بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 1 خرداد 1393 13:49
نویسنده : salamat
نظرات : 1

جهان هر چند آکنده از پدیده های متضاد است، اما این اضداد به سوی آشتی و سازش پیش می روند، و راه وحدت و کمال می پویند، اضداد در عینِ ضدیت، سرانجام هماهنگ می شوند تا کمالی بیافرینند.

مغزِ انسان نیز از این قاعده پیروی می کند و دارای دو نیمکره است که هر نیمکره، کارهای ویژه‌ای را انجام می‌دهد.

بطور کلی بخشِ چپ مغز به این کارها می پردازد:

1- علوم و ریاضیات

2- زبان

3- منطق

4- تجزیه و تحلیل پدیده ها

5- نوشتن

6- پرداختن به واقعیت

و بخشِ راستِ مغز به کارهای زیر می پردازد :

1- تصورات

2- رنگ و نشانه ها

3- موسیقی و آهنگ

4- کلی نگری به پدیده ها

5- رویا

6- پرداختن به خیالنظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 30 دی 1392 18:56
نویسنده : salamat
نظرات : 6

تجسم کنید شما واقعاٌ خسته و بی حوصله اید و به تنهائی در حال رانندگی به طرف منزل هستید، بعد از یک روز سخت ، شما واقعاٌ خسته و بی حوصله اید .

ناگهان دردی در قفسه سینه شما شروع می شود و بازو و فک پائین شما را هم فرامیگیرد. شما فقط چند کیلومتر از نزدیک ترین بیمارستان دور هستید و متاسفانه نمی دانید آیا می توانید خود را در این فاصله سالم به بیمارستان برسانید یا نه

چه باید کرد ؟؟؟

شاید شما هم جزء متخصصین باشید و روش های پیشگیری را بخوبی بدانید ولی هرگز روی خود انجام نداده باشید!!!!

بیشتر افراد زمانی دچار حملات قلبی می شوند که تنها هستنند، بدون هیچ کمکی . 
فردی که دچار حمله شده احساس از حال رفتگی می کند و تا از دست دادن هوشیاریش تنها 10 ثانیه فاصله دارد بله درست است تنها 10 ثانیه

چه باید کرد ؟؟؟

جواب:
نترسید، شروع کنید به سرفه کردن
بصورت پی در پی و محکم
قبل از هر سرفه یک نفس عمیق بکشید،
سرفه باید عمیق و طولانی باشد مثل زمانی که می خواهید خلط را ازته سینه خود خارج کنید.
نفس عمیق و سرفه باید پی در پی تکرار شود هر دو ثانیه یک بار بدون توقف،
تا هنگامیکه کمک برسد و یا قلب شما مجدداٌ بطور نرمال بزند

نفس عمیق باعث ورود اکسیژن به داخل ریه های شما می شود و سرفه باعث می گردد به قلب شما فشار وارد شده و سبب چرخش خون میشود. این فشار باعث برگشت ریتم نرمال قلبی نیز می گردد. و به این وسیله فردی که دچار حمله شده میتواند خود را به بیمارستان برساند.
امروزه به علت تغییر در روش زندگی ما ،
حملات قلبی بین تمامی سنین مشاهده می گردد.

لطفاٌ به هر تعداد از افرادی که می توانید اطلاع دهید.

این خبر می تواند جان آنها را نجات دهد.

*برای اطلاع رسانی به دیگران لطفا شما نیز این پسُت را به اشراک بگذارید*
 
 

Xنظرات : 6 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 30 دی 1392 18:41
نویسنده : salamat
نظرات : 1

دندان پزشکان می گویند بهترین سن برای جراحی دندان عقل زیر سن 20 سالگی است، چرا که عوارض و درد کمتری دارد.

دندان عقل به سومین دندان آسیاب بزرگ اطلاق می‌شود. این دندان کمی دیرتر از دندان‌های دیگر رشد می‌کند و در سنین 17 تا 21 سالگی‌ می‌روید. با رشد انسان و کوچک شدن فک، فضا برای رشد دندان عقل محدود شده و در نتیجه دندان عقل خود را به شکل نهفته و نیمه ‌نهفته نشان می‌دهد.

تحقیقات انجام شده در زمینه دندان‌های عقل نشان می‌دهد که این دندان‌ها در بسیاری ازموارد، مشکل‌ساز بوده و به جراحی ختم شده‌اند. دندان‌های عقل بعد از پوسیدگی، موجب پوسیدگی دندان‌های مجاورو عفونت در اطراف می‌شود و گاهی نیز با بستری ‌شدن در بیمارستان و جراحی همراه است.

درآوردن دندان‌های عقل در سنین سالمندی ممکن است این مشکلات را به همراه داشته باشد:

*با افزایش سن ریشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشیدن دندان را سخت‌تر کند

-التیام ضعیف‌تر بعد از کشیدن دندان
-پوسیدگی دندان‌های مجاور
-احتمال فک جوش شدن دندان
-احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پیر در حین جراحی و درآوردن دندان، کاهش تحمل بیمار به دلیل شرایط سنی و درمان‌های پزشکی از قبیل مصرف داروهای قلبی، ریوی و .... .
توجه کنید که اگر این دندان تصمیم به رویش و قرار گرفتن در محیط دهان را داشته باشد، پیش از این‌که شما تولد 20 سالگی را جشن بگیرید، سر و کله‌اش در دهانتان پیدا می‌شود. بنابراین اگر تا این سن خبری از دندان عقلتان نشده است، باید به فکر جراحی آن و خارج کردنش باشید.
اگر سن شما از 40 سالگی گذشته است و هیچ مشکلی با دندان عقل تان ندارید، بهتر است دیگر به فکر خارج کردن آن نباشید، چون بعید به نظر می‌رسد بعد از این نیز دچار بیماری‌های لثه، پوسیدگی و یا تغییرات کیستیک در اطراف این دندان شوید. فقط کافی است هر 1 یا 2 سال یک‌بار، یک عکس رادیوگرافی از دندانتان تهیه کنید تا مطمئن شوید هیچ عارضه جانبی وجود ندارد.


نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 12 آبان 1392 17:44
نویسنده : salamat
نظرات : 0

عباس‌ واحدی

اندام مصنوعی پزشکی طی چند سال گذشته راه دراز و موفقیت آمیزی را پشت سر گذارده و به پیشرفت های شگرفی دست یافته اند. اما اعضای مصنوعی هنوز از نظر قابلیت لامسه از همتایان طبیعی خود بسیار عقب ترند.

و حالا دانشمندان دانشگاه شیکاگو به دنبال راهی هستند تا بتوانند این فاصله حسی را پر کنند. آنها تحقیقات خود را بر شبیه سازی احساس لمس در مغز با استفاده از محرکهای الکتریکی متمرکز کرده اند.
آنها با قرار دادن الکترودها در بخشی از مغز میمون های آزمایشگاهی که مسئول کنترل حواس پنجگانه است، از شبیه سازهای الکتریکی استفاده کردند تا به طور مصنوعی احساس لمس و فشار را خلق کنند.
آنها مدعی هستند که این شیوه می تواند چالاکی و کارکرد مناسب اعضای مصنوعی بالا تنه را به شکل چشمگیری بهبود بخشد، بدون اینکه نیازی به تمرینات گسترده توسط بیمار باشد. و البته این یک گام بسیار مهم برای بازگرداندن حس لامسه به کسانی است که آن را از دست داده اند. مانند افرادی که دچار آسیب در طناب نخاعی شان شده اند. 
البته در این میان باید توجه داشت که چنین شیوه ای هنوز نیازمند انجام عملهای جراحی تهاجمی خارق العاده ای است. و تنها برای کسانی که هیچ راه حل دیگری پیش رو ندارند، می تواند توجیه پذیر باشد.
منبع نارنجی


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 20 مهر 1392 10:50
نویسنده : salamat
نظرات : 0

محمد زرین صدف - نارنجی

احتمالا این اواخر زیاد در مورد چاپگرهای سه بعدی شنیده اید. به کمک این چاپگرها می توان یک جسم فیزیکی را بر اساس یک مدل مجازی ایجاد کرد. گر چه این فناوری هنوز در مراحل اولیه تکامل خود به سر می برد، ولی هر روز خبرهای جالب تری در مورد آن می شنویم. اخیرا دانشمندان دانشگاه تگزاس موفق شده اند به کمک همین فناوری، باکتری ها را در داخل قفس محصور کنند.

این دانشمندان توانسته اند توسط گونه ای از لیزر بهبود یافته، ساختارهایی در شکل های مختلف به صورت چاپ سه بعدی در اطراف باکتری ها ایجاد کنند. این ساختارهای میکروسکوپی به محققین اجازه می دهد رفتار باکتری ها را بیش از پیش زیر ذره بین قرار دهند. این دستاورد بزرگ به آن ها این امکان را داده تا دانش خود را در مورد گسترش عفونت ها، چگونگی تعامل باکتری ها با هم، و یا مقاوت دارویی، تکمیل نمایند.

برای محصور کردن باکتری ها، در ابتدا یک میکروب انتخاب می شود، سپس این باکتری را درون یک محلول ژلاتینی با مولکول های حساس به نور قرار می دهند. با سرد کردن این مخلوط باکتری را درون یک ماده ژله مانند حبس می کنند. در این حالت دانشمندان سلول های مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد با تاباندن لیزر به مولکول های حساس به نور باعث می شوند پیوند جامدی حول سلول های مورد نظر شکل بگیرد.

با حرکت دادن لیزر می توان شکل ها و اندازه های مختلفی از این قفس ها اطراف سلول ها ایجاد کرد. در این قفس ها منافذ بسیار بسیار ریزی وجود خواهد داشت تا مواد مغذی به سلول ها برسد و مولکول های پیام رسان وظیفه خود را انجام دهند، ولی منافذ آن قدر بزرگ نخواهند بود که سلول های باکتری از آن فرار کنند.

به کمک این روش می توان مجموعه های مختلفی از سلول ها را دسته های مختلف قرار داد، و سپس با رساندن مواد غذایی متنوع به هر یک از این دسته ها و نزدیک یا دور کردن آن ها، رفتار شان را با دقت مشاهده کرد. به طور مثال، در یک آزمایش دانشمندان هنگامی که مقاومت دارویی یک باکتری خاص را بررسی می کردند، متوجه شدند که همسایگی آن باکتری خاص با یک باکتری کاملا متفاوت، موجب افزایش مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک می شود. طوری که با وجود جدا نگه داشتن این دو دسته از باکتری ها، آن ها با سیگنال هایی که برای هم می فرستادند تلاش بسیاری می کردند تا به کمک هم با آنتی بیوتیک مقابله کنند.

همانطور که در این مطلب خواندید، فناوری سه بعدی بیشتر به عنوان یک مفهوم در حال تکامل است، و نه به عنوان یک روش خاص یا ابزاری ویژه. کاربرد های مختلفی برای این فناوری نوظهور مطرح شده، اما به نظر می رسد توسعه آن در زمینه های تحقیقاتی از سرعت بالاتری برخوردار بوده و کاربرد های بیشتری داشته باشد.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر