بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 17 مهر 1391 09:12
نویسنده : salamat
نظرات : 0

کتامین یک داروی معروف است که تاکنون بیشتر برای بیهوشی در میادین جنگی و در مورد بیماران سانحه دیده کاربرد داشته است. البته کاربرد غیر رسمی و غیرقانونی آن را هم مصرف کنندگان مواد مخدر کشف کرده بودند و از آن برای "فاز گرفتن" استفاده می کنند. کتامین در بین این افراد به لقب "کای ویژه" یا "special K." هم مفتخر شده است. 
حالا پژوهشگران دانشگاه ییل ادعا می کنند که کاربرد جدیدی را برای این دارو پیدا کرده اند: «درمان افسردگی.»‌ البته قبلا هم حرف و حدیث هایی در مورد احتمال تاثیر این دارو در بهبود افسردگی وجود داشت، اما فرق ادعای دانشمندان دانشگاه ییل با این حرف و حدیث ها این است که نزدیک به 10 سال کار تحقیقاتی و مطالعه بالینی پشت ادعای شان خوابیده است. 
محققین دانشگاه ییل بعد از 10 سال بررسی و تنظیم دوز داروی کتامین در مبتلایان افسردگی به این نتیجه رسیدند که میزان کم کتامین می تواند باعث بازسازی ارتباطات سلولهای عصبی شود که در جریان افسردگی آسیب دیده اند. 
این مطالعه همچنین نشان می دهد که کتامین نسبت به دیگر داروهای ضدافسردگی موجود، متفاوت عمل می کند و در ضمن تاثیر بهتر و سریعتری هم در درمان افسردگی دارد. اما متاسفانه همچنان مشکل احتمال سوء استفاده از این دارو به دلیل ایجاد سرخوشی وجود دارد. بنابراین دانشمندان دست به کار ساختن داروهایی با ترکیبات و خواص مشابه کتامین شده اند که در عین حال به کار معتادان هم نیاید. اما متاسفانه تاکنون تمام تلاشهای شان به در بسته خورده است. چرا که داروهای مشابهی که آنها ساخته اند از نظر سرعت عمل به گرد پای کتامین هم نمی رسند. 
کتامین در درمان افسردگی آنقدر خوب و سریع عمل می کند که در عرض یک هفته بعد از شروع درمان می توان آثار بهبودی را به وضوح مشاهده کرد و این بزرگترین مزیت کتامین به سایر رقبای ضد افسردگی اش است. 
دکتر رونالد دومان از دانشگاه ییل می گوید: «پاسخ درمانی سریع به کتامین در بیماران مقاوم به درمان افسردگی، بزرگترین دستاورد در زمینه افسردگی در نیم قرن گذشته است.» به نظر شما باید این جمله را به حساب تعصب اهالی ییل بگذاریم یا اینکه چنین کشفی واقعا سزاوار آن تعریف و تمجید است؟

منبع : سایت نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 14 مهر 1391 12:10
نویسنده : salamat
نظرات : 0

محققان آمریکایی اظهار داشتند بسیاری از افراد بدون اینکه حتی فکر کنند تلفن همراه خود را چک می کنند و این عادت نشاندهنده یک رفتار خودکار یا اتوماتیسم است.

جوزف بایر دانشجوی دکترای دگارتمان مطالعات ارتباطات در دانشگاه میشیگان به عنوان نویسنده اصلی این تحقیق گفت: اتوماتیسم که متغیر اصلی در این تحقیق بود توسط نشانه های موقعیتی و فقدان کنترل، آگاهی، اراده و توجه ایجاد شده است.
به عبارت دیگر افراد به طور خودکار احساس می کنند مجبور به بررسی، خواندن و پاسخ دادن به پیامهای جدیدی هستند که روی تلفنهای همراه خود دریافت می کنند آنها همچنین تشخیص نمی دهد که به طور خودکار این اقدام را انجام می دهند.

این تحقیق در مجله رایانه ها در رفتار انسانی با مشارکت چند صد نفر از دانشجویان انجام شده است که به یک پرسشنامه درباره ادراک، احساس و استفاده خود نسبت به ابعاد مختلف فناوری ارتباطات پاسخ گفته اند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که تمایلات خودکار پیش بینی کننده مهم و مثبت ارسال و خواندن پیامهای متنی هنگام رانندگی هستند که این امر حتی وقتی در رابطه با هنجارها و رویکردهای فرد نیز مدنظر قرار می گیرد میزان یکسانی را منعکس می کند.

اسکات کامپبل استاد یار مطالعات ارتباطات اظهار داشت: دو کاربر تلفن همراه می توانند با نرخ مساوی از تلفن خود استفاده کنند اما میزان اجرای رفتار خودکار آنها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

بایر گفت: تشکیل ستادهایی برای تغییر این عادتها چون نوشتن پیامهای کوتاه هنگام رانندگی می تواند در این زمینه موثر باشد چرا که اکثر کاربرها سطح انجام این رفتارهای خودکار در خود را تشخیص نمی دهند و به طور بی اختیار تلفن همراه خود را هنگام رانندگی بررسی کرده و به پیامهای جدید پاسخ می دهند.

وی افزود: ما با هدف قرار دادن این مکانیسمهای خودکار می توانیم استراتژیهای کنترل فردی را برای رانندگان طراحی کنیم.

به رغم این نتایج محققان اظهار داشتند که باید برای مشخص شدن این که این نتایج در تمام گروه های سنی نیز یکسان است، تحقیقات بیشتری انجام داد، چرا که اکثر شرکت کنندگان در این تحقیق از قشر جوان بوده اند.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 5 آبان 1389 08:35
نویسنده : salamat
نظرات :

ـ برای جدا كردن پوست نازك روی بادام، آنها را 2 دقیقه در آب جوش قرار دهید و بعد در آب سرد بگذارید تا براحتی پوست آنها جدا شود.
ـ برای گرفتن پوست هلو در تهیه مربا و كمپوت، آنها را یك دقیقه در آب بجوشانید و بعد پوست آن را بكنید.
ـ برای خشك كردن هلو یا زردآلو آنها را از وسط 2 نیم كرده، هسته را در آورید و روی سینی فر بگذارید. حرارت فر را روی حداقل تنظیم كنید. لای در فر را باز بگذارید و مرتب به آنها سر بزنید و چنانچه لازم است آنها را زیر و رو كنید تا نسوزند. وقتی برگه‌ها خشك شدند، سینی را از فر خارج كنید.
ـ برای تهیه یخ فانتزی، می‌توانید داخل هر قالب یك گیلاس یا آلبالو قرار دهید و بعد در قالب آب بریزید و بگذارید یخ ببندد.
ـ برای از بین بردن لكه چسب، پارچه‌ای را درون سركه فرو برده و روی لكه بگذارید به‌طوری كه كاملا آن را بپوشاند. با این كار چسب، سفتی خود را از دست می‌دهد و جدا می‌شود.
ـ اگرسوزن چرخ خیاطی شماكندشده وقابل استفاده نیست آن را دورنیندازید. یك سمباده معمولی را زیر چرخ قرارداده و سوزن راچندباردرآن فرو كنید تا دوباره ماننداولش تیز شود.
ـ برای زدودن آهاریا نشاسته از اتو،وقتی اتو گرم است با یك قالب صابون روی آن بمالید،سپس با پارچه تمیزی لكه‌ها را پاك كنید و صیقل دهید. همچنین می‌توانید لكه‌های قهوه‌ای یا سوختگی در كف اتو را با مالیدن محلول گرم شده سركه و نمك برطرف كنید.
- برای پاک کردن جای بد منظر برچسب های مختلف بر روی درب یخچال میتوانید روغن جلای مبلمان را روی آنها پاشیده و سپس با دستمال نرمی پاک کنید .
- برای از بین بردن بود بدی که از فر آشپزخانه بمشامتان رسیده و شما را ناراحت میکند ، میتوانید قبل از پخت غذا ماهی تابه ای را تا نصفه با مخلوط آب و سرکه پر نموده و وسط فر قرار دهید . حال باید فر را بمدت چند دقیقه گرم کرده و سپس بگذارید تا سرد شود .
- برای برطرف نمودن چرک یقه پیراهن ، قبل از قراردادن آن در ماشین لباسشوئی میتوانید بر روی یقه پیراهن صابون مالیده و پانزده دقیقه ای صبر کنید . سپس آنرا در داخل ماشین لباسشوئی بیاندازید تا تمیز تمیز شود .
- برای پاک کردن لکه های شمع میتوانید بر روی آنها کمی نفت ریخته و بعد از پنج دقیقه پاکش کنید .
- بهترین راه زدودن بوی بد پیاز و سیر از دست و انگشتانتان مالیدن دستها با سیب زمینی آب پز است .
- برای اینکه دود سیگار را در مکانی سربسته از بین ببرید میتوانید بلافاصله شمعی روشن کنید .
- اگر بهنگام اتو کردن لباسی محلی برنگ زرد درآمد میتوانید برای پاک کردن لکه زرد از آب اکسیژنه استفاده کنید .
- برای پختن بغولات خشک از یک شب قبل در آب ولرم گذاشته و بهنگام پخت کمی جوش شیرین به آب علاوه نمائید .
- اگر کف تنگ آب بنظر کدر میرسد میتوانید کمی نمک و سرکه در کف تنگ نگاهدارید تا بهتر از روز اولش گردد .
- برای جذب رطوبت داخل یخچال میتوانید ظرفی پر از نمک در آن قرار دهید .
-اگر کیکی که پخته اید از قالب خود خارج نمیشود میتوانید پارچه ای مرطوب زیر ظرف پهن کرده و کمی صبر کنید .

ادامه مطلب را بخوانیدنظرات : | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر