بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 25 اسفند 1391 11:11
نویسنده : salamat
نظرات : 1

 

عباس واحدی www.narenji.ir

  به تازگی بیماری با آسیب دیدگی جمجمه درمان رادیکالی جدیدی را تجربه کرد: ۷۵ درصد از جمجمه آسیب دیده وی با یک پروتز چاپ سه بعدی جایگزین شده است. این اولین بار است که چنین جایگزینی جمجمه ای در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
این گیرنده تاریخی صفحه جمجمه که تا کنون ناشناس باقی مانده، یکی از صدها نفری است که هر ماه در ایالات متحده دچار چنین صدمات جدی به کاسه سر می شوند. البته این صدمات همیشه جدی بوده، اما غیر قابل جبران نیستند.
برای آسیب های کوچک تر تا کنون از قطعات پیش ساخته پلاستیکی یا فلزی استفاده می شده است، اما برای آسیب های بزرگتر لازم است که قطعات اختصاصی ساخته شود. که در این مورد خاص از خدمات ویژه شرکت Oxford Performance Materials بهره گرفتند.
در این مورد آنها ابتدا جمجمه بیمار را اسکن کردند و سپس با استفاده از پلیمرهای سازگار با بدن به چاپ پروتز جمجمه پرداختند. تیم ویژه ای از شرکت آکسفورد دو هفته مشغول ساخت و آماده سازی این ایمپلنت برای سوار شدن روی استخوان های سر و مغز بیمار بود. این عمل به صورت اختصاصی توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار گرفته و در هفته گذشته انجام شد.
اکنون حال بیمار مساعد و رضایت بخش اعلام شده است، اما برای رعایت حریم خصوصی وی و همچنین ترسناک بودن عکس های چنین عمل جراحی، تصویری از آن منتشر نشده است.
آیا روز به روز رویای انسان-ماشین و سایبرگ به حقیقت نزدیک تر می شود؟ یا تکنولوژی به کمک انسان آمده تا کمیت و کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و ما را به آرمان شهر فلاسفه نزدیکتر کند؟ نظر شما چیست؟نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 25 اسفند 1391 11:07
نویسنده : salamat
نظرات : 1

عباس واحدی www.narenji.ir

کمتر از ده روز دیگر تا پایان سال باقی مانده و خانواده ها در کنار خرید سال نو و به پایان رساندن کارهای نیمه تمام، حسابی مشغول خانه تکانی و ستردن غبار کهنگی از چهره خانه ها هستند. شاید هم مادر گرامی تان از هم اکنون منتظر پنجشنبه و جمعه پیش رو (این آخرین پایان هفته سال ۹۱) نشسته تا تمامی اعضای خانواده را به کار گمارده و حسابی خانه را تمیز کند.

اما آیا می دانستید همراه با این گرد و غباری که از خانه بیرون می ریزید، یکی از میهمانان جهانی منازل انسانی را هم بیرون انداخته و حداقل برای مدتی خودتان را از شر آن رها می کنید؟ و شاید هم نمی دانستید که هنگام خانه تکانی باید حسابی مواظب باشید که از شر این موجود به ظاهر نحیف و بسیار کوچک، اما هیولایی بسیار مخوف در امان باشید.

پس تا فرصت باقی است، در ادامه مطلب با نارنجی همراه شده و کمی بیشتر با «مایت غبار خانگی» (House dust mite) آشنا شوید. مطمئنا پس از خواندن این مطلب با جدیت و تلاش بیشتری به خانه تکانی عید خواهید پرداخت و قالی های بیچاره را محکم تر چوب خواهید زد!


مایت غبار خانگی یا House dust mite چیست؟

Acariens-002-500px-narenji-ir.jpg

مایت های غبار خانگی مخلوقات میکروسکوپی ریزی هستند که معمولا از باقی مانده پوست بدن حیوانات و انسان ها تغذیه می کنند. آنها شما را گاز نمی گیرند یا زیر پوست تان نمی روند. اما همیشه روی سطح آن هستند. چه شما خواب باشید و چه بیدار.


نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 19 اسفند 1391 13:35
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 حسان پاک نژاد - نارنجی

(به یاد اخبار علمی، فرهنگی، هنری جمله مان را این گونه شروع می کنیم) محققان به روش جدیدی دست یافته اند که با استفاده از آن سلول های بنیادی عصبی را به نخاع بیماران فلج قطع نخاع تزریق کنند. این کار با موفقیت باعث برگشت حس به قسمت های بی حس شده است.

به گزارش New Scientist، یک آزمایش کوچک روی سه بیمار قطع نخاعی انجام شده است و ۲۰ میلیون سلول بنیادی عصبی مستیقما به نخاع آنها تزریق شده است. این سلول ها از بافت های مغزی جنینی اهدایی استخراج شده اند. طبع معمول و برای جلوگیری از رد این پیوند (خراب شدن این سلول ها توسط سیستم ایمنی) این سه بیمار داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت کرده اند.

قبل از درمان هر سه بیمار، از زیر پستان به پایین هیچ حسی نداشتند. ولی خوشبختانه شش ماه پس از درمان، دو تا از بیماران حس تماس و گرما را در شکم خود به دست آورند. شاید به نظرتان این مسئله چندان اهمیتی نداشته باشد، اما این آزمایش را می تواند گامی بسیار بزرگ در درمان بیماران فلج دانست. استفن هون یکی از محققان این آزمایش گفته است:

در حقیقت ما در دو بیمار حس تماس سطحی، گرما و شوک های الکتریکی را بازگردانده ایم. حس آنها بسیار به حس انسان های عادی نزدیک شده است.

این سه بیمار اولین گروه ۱۲ نفره ای هستند که تحت درمان قرار گرفته اند و پاسخ مثبت و موفقیت آمیز آنها هان و همکارانش را برای ادامه تشویق کرده است. این موفقیت در کنفرانس سالانه انجمن نخاع جهانی در لندن مطرح شد.

هنوز مشخص نیست، سلول های بنیادی چگونه حس را بهبود بخشیده اند. محققان حدس می زنند این سلول ها به ترمیم غلاف میلین سلول های عصبی آسیب دیده کمک کرده اند، یا شاید باعث کارایی بهتر سلول های فعلی شده اند.

هنوز خیلی زود است که بگوییم به درمان کامل فلج نخاعی دست یافته ایم. اما مطمئنا روزی در آینده نزدیک به این موفقیت خواهیم رسید که به فلج به عنوان یک بیماری موقتی نگاه شود.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 13 اسفند 1391 09:25
نویسنده : salamat
نظرات : 0

به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، پژوهشگران IST کانادا به شواهد عینی دست پیدا کرده اند مبنی بر اینکه چگونه سلول های سیستم ایمنی از رگ های خونی به رگ های لنفی مهاجرت می کنند.
 سلول ایمنی نقش محفاظتی در برابر عوامل عفونی مثل ویروس ها و باکتری ها را دارد. آنها بایستی برای حفاظت از این میکروب ها از رگ های خونی به سطح بافت انتقال یابند. این محققان دریافتند که سلول های ایمنی توسط ترکیبی از علامت های بویایی و لامسه هدایت می شوند.سلول های ایمنی هم به پروتئین های بافت همبند متصل می شوند و هم می توانند مولکول های سیگنال را تشخیص دهند. محققان دریافتند که سلول های سفید خون موش در جابجا شدن از عروق لنفاوی به عروق بعدی به شیب غلظت پروتئین های ویژه ای بنام کموکاین توجه می کنند. بنا به گفته این محققان، کموکاین CCL21 در بافت همبند به مولکول های شکر متصل می شوند و سلول ایمنی با حرکت بسوی غلظت کموکاین بالاتر بین بافت ها جابجا می شود.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 4 اسفند 1391 10:42
نویسنده : salamat
نظرات : 0

هفته گذشته خبر آرگوس ۲ و تایید آن توسط سازمان غذا و دارو را شنیدیم. ابزاری که می تواند بخشی از بینایی برخی افراد نابینا را به آنها برگرداند. و اکنون نوبت به یک پروتز شبکیه جدید است که وعده داده یک قدم جلوتر از آرگوس باشد.
در حالی که آرگوس ۲ نیازمند عینک، دوربین ویدیویی بیرونی و یک جعبه پردازنده جداگانه بود که به کمرتان آویزان می شد، سیستم Alpha IMS نورهای ورودی به چشم را توسط الکترودهای نصب شده در زیر شبکیه چشم بیمار دریافت می کند و سپس آنها را با میکروچیپ خود پردازش کرده و به صورت سیگنال هایی به مغز می فرستد. سپس مغز داده های دریافتی را همانند سیگنال های ارگانیکی که از یک چشم طبیعی می آیند پردازش می کند و بیمار تصاویر را به صورت سیاه و سفید می ببیند.
تنها لازم است که بیمار یک ابزار کوچک در پشت گوش خود داشته باشد تا میزان روشنایی تصاویر را تنظیم کند و همچنین یک باتری جیبی به همراه وی باشد تا به صورت بیسیم تمام انرژی سیستم تامین گردد.
Alpha IMS که توسط محققان دانشگاه Tübingen آلمان تولید شده، نسبت به آرگوس ۲ مزیت های فراوانی دارد. از جمله اینکه در آلفا آی ام اس از ۱۵۰۰ الکترود استفاده شده در حالی که آرگوس ۲ تنها ۶۰ الکترود دارد. این باعث می شود که رزولوشن و کیفیت تصاویر در این گجت جدید به شکل غیر قابل مقایسه ای بالاتر باشد.
به دلیل نصب این پروتز در پشت شبکیه، بیمار می تواند به شکل طبیعی چشمانش را حرکت داده و اطراف را ببیند. در حالی که هنگام استفاده از آرگوس ۲ لازم است که کاربر برای دیدن اطراف سرش را بچرخاند. علاوه بر این، Alpha IMS توانایی استفاده از قدرت پردازش طبیعی نورون های شبکیه چشم را هم دارد که موجب پردازش حرکات و تباین یا کنتراست هم می شود.
اما متاسفانه این شیوه برای همه بیماران قابل استفاده نیست. تنها بیمارانی که بینایی شان را به دلیل تخریب سلول های تشخیص نور چشم از دست داده اند، ممکن است از این روش بتوانند استفاده کنند. البته اگر بخشی از سیستم عصبی بینایی شان هم آسیب دیده باشد، دیگر این دستگاه کاری برای شان نخواهد کرد.
در اولین مرحله آزمون این پروتز، ۹ بیمار داوطلب انجام این عمل شدند. و هشت نفر از آنها با ایمپلنت قادر به دیدن شدند. بیمار آخر هم به دلیل لمس عصب بینایی هنگام عمل، نتیجه مناسبی نگرفت.
بیماران پس از عمل توانستند از فاصله نزدیک حالات صورت مانند لبخند و اشیائی چون تلفن و کارد یا چنگال را به خوبی تشخیص دهند. آنها همچنین جزئیاتی چون علائم روی درها را هم می توانند ببینند. و در فاصله دور می توانند خط افق، خانه ها، ماشین ها، درخت ها، و یا نور ماشین ها را ببیند. یکی از آنها حتی قدرت تشخیص حرکت ماشین در شب را هم به دست آورد.
البته بدون شک این ابزار هنوز در قدم های اول است و تنها بر روی ۹ بیمار آزمایش شده است. قرار است تست های بعدی در انگلیس، هنگ کنگ و مجارستان انجام شوند. تمرکز این آزمون ها بر روی ماندگاری طولانی مدت این سیستم و میزان سلامت آن است.
محققان همچنین امیدوارند شیوه هایی پیدا کنند که قابلیت تشخیص بینایی بیماران را بهبود بخشند. در ادامه مطلب می توانید ویدیویی از شیوه کار این ایمپلنت را مشاهده کنید.

narenji.irنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر