بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 10 بهمن 1391 11:52
نویسنده : salamat
نظرات : 0
 
عباس واحدی

بیوفیلم ها (گروهی از میکروارگانیسم ها که به یک سطح می چسبند) می توانند یک مشکل واقعی در سلامت و درمان باشند. هنگامی که باکتری ها به شکل بیوفیلم در می آیند، به دلیل تراکم بالای سلول ها، درمان آنها کار مشکلی خواهد بود. اما اکنون IBM ماده جدیدی را خلق کرده که می تواند بیوفیلم هایی چون پلاک ها و باکتریهای مقاوم به دارو را در هم بشکند و بدون آسیب به سلول های انسانی، آنها را نابود کند.

IBM Research و انستیتو زیست-مهندسی و نانوتکنولوژی یک ژل حلال در آب ضد میکروبی تولید کرده اند که دارای قابلیت جذب بسیار بالایی بوده و از پلیمرهای صنعتی تولید می شود. این ژل می تواند در تماس با بیوفیلم های باکتریایی آنها را نابود کند. آی بی ام می گوید که این ژل در نابودی بیوفیلم ها ۱۰۰ درصد موثر عمل کرده است. این ژل با گرم شدن در دمای بدن فعال شده و همچنین تجزیه پذیر و غیر سمی است.
عکس زیر نشان دهنده نحوه تاثیر این ژل است. عکس سمت چپ یک بیوفیلم سالم و بالغ است. عکس سمت راست هم همان بیوفیلم را پس از استفاده از ژل نشان می دهد. آبی بزرگ می گوید تعداد سلول های باقی مانده هم، به دلیل از هم گسیختگی غشاء سلولی شان، مقاومت و پایداری چندانی ندارند.

biofilm-ibm-001-500px-narenji-ir.jpg

این ژل کاربردهای ساده و مشخصی در پزشکی خواهد داشت و به گفته آی بی ام، کارکنان بخش درمان می توانند از آن برای کاهش تهدیدات سلامتی و آلودگی ها استفاده کنند. برای مثال، بیوفیلم ها به سرعت روی کاتاترها تشکیل شده و رشد می کنند. لذا باید مرتبا آنها را تعویض کرد. اما با پوشاندن کاتاتر با ژل جلوی تشکیل بیوفیلم گرفته می شود و ریسک عفونت تا حد زیادی کاهش می یابد. لذا می توان در دوره های زمانی طولانی تری آن را تعویض کرد.

آی بی ام می گوید تولید این ژل از طریق فرآیندهایی انجام پذیرفته که بیشتر در تولید صنعتی نیمه رساناها استفاده می شوند. این ژل یکی از محصولات برنامه نانو پزشکی آی بی ام است. این شرکت از چهار سال پیش تصمیم گرفت تا راه هایی بیابد که تحقیقات ده ها ساله و گنجینه عظیم پتنت هایش را برای بهبود علم پزشکی به خدمت گیرد

narenji.irنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 25 آذر 1391 10:12
نویسنده : salamat
نظرات : 0

درون سلول های بدن ما رشته های «دی اِن اِی» قرار دارد که مانند یک کتاب رمزگذاری شده، نقشه ژنتیکی ما را حمل می کند. پاسخ بسیاری از سوالات در مورد ما درون دی اِن اِی پنهان شده. سوالاتی مانند اینکه مستعد ابتلا به چه بیماری هایی هستیم؟ آیا در آینده ریزش مو خواهیم داشت؟ یا اینکه احتمالا رنگ چشم فرزند ما در آینده چه خواهد بود. 

اگر جزو کاربران قدیمی نارنجی باشید احتمالا برترین اختراع سال ۲۰۰۸ را به خاطر دارید. کیت تست DNA که توسط موسسه 23andMe ارایه شد. و این امکان را فراهم می کرد تا با پرداخت ۴۰۰ دلار از بسیاری اسرار درون ژن هایتان مطلع شوید. سرویسی که توسط خانم Wojcicki راه اندازی شده که همسر سرگئی برین از بنیانگذاران گوگل است. 

حالا این موسسه توانسته قیمت تست را پایین آورده و هم اکنون هزینه کد گشایی از دی اِن اِی شما تنها ۱۰۰ دلار خواهد بود. جالب است بدانید که دسترسی به چنین سرویسی تا چند سال پیش کاری بسیار گران قیمت بوده اما حالا فقط با ۱۰۰ دلار می توان اطلاعات بسیار جالبی بدست آورد. 

شیوه کار به این شکل است که یک کیت کوچک که در واقع یک ظرف ساده است، برای شما ارسال می شود و شما نمونه بزاق تان را در آن قرار میدهید و آن را با پست ارسال می کنید. چند هفته بعد نتیجه تست از طریق وب سایت قابل دریافت است.

ادامه مطلب را بخوانید ...نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 21 آذر 1391 08:22
نویسنده : salamat
نظرات : 0

بیش از 300 میلیون نفر در جهان از بیماری دیابت رنج می برند و برآوردها حاکی از آن است که این تعداد تا سال 2030 میلادی تقریبا دو برابر خواهند شد. قند بالای خون در صورت عدم کنترل می تواند آسیب جدی به چشم، کلیه ها، قلب و عروق و ارگان های مختلف بدن وارد کند. بنابراین یکی از کارهای لازم و همیشگی بیماران دیابتی کنترل مکرر میزان قند خون در طول روز است. روش رایج فعلی با استفاده از لانست ها و نمونه گیری خون انجام می شود که روشی تهاجمی و دردآور است آن هم برای تستی که بیمار مجبور است چند بار در طول روز آن را انجام دهد. 

بنابراین طبیعی است ............بقیه در ادامه مطلبنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 17 آذر 1391 13:57
نویسنده : salamat
نظرات : 0

عکس

دانشمندان توانستند گونه هایی از باکتری های ماندگار را که مرتبط با دوران باستان است در محیط های تاریک و شور در منزوی ترین دریاچه های قطب جنوب کشف کنند. 

به گزارش ساینس دیلی، دریاچه ویدا بزرگ ترین دریاچه منحصر به فرد است که در دره مک موردو واقع شده است که عمدتاً دارای بالاترین سطح اکسید نیتروژن از هر آب طبیعی بر روی زمین است که آب این دریاچه بسیار شور است که درجه حرارت آن 8 درجه فارنهایت است.

بررسی ها نشان می دهد، در آب های شور و محیط های یخ زده امکان رشد و زنده ماندن باکتری ها وجود دارد که فرآیند های ژئوشیمیایی در محیط های میکروبی و یخ زده روی می دهد.

آب های شور مجموعه های عظیم و شگفت انگیزی از باکتری های متنوع و فراوان دارند که بدون منبع انرژی و نور خورشید به حیات خود ادامه می دهند.

دریاچه ویدا دارای گونه ایی از باکتری هایی است که 3 هزار سال قدمت دارند و مربوط به دوران باستان می باشند.

میکروب ها از واکنش های شیمیایی بین آب شور و زمینه غنی از آهن رسوبات تولید اکسید نیتروژن و هیدروژن مولکولی تغذیه می کنند و انرژی مورد نیاز را از آب شور به دست می آورند.
دریاچه ویدا و آب شور آن نشان دهنده یک آنالوگ مناسب و قابل دسترس گونه های نهفته جانداران و میکروب ها است.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 20 مهر 1391 09:37
نویسنده : salamat
نظرات : 1

بار دیگر موعد معرفی بهترین های دنیا از نگاه کمیته داوری آکادمی سلطنتی علوم سوئد سر رسید و آنها در بخش های مختلف مشغول معرفی برندگان ۲۰۱۲ هستند. دیروز خبر اعلام برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۲ را در نارنجی خواندید و امروز کمیته برندگان نوبل شیمی امسال را معرفی کرد. 

به گفته کمیته انتخاب نوبل، دو دانشمند آمریکایی به دلیل کار بر روی نشان دادن شیوه عملکرد سلول های بدن در پاسخ به محرک ها از قبیل حملات آدرنالین، مستحق دریافت نوبل شیمی ۲۰۱۲ تشخیص داده شدند. این مطالعات به توسعه روش های درمانی و داروهای بسیار موثرتر، کمک فراوانی خواهد کرد. 

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد که جایزه 1.2 میلیون دلاریش به دلیل فعالیت و کشفیات در زمینه شیوه کارکرد گیرنده های زوج G-protein ، به Robert Lefkowitz و Brian Kobilka تعلق می گیرد. این گیرنده ها در حقیقت دروازه های سلول ها برای ورود پیام های شیمیایی هستند. 
کمیته نوبل می گوید:

بیش از نیمی از داروهای فعلی بر اساس این گیرنده ها عمل می کنند، که از این میان می توان به بتابلوکرها (مانند پروپرانولول)، ضدحساسیت ها و انواع مختلفی از داروهای روانپزشکی اشاره کرد.

کارهای انجام شده برای یافتن شیوه بهتری برای هدف قرار دادن این گیرنده ها (که به عنوان GPCT ها شناخته می شوند) یکی از موضوعاتی مورد علاقه فراوان کمپانی های داروسازی و بیوتکنولوژی است. Lefkowitz در کنفرانس خبری تلفنی گفت که تلفن دعوت به سوئد وی را از خواب بیدار کرده است:

باید بگویم که صدای آن را نشنیدم، زیرا گوش بندم را گذارده و برای خواب آماده شده بودم. پس همسرم با آرنج به من زد. و آنگاه اتفاق افتاد، یک شادی و غافلگیری تمام عیار.

Sven Lidin شیمیدان مواد معدنی دانشگاه لاند و شیمی دان کمیته می گوید که این کشفیات، کلیدی حساس در تحقیقات پزشکی هستند: «دانستن اینکه آنها (گیرنده ها) چه شکلی اند و چگونه عکس العمل نشان می دهند، برای ما ابزار لازم برای تولید داروهای بهتر با عوارض جانبی کمتر را فراهم می آورد.» 

توضیح: سلول های بدن بر حسب نوع شان، گیرنده خاص خودشان را دارند. اهمیت شناخت این گیرنده ها در تولید داروهای اختصاصی برای گروه خاصی از سلول ها است. چیزی که در داروهای فعلی کمتر دیده می شود. برای مثال اگر دندانتان درد کند و مسکن بخورید، هدف شما رسیدن دارو به سلول های دندان است. اما چیزی که در واقع رخ می دهد، رسیدن دارو به تمام سلول های بدن، از جمله سلول های دندان است. حالا داروی مسکن چندان بد نیست و اشکالی ندارد به کل سلول های بدن برسد، اما داروهای دارای عوارض جانبی، کم نیستند. 
سیستم اثر داروهای فعلی دقیقا مانند شلیک با چشمان بسته است. به امید روزی که این چشم بند برداشته شود و بتوانیم دقیقا تعیین کنیم هر دارو روی چه سلول خاصی عمل کند. 

حتما می دانید که در ابتدای پایه گذاری جایزه نوبل در سال ۱۹۰۱، این جایزه تنها در زمینه علوم، ادبیات و صلح اهدا می شد. آلفرد نوبل ، تاجر و مخترع دینامیت، پایه گذار و سرمایه گذار این جایزه جهانی است.

منبع : سایت نارنجینظرات : 1 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر