجله Scientific Reports، محققین دانشگاه Duke مغز دو موش آزمایشگاهی را به یکدیگر با سیم هایی مرتبط کردند. آنها سنسور های بسیار حساس و ظریفی به ضخامت یک تار مو را با تکنیک ایمپلنت در مراکز سیگنال های حرکتی مغز موش ها جاسازی کردند.

موش شماره یک به عنوان شاگرد انتخاب شد و قرار شد آموزش ببیند. با کمک یک سیگنال نوری محرک، له او یاد دادند که به محض رویت شعاع نور اهرمی را فشار دهد. عکس العمل مغز موش شماره یک از طریق سیم کشی بین مغزی! به مغز موش شماره دو ارسال گردید. اماعلی رغم اینکه موش شماره دو شعاع نوری را نمی دید، عکس العمل مغز موش شماره یک، خود عاملی محرک برایش محسوب شده و او را وادار به فشار دادن اهرم می کرد! به طور میانگین موش شماره دو در ۶۵ درصد موارد اهرم را فشار می دهد و در بهترین حالت موش های شماره دو توانستند به میزان ۷۴ درصد دست پیدا کنند.

به این ترتیب هر دو در یک لحظه با کمک سیم کشی ها یک عمل یکسان را انجام دادند. در آزمایشی دیگر جای موش شماره یک را با یک سیگنال کامپیوتری عوض کردند. جالب اینکه موش شماره دو به یک سیگنال کاملا کامپیوتری هم درست همانند سیگنال ارسالی توسط موش شماره یک پاسخ داد. در آزمایشی دیگر آنها موش شماره دو را به فاصله ای دور فرستاده و سیگنال کامپیوتری را از طریق یک ارتباط کامپیوتری ارسال کردند. و باز هم نتایج کاملا قابل استناد بود. یعنی اینکه فاصله و اینترنت هم در میزان صحت آزمایش تاثیر چندانی نداشتند.

محققین معتقد هستند این روش تنها طرح یک سوال بله/ خیر برای مغز موش ها است که می تواند وضعیتی شبیه به تله پاتی را برای مغز آنها شبیه سازی کند. شاید 72% تا راندان کامل صد در صد فاصله داشته باشد اما به خودی خود نتیجه آزمایشگاهی خوبی محسوب می شود.

تصورش را کنید شاید در آینده بتوانیم فکر خود را با کاربران سراسر کره زمین در فضای آنلاین به اشتراک بگذاریم و تله پاتی میلیونی و یا شاید هم میلیاردی به راه بیاندازیم. یا اینکه داستان هایی همانند سه گانه ماتریکس به حقیقت بپیوندد و بتوانیم در چشم به هم زدنی اطلاعات و آموخته های فنی یک خلبان یا استاد کنگ فو را به مغز خودمان انتقال دهیم! آیا قرار است دنیا دگرگون شود؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 20 مهر 1391 09:37
نویسنده : salamat
نظرات : 1

بار دیگر موعد معرفی بهترین های دنیا از نگاه کمیته داوری آکادمی سلطنتی علوم سوئد سر رسید و آنها در بخش های مختلف مشغول معرفی برندگان ۲۰۱۲ هستند. دیروز خبر اعلام برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۲ را در نارنجی خواندید و امروز کمیته برندگان نوبل شیمی امسال را معرفی کرد. 

به گفته کمیته انتخاب نوبل، دو دانشمند آمریکایی به دلیل کار بر روی نشان دادن شیوه عملکرد سلول های بدن در پاسخ به محرک ها از قبیل حملات آدرنالین، مستحق دریافت نوبل شیمی ۲۰۱۲ تشخیص داده شدند. این مطالعات به توسعه روش های درمانی و داروهای بسیار موثرتر، کمک فراوانی خواهد کرد. 

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد که جایزه 1.2 میلیون دلاریش به دلیل فعالیت و کشفیات در زمینه شیوه کارکرد گیرنده های زوج G-protein ، به Robert Lefkowitz و Brian Kobilka تعلق می گیرد. این گیرنده ها در حقیقت دروازه های سلول ها برای ورود پیام های شیمیایی هستند. 
کمیته نوبل می گوید:

بیش از نیمی از داروهای فعلی بر اساس این گیرنده ها عمل می کنند، که از این میان می توان به بتابلوکرها (مانند پروپرانولول)، ضدحساسیت ها و انواع مختلفی از داروهای روانپزشکی اشاره کرد.

کارهای انجام شده برای یافتن شیوه بهتری برای هدف قرار دادن این گیرنده ها (که به عنوان GPCT ها شناخته می شوند) یکی از موضوعاتی مورد علاقه فراوان کمپانی های داروسازی و بیوتکنولوژی است. Lefkowitz در کنفرانس خبری تلفنی گفت که تلفن دعوت به سوئد وی را از خواب بیدار کرده است:

باید بگویم که صدای آن را نشنیدم، زیرا گوش بندم را گذارده و برای خواب آماده شده بودم. پس همسرم با آرنج به من زد. و آنگاه اتفاق افتاد، یک شادی و غافلگیری تمام عیار.

Sven Lidin شیمیدان مواد معدنی دانشگاه لاند و شیمی دان کمیته می گوید که این کشفیات، کلیدی حساس در تحقیقات پزشکی هستند: «دانستن اینکه آنها (گیرنده ها) چه شکلی اند و چگونه عکس العمل نشان می دهند، برای ما ابزار لازم برای تولید داروهای بهتر با عوارض جانبی کمتر را فراهم می آورد.» 

توضیح: سلول های بدن بر حسب نوع شان، گیرنده خاص خودشان را دارند. اهمیت شناخت این گیرنده ها در تولید داروهای اختصاصی برای گروه خاصی از سلول ها است. چیزی که در داروهای فعلی کمتر دیده می شود. برای مثال اگر دندانتان درد کند و مسکن بخورید، هدف شما رسیدن دارو به سلول های دندان است. اما چیزی که در واقع رخ می دهد، رسیدن دارو به تمام سلول های بدن، از جمله سلول های دندان است. حالا داروی مسکن چندان بد نیست و اشکالی ندارد به کل سلول های بدن برسد، اما داروهای دارای عوارض جانبی، کم نیستند. 
سیستم اثر داروهای فعلی دقیقا مانند شلیک با چشمان بسته است. به امید روزی که این چشم بند برداشته شود و بتوانیم دقیقا تعیین کنیم هر دارو روی چه سلول خاصی عمل کند. 

حتما می دانید که در ابتدای پایه گذاری جایزه نوبل در سال ۱۹۰۱، این جایزه تنها در زمینه علوم، ادبیات و صلح اهدا می شد. آلفرد نوبل ، تاجر و مخترع دینامیت، پایه گذار و سرمایه گذار این جایزه جهانی است.

منبع : سایت نارنجینظرات : 1 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر