بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 20 تیر 1392 15:24
نویسنده : salamat
نظرات : 2

عباس واحدی (نارنجی)
گاهی اوقات ساده ترین اشکال زندگی هم می توانند با پیچیدگی های خود و کشف شگفتی های تازه شان، ما را مجذوب خود کنند. تحقیقات جدیدی در دانشگاه وسترن نشان می دهد برخی باکتری ها (مانند بورخولدریا سنوسپاسی ) برای جان به در بردن از دست آنتی بیوتیک ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند
بورخولدریا سنوسپاسی نوعی باکتری است که می تواند باعث بروز مشکلات جدی برای بیماران با سیستم ایمنی ضعیف یا مبتلایان به فیبروز سیستیک  شود. 
دکتر Miguel Valvano و  Omar El-Halfaway در تحقیقات خود نشان دادند باکتری هایی که به درمان مقاوم ترند، مولکولهای کوچکی تولید می کنند که اطلاعات و مواد لازم را در اختیار باکتری های با توان مقاومت کمتر قرار می دهد. در حقیقت این مولکول ها به باکتری های ضعیفتر کمک می کنند تا بهتر در مقابل آنتی بیوتیک ها دوام آورده و از خود دفاع کنند. 
این مولکولها از آمینو اسیدهای اصلاح شده تشکیل شده اند و نه تنها به کمک باکتری های ضعیف تر هم خانواده می آیند، بلکه یک سپر محافظتی گسترده برای دیگر انواع باکتری ها نیز ایجاد می کنند.
El-Halfaway می گوید:
«این مولکول های کوچک می توانند توسط اکثریت باکتریها تولید شده و برای همه آنها مفید باشند. در این میان تنها چند مورد استثناء وجود دارد. پس می توان گفت که این مولکول ها یک زبان عمومی و عالم گیر هستند که اغلب باکتری ها آن را می فهمند.
 
شیوه دیگری که بورخولدریا برای ارتباط و انتشار سطح بالای مقاومت به کار می برد، آزاد سازی پروتئین های کوچکی است که وظیفه گردگیری و محصور کردن آنتی بیوتیک های کشنده را بر عهده دارند. و از این طریق میزان کارایی آنها را تا حد زیادی کاهش می دهند.»
دکتر والوانو می گوید: «این یافته ها فاش می کند مکانیسم جدیدی از مقاومت ضدمیکروبی وجود دارد که بر پایه ارتباطات شیمیایی میان سلول های باکتری بنا شده و از مولکول های کوچکی بهره می برد که در مقابل تاثیرات آنتی بیوتیک ها پایداری می کنند.»
و البته این کشف راه را برای ساخت داروهای جدیدی که این تاثیرات شیمیایی را مسدود می کنند، هموار می سازد. در این صورت به شکل موثری از میزان تحمل و مقاومت ضدمیکروبی این موجودات کوچک و مضر کاسته خواهد شد. البته اگر روش های دفاعی دیگری در چنته نداشته باشند!

 نظرات : 2 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 17 مهر 1391 09:12
نویسنده : salamat
نظرات : 0

کتامین یک داروی معروف است که تاکنون بیشتر برای بیهوشی در میادین جنگی و در مورد بیماران سانحه دیده کاربرد داشته است. البته کاربرد غیر رسمی و غیرقانونی آن را هم مصرف کنندگان مواد مخدر کشف کرده بودند و از آن برای "فاز گرفتن" استفاده می کنند. کتامین در بین این افراد به لقب "کای ویژه" یا "special K." هم مفتخر شده است. 
حالا پژوهشگران دانشگاه ییل ادعا می کنند که کاربرد جدیدی را برای این دارو پیدا کرده اند: «درمان افسردگی.»‌ البته قبلا هم حرف و حدیث هایی در مورد احتمال تاثیر این دارو در بهبود افسردگی وجود داشت، اما فرق ادعای دانشمندان دانشگاه ییل با این حرف و حدیث ها این است که نزدیک به 10 سال کار تحقیقاتی و مطالعه بالینی پشت ادعای شان خوابیده است. 
محققین دانشگاه ییل بعد از 10 سال بررسی و تنظیم دوز داروی کتامین در مبتلایان افسردگی به این نتیجه رسیدند که میزان کم کتامین می تواند باعث بازسازی ارتباطات سلولهای عصبی شود که در جریان افسردگی آسیب دیده اند. 
این مطالعه همچنین نشان می دهد که کتامین نسبت به دیگر داروهای ضدافسردگی موجود، متفاوت عمل می کند و در ضمن تاثیر بهتر و سریعتری هم در درمان افسردگی دارد. اما متاسفانه همچنان مشکل احتمال سوء استفاده از این دارو به دلیل ایجاد سرخوشی وجود دارد. بنابراین دانشمندان دست به کار ساختن داروهایی با ترکیبات و خواص مشابه کتامین شده اند که در عین حال به کار معتادان هم نیاید. اما متاسفانه تاکنون تمام تلاشهای شان به در بسته خورده است. چرا که داروهای مشابهی که آنها ساخته اند از نظر سرعت عمل به گرد پای کتامین هم نمی رسند. 
کتامین در درمان افسردگی آنقدر خوب و سریع عمل می کند که در عرض یک هفته بعد از شروع درمان می توان آثار بهبودی را به وضوح مشاهده کرد و این بزرگترین مزیت کتامین به سایر رقبای ضد افسردگی اش است. 
دکتر رونالد دومان از دانشگاه ییل می گوید: «پاسخ درمانی سریع به کتامین در بیماران مقاوم به درمان افسردگی، بزرگترین دستاورد در زمینه افسردگی در نیم قرن گذشته است.» به نظر شما باید این جمله را به حساب تعصب اهالی ییل بگذاریم یا اینکه چنین کشفی واقعا سزاوار آن تعریف و تمجید است؟

منبع : سایت نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر