بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 4 اردیبهشت 1392 09:52
نویسنده : salamat
نظرات : 0

عباس واحدی  -  منبع نارنجی

دانشمندان با قرار دادن سلولهای بنیادی جنینی انسان در مغز موش ها موفق شدند عملکرد حافظه و یادگیری را در آنها ترمیم کرده و بهبود بخشند. استفاده از سلول های بنیادی جنینی و تحقیق روی آنها یکی از موارد جنجالی علم در چند دهه اخیر بوده است. شاید این موضوع امروزه که دانشمندان می توانند سلول های بنیادی را هم از بندناف برداشت کنند و هم آنها را در محیط های آزمایشگاهی تولید کنند، حادتر شده باشد. اما این حقیقت را نباید از یاد برد که توانایی تکثیر بالای سلولهای بنیادی جنینی، قابلیت های بالقوه فراوانی را در زمینه های پزشکی به دانشمندان عطا می کند.

در این مورد به خصوص دانشمندان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون با رهبری استاد علوم اعصاب و عصب شناسی، پروفسور سو-چون ژانگ و فوق دکتر یان لیو موفق شدند با کاشتن سلولهای بنیادی جنینی انسان در مغز موش ها، قابلیت های یادگیری و حافظه آنها را ترمیم کنند.

در این مطالعه آنها ابتدا به قسمتی از مغز موش که مسئول یادگیری و خاطره است، آسیب رساندند (توضیح تخصصی بخش آسیب دیده: تیغه میانی که با نورون های کولینرژیک و GABA به هیپوتالاموس متصل است). سپس سلولهای جنینی که در یک محیط واسط به گونه ای پرورش یافته بودند تا آماده تبدیل به سلول عصبی باشند، به مغز موش ها منتقل شدند. البته سیستم ایمنی بدن موش های آزمایشگاهی را غیرفعال کرده بودند تا بخش های پیوندی را پس نزند.

و حالا نوبت به بخش جالب داستان رسیده بود: سلولهای بنیادی به شکل گیرنده های GABA تغییر ماهیت دادند (دو نوع معمول اما مهم نورون ها که با GABA ارتباط برقرار می کند). پروفسور ژانگ می گوید:« این دو نوع نورون در بسیاری از عادات و رفتار انسانی درگیر و دخیل هستند: احساسات. حافظه. اعتیاد و بسیاری رفتارهای وابسته به روان.»

سپس موش ها تحت یک سری آزمون استاندارد قرار گرفتند که میزان یادگیری و حافظه آنها سنجیده شود (مانند پازل ماز) و نتایج به شکل معنی داری نسبت به قبل از درمان بهبود یافته بود.

ژانگ امیدوار است که تحقیقات سلولهای بنیادی بتواند درمانی برای بسیاری از بیماری ها و ترمیم مغز باشد: «نورون های کولینرژیک در آلزایمر و سندرم داون دخیل هستند. اما نورون های GABA در بسیاری از اختلالات و بی نظمی ها از قبیل اسکیزوفرنی، صرع، افسردگی و اعتیاد نقش دارند.»

آیا زمان آن رسیده به جای فکر کردن به جایگزینی مغز با کامپیوتر و خلق انسان-ماشین، به تعمیر آن امیدوار باشیم؟ آینده علم پزشکی زندگی انسان را به چه سمتی خواهد برد و چه تاثیری بر آن خواهد گذارد؟نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 2 اردیبهشت 1392 08:57
نویسنده : salamat
نظرات : 3

عباس واحدی     منبع: نارنجی

اگر به سینما علاقه مند باشید، حتما دیده اید بسیاری از فیلم ها پایان دنیا را در جنگ جهانی سوم به تصویر می کشند. و در آنها رهبران دنیا بالاخره دکمه بزرگ قرمز رنگ را می فشرند و انفجارهای اتمی همه جا را فرا می گیرد. برخی هم از تروریست هایی می گویند که راکتورهای هسته ای را منفجر می کنند.
اگر هم شما از حمله آغازین جان سالم به در ببرید، باید دنیایی مملو از تشعشعات هسته ای را تحمل کنید. اما واقعا این تشعشعات چه بر سر ما خواهند آورد؟ در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید تا به جزئیات بیشتر این موضوع بپردازیم.

سنجش میزان تشعشعات

هنگامی که تابش های اتمی منتشر می شوند، ذراتی را به اطراف پرتاب می کنند که آنقدر انرژی دارند تا بتوانند الکترون ها را از اتم ها و مولکول ها جدا می سازند. تغییر و دگرگونی باندها باعث تولید جفت یونهایی می شود که از نظر شیمیایی شدیدا فعال و آماده واکنش هستند. این عمل به عنوان تابش یونی شناخته می شود. و اینجا است که مشکلات آغاز می شوند.
انواع بسیار زیادی از پرتوهای یونی وجود دارد. از این میان می توان به پرتوهای کیهانی، آلفا، بتا، گاما یا اشعه ایکس، نوترون ها و انواع مختلف دیگر اشاره کرد. آنچه که در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است. مقداری از تشعشع است که یک ارگانیسم یا موجود زنده در برابر آن قرار می گیرد. این مقدار هم بستگی به زمان و هم میزان تابش دارد. این موضوع را با مفهومی به نام «دوز دریافتی» یا absorbed dose اندازه گیری می کنند.
یک راه اندازه گیری «دوز دریافتی» واحدی به نام Grays یا علامت اختصاری Gy است. واحد اندازه گیری عمومی دیگر در این زمینه sievert با علامت اختصاری Sv است. برای محاسبه سیورت، ابتدا گری را به دست آورده و سپس آن را در نوع تابش ضرب می کنند تا میزان دوز موثر بر بافت زنده را محاسبه کنند.
میانگین میزان تابشی که طی یک تا دو ثانیه عکسبرداری اشعه ایکس از ناحیه شکمی منتشر می شود، تقریبا 0.0014 گری است. البته این میزان، کنترل شده هم است. پس می توان گفت که زیاد بد نیست.
اما مشکل اصلی وقتی است که تمام بدن شما در معرض تشعشع قرار بگیرد. مثلا اینکه درست در لحظه انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در اتاق کنترل آن ایستاده باشید. در آنجا شما تقریبا ۳۰۰ سیورت در ساعت تشعشع دریافت می کنید. البته نباید نگران باشید. چون یک ساعت هم دوام نمی آورید. این دوز تابش حداکثر طی یک تا دو دقیقه انسان را از پا در می آورد.

چگونه خواهید مُرد؟نظرات : 3 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 1 اردیبهشت 1392 15:46
نویسنده : salamat
نظرات : 0

نیما دادگستر - نارنجی

موسس، مدیر عامل سابق و رییس فعلی هیئت مدیره مایکروسافت پیش از گردهمایی جهانی واکسیناسیون که هفته آینده در ابوظبی برگزار می شود و او در آن سخنرانی خواهد کرد، درباره نیاز به نوآوری های تکنولوژیک جدید در زمینه واکسن ها صحبت کرد. او در یک کنفرانس تلفنی درباره اهمیت این موضوع گفت: «نکته کلیدی که باید آن را باور کنیم این است که واکسن ها معجزه آسا هستند.»
از نظر آقای گیتس هزینه ای که در این راه می شود نسبت به فایده های کلی آن بسیار پایین و ناچیز است. دو گام مهم بعدی از نظر بیل گیتس این است که از تعداد زیادی تکنولوژی که در این راه مورد بررسی قرار گرفته اند، برای تولید واکسن ها استفاده شود و در ضمن راه هایی برای ارزان سازی تولید آنها بیابیم.
آقای گیتس از طریق بنیاد خود و همسرش، به دنبال کمک به پروژه های تحقیقی در زمینه واکسن های جدید است زیرا شرکت های بزرگ تولید دارو تمایلی به کار بر روی این مسئله ندارند: «به طور کلی در این زمینه کمبود سرمایه گذاری وجود دارد، به خصوص برای کمک رسانی به فقرا... معمولا هم علتش نبودن محرک مالی است.»
بخشی از این تلاش های تحقیقاتی برای ساختن محفظه های عایق برای نگهداری واکسن ها در خنکای مناسب است تا قابل ارسال به مناطق محروم و یا بسیار گرم باشند. یک پروژه دیگر، تلفیق چندین واکسن در یک آمپول است تا به این شکل با صرف هزینه و وقت کمتر، کار بیشتری انجام پذیر باشد.
آقای گیتس همچنین از پروژه متفاوتی پشتیبانی می کند که مربوط به بهبود نقشه برداری ماهواره ای است که به فعالان بخش سلامت و بهداشت کمک می کند به شناسایی مناطق دور افتاده و نیازمند به واکسن ها بپردازند.
بیل گیتس می گوید هر چند استفاده از تلفن های هوشمند برای گردآوری و ثبت داده ها به نظر ایده خوبی می آید ولی هنوز در بسیاری مناطق که امکان تماس بی سیم وجود ندارد، از قلم و کاغذ استفاده می شود. به نظر او «هدف بزرگ این است که از شر همه آنها رها شده و از تلفن های همراه استفاده کنیم.»نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 1 اردیبهشت 1392 15:42
نویسنده : salamat
نظرات : 0

نیما دادگستر - نارنجی

سعی کنید این را در مخیله تان بگنجانید و بعد کم کم باورش کنید. سامسونگ در حال حاضر با همراهی پژوهشگرانی از دانشگاه تگزاس دارد بر روی راهکاری تحقیق می کند که با استفاده از الکترو انسفالوگرافی به مهار قدرت های ذهنی شما به منظور ارسال دستور به تبلت ها و تلفن های همراه می پردازد؛ و اگر این به تنهایی کافی نیست، باید بدانید که سامسونگ در اصل امیدوار است بتواند آن را به خط اصلی بازار تبدیل کند؛ یعنی به تولید انبوه برساند.

اما پیش از آنکه خیلی از دنیای واقعی جلو بیفتیم، بگذارید قضیه را روشن کنیم: در حال حاضر، استفاده از این سیستم با زحمت همراه بوده و هدف از توسعه آن، افرادی با معلولیت های مختلف است ولی وقتی به دو سال اخیر و علاقه سامسونگ به ارائه روش های جدید برای تعامل با رابط کاربری محصولات نگاه کنیم، آن وقت پذیرش موضوع تولید انبوه و تصور راهکاری برای مصرف کننده عام، آسان می شود.

در حال حاضر، از شرکت کنندگان در طرح خواسته می شود که الکترودهای  ثبت و اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز را روی سر خود قرار دهند. سپس با تمرکز بر روی آیکون های نمایشگر، سنسورها قادر به تشخیص الگوهای الکتریکی منحصر به فرد شده و انتخاب گزینه های مختلف را میسر می کنند.

در کل، دقت دستگاه بین 80 تا 95 درصد است و کاربران می توانند به طور میانگین هر 5 ثانیه یک انتخاب را انجام دهند. به منظور آسان سازی استفاده از سیستم، محققین به دنبال توسعه کلاه های برخوردار از الکترودی هستند که استفاده از آنها هم راحت تر باشد؛ یعنی افراد بتوانند در طول روز بدون مشکل آنها را روی سر قرار دهند.

بعید است که به زودی این فناوری به عرصه تولید انبوه و محصولات مصرفی بیاید، ولی به هر صورت دانستنش بد نیست: سامسونگ بعد از تعقیب نگاه ما، دارد روی امواج مغزی مان کار می کند.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 28 فروردین 1392 12:51
نویسنده : salamat
نظرات : 0


عباس واحدی  منبع : نارنجی

تکنولوژی پزشکی مدرن هر روزه نوید بخش معجزات جدیدی است. و ابداعات و اختراعات آن با ورود به زندگی انسان های عادی می توانند بهبودهای خارق العاده ای باشند که شاید روزی جزو آرزوهای دست نیافتنی بودند. اما هر روز شاهد ورود بخش تازه ای از آنها به بازار و تبدیل افراد بیشتری به انسان-ماشین (Cyborg) هستیم.

آغاز داستان امروزمان هم به سال ۲۰۰۸ برمی گردد. جیسون کاگر با بدشانسی تمام در یک تصادف روی خطوط نیرو سقوط کرد و با ۷۲۰۰ ولت شوک الکتریکی روبرو شد و متاسفانه هر دو دست خود را از دست داد. اما اکنون اینقدر خوش شانس است که توانسته دو دست جدید در اختیار بگیرد که توسط یک اپلیکیشن اختصاصی آیفون کنترل می شوند.

i-Limb دست رباتیک فوق پیشرفته طراحی شده توسط موسسه انگلیسی توسعه ابزارهای پروتزی Touch Bionics است. ۵ انگشت این دست به طور مستقل حرکت می کنند و انگشت شست هم دارای حرکت و چرخش کامل است. علاوه بر این دست از مچ هم به صورت ۳۶۰ درجه امکان چرخش دارد.

این دستان به اندازه کافی هوشمند هستند که به صورت خودکار کارهایی مانند لمس و گرفتن اجسامی چون لیوان و ابزارهای معمول خانگی را انجام دهند. اما برای راحتی بیشتر، کاگر یک اپلیکیشن اختصاصی آیفون هم در اختیار دارد و با استفاده از آن ۲۴ الگوی ویژه گرفتن پیچیده تر را هم می تواند برای دستانش برنامه ریزی کند.

برای کار با این اپلیکیشن و انتخاب حالت های مختلف برنامه برای دستان، وی از یک قلم استایلوس معمولی استفاده می کند. البته دست های کاگر دقیقا همانند آنچه در ترمیناتور دیده اید، طبیعی به نظر نمی رسند. اما وی بسیار خوب آنها را اداره می کند و به خوبی از پس کارهایش بر می آید. و مطمئنا بسیار بسیار بهتر از هر دست پروتز پلاستیکی هستند که وی تا کنون استفاده می کرده است.

به نظر شما چقدر تا تبدیل کامل انسان به یک موجود نیمه ماشینی و تحقق داستان های علمی-تخیلی همچون ترمیناتور، آی روبات و پلیس آهنی فاصله داریم؟ ویدیوی خلاصه مصاحبه سی ان ان با جیسون کاگر را در ادامه مطلب از دست ندهید.

 نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر