بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 18 فروردین 1392 14:36
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 

عباس واحدی نارنجی

«انگار که اونجا بودی» این عبارت را معمولا هنگامی به کار می بریم که سعی می کنیم رویای شب گذشته را برای دوستی شرح دهیم: اینکه اورست را فتح کرده ایم، برنده قرعه کشی شده ایم یا جایگزین یکی از مقامات دولتی گردیده ایم.
اما اکنون گروهی از محققان ژاپنی به توصیفات شما از خواب و رویای تان بسنده نکرده و تلاش می کنند با توسعه یک الگوریتم خاص بتوانند واقعا رویای افراد را به تصویر کشیده و ببینند.
شاید رویا خوانی، علمی از آینده دور به نظر برسد، اما گروهی از محققان ژاپنی هم اکنون بسیار به آن نزدیک شده و نتایج تحقیقاتشان را در مجله ساینس هم منتشر کرد اند. تیم Kyoto به این نتیجه رسیده که تجربه های دیداری در طول خواب می توانند در حوزه مشخصی با به کارگیری الگوریتم آموزش و یادگیری، رمزگشایی شوند.
با استفاده از ماشین MRI ، یک EEG ، نرم افزار یادگیری و مجموعه ای از تصاویر آنلاین، محققان تلاش کردند الگوریتم ویژه ای را بر روی افراد منتخب در دوره های خواب شان تست کنند. آنها با این روش توانستند به اندازه گیری فعالیت های مغزی زمان خواب پرداخته و آنها را با اطلاعات تصویری موجود قرینه سازی کنند.
البته این سیستم هنوز نمی تواند دقیقا خواب افراد را به تصویر بکشد، اما می تواند بگوید که آنها درباره اشخاص خواب می بینند یا اینکه خوابشان درباره مکان ها است. دقت این شیوه هم در حال حاضر تنها ۶۰ درصد است. ولی دانشمندان امیدوارند در آینده نزدیک این تکنولوژی را به ابزاری کامل برای رویابینی تبدیل کنند.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 18 فروردین 1392 14:02
نویسنده : salamat
نظرات : 0


علی اصغر هنرمند -  نارنجی

ما انسان ها توانسته ایم کهکشان ها را در فاصله چند سال نوری شناسایی کنیم روی ذراتی کوچکتر از اتم تحقیق می کنیم. اما هنوز نتوانسته ایم به راز یک کیلو ماده ای که بین دو گوش مان قرار دارد، پی ببریم.
اینها جملات باراک اوباما بود که ساعتی قبل در سخنرانی اش در مورد یک پروژه بزرگ علمی بیان کرد.
بر اساس اطلاعات اعلام شده، در بودجه سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار برای پروژه BRAIN اختصاص خواهد یافت. این کلمه در واقع مخفف عبارت Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies است و پروژه ای بسیار بزرگ که روی توسعه فناوری های مختلف برای شناخت بیشتر مغز کار خواهد کرد.
در این پروژه روی تکنیک های جدید تصویر برداری از مغز تمرکز زیادی خواهد شد تا در نهایت محققان بتوانند درک بهتری از ارتباطات بین سلول های مغزی و شبکه های عصبی داشته باشند.

نتایج این تحقیقات ممکن است به درمان بیماری های مغزی مانند آلزایمر و صرع هم کمک کند و آنها معتقداند که نتیجه این پروژه شغل های جدیدی ایجاد خواهد کرد که تا به حال اصلا وجود خارجی نداشته اند.
این پروژه به دنبال این است که نقشه ای از مغز انسان ترسیم کند و برای این کار، سازمان های بزرگی مانند سازمان بهداشت ملی، سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی و بنیاد علوم ملی آمریکا با یکدیگر همکاری خواهند کرد و در کنار آنها شرکت های مختلف خصوصی هم حاضر خواهد بود.
شما فکر می کنید چنین تحقیق بزرگی و بودجه ای ۱۰۰ میلیون دلاری در نهایت می تواند پرده از اسرار مغز انسان بردارد؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 12 فروردین 1392 09:13
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 

عباس واحدی - نارنجی

همان طور که می دانید، واکسن ها معمولا با نسخه ضعیف شده یا کشته شده ای از عامل بیماری زا، باعث تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. اکنون محققان انگلیسی موفق به توسعه یک رویکرد جایگزین در تولید واکسن شده اند: آنها یک ویروس مصنوعی ساخته اند و به بدن اجازه می دهند با حمله به این مترسک پوشالی و شکست آن ، آمادگی و قدرت لازم برای روبرویی با ویروس های واقعی را پیدا کند.
این ذرات ویروس مانند از نظر فنی ویروس محسوب نمی شوند. این واکسن توسط دانشمندان موسسه ملی استانداردها و کنترل انگلستان تولید شده است. واکسن جدید می تواند همانند واکسن های فعلی به تحریک سیستم ایمنی بدن بپردازد، اما هرگز و تحت هیچ شرایطی نمی تواند خود را بازتولید و تکثیر نماید. و در حالی که بسیاری از واکسن ها از ویروس مرده ساخته شده اند، این واکسن تقریبا هیچ چیزی درون خود ندارد و تنها یک پوسته سنتتیک و مصنوعی شبه ویروس است.
این محققان در اولین مرحله، فعلا این روش را برای تولید واکسن آزمایشی بیماری تب برفکی در گاوها به کار برده اند. اما تکنیک کار برای همه موارد تقریبا یکسان است و می توان در آینده آن را برای بیماری هایی چون فلج اطفال و دیگر موارد هم مورد استفاده قرار داد.
به نظر می رسد که علم پزشکی هم روز به روز بیشتر وارد حیطه داستان های علمی-تخیلی می شود. به نظرتان پس از وقایعی چون امکان پرینت واکسن ، ساخت جمجمه با چاپگر سه بعدی و تولید واکسن با ویروس مصنوعی، قدم بعدی چه می تواند باشد؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 11 فروردین 1392 10:23
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 به گزراش خبرنگار دریچه ی فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران؛ صفر و یک امشب مختص دانشجویان پزشکی است ، به همین خاطر پکیج نرم افزاری زیر شامل کاربردی ترین نرم افزارهای این رشته می باشد که شما به صورت رایگان آنها را دریافت کنید.

1- آناتومی سه بعدی بدن انسان

پزشکان به دلیل شرایط شغلی شان نیاز به یک مرجع کامل آناتومی بدن انسان دارند ، اما حمل ماکت آناتومی کار چندان راحت و درستی نیست، نرم افزار کاربردی Anatomy 3D Pro راه حل این موضوع می باشد ،  توسط این نرم افزار یک آناتومی کامل و سه بعدی و به عبارتی 3D شامل آناتومی تمام استخوان ها ، رگ ها ، عضو ها ، ماهیچه ها و … در اختیار شما قرار می گیرد .دانلود نرم افزار

2- دیکشنری تخصصی علوم پزشکی
بدون شک برای همه دانشجویان پزشکی و دیگر رشته های وابسته پیش آمده است که معنای یک اختصار تخصصی را نمی دانسته اند ، نرم افزار Jablonski’s dictionary به جرأت کامل ترین نرم افزار اختصارات پزشکی است.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 25 اسفند 1391 11:15
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 

عباس واحدی www.narenji.ir

محققان دانشگاه ایلینویز در حال توسعه نوعی بافت الکترونیک تاتو مانند هستند که به پوست متصل شده و می تواند به اندازه گیری آمار حیاتی و ارسال بیسیم گزارش ها بپردازد. این ابزار نازک شامل الکترودها، سنسورها، منبع تغذیه و سیستم ارتباطی بیسیم است که ظاهری شبیه یک نوار چسب زخم بندی دارد.
سنسورها می توانند میزان آب و دمای پوست زیر خود را اندازه گرفته و همچنین هرگونه فشار و تنش را ثبت نمایند. این بافت توسط یک ماده چسب مانند در جای خود محکم شده و می تواند با دقت کافی برای مانیتور و کنترل بیمار پس از عمل جراحی یا در دوران نقاهت مورد استفاده قرار گیرد.
محققان قبلا این ابزار را در ضخامت بیشتر آماده کرده بودند که نیازمند بخش چسبنده قوی تری در پشت خود بود. اما محصول فعلی ضخامتی یک سیزدهم نمونه های قبلی دارد. همچنین تا دو هفته می تواند به کار خود ادامه دهد و پس از آن به صورت طبیعی جدا شده و می افتد.
این محصول بر خلاف ظاهر سست و کم دوام خود، به خوبی در جای خود محکم شده و از دوام بالایی هم برخوردار است. نصب آن هم کاملا ساده است. تنها کافی است که روی پوست قرار گرفته و بر روی آن کمی اسپری مخصوص برای محافظت پاشیده شود.
به نظر می رسد که علاوه بر ابزارهای سرگرمی و کاربردی، دستگاه های پزشکی و سلامتی هم روز به روز به سمت وسایل پوشیدنی پیش می روند و از سویی هم همه چیز قرار است به صورت خودکار به اینترنت و شبکه های داخلی متصل باشد و «اینترنت ابزارها» به مفهومی همه گیر در زندگی روزمره تبدیل شود. پیش بینی شما از آینده مراقبت های پزشکی چیست؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر