بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 12 آبان 1392 17:47
نویسنده : salamat
نظرات : 0

مرضیه موسی زاده

وجود سطح مناسبی از آهن در بدن همه ما بسیار ضرورى است و تاثیرات مثبت زیادى در سلامت فردى مى گذارد. این در حالى است که فقر آهن منجر به کم خونى و افزایش غیر طبیعى این عنصر باعث بروز نشانه هایى از پاسخ هاى التهابى، پرخاشگرانه و حالات مزمنی مانند هموکروماتوز مى شود.
کشف به موقع فقرآهن و در پیش گرفتن رژیم هاى غذایى غنى از این عنصر و یا حتى درمان دارویى، مى تواند هرچه سریعتر آسیب هاى ناشى از این کمبود در بدن را پوشش دهد. اما چگونه مى توان میزان سطح آهن در بدن را اندازه گرفت؟ انجام یک آزمایش خون؟!
مى توان گفت تقریبا آشکار سازى آزمایشگاهى آهن در جریان خون ناممکن است. روشهاى فعلى در اندازگیرى میزان غلظت آهن در بدن به تخمین هاى حاصل از حضور برخى نشانگر هاى زیستى تمرکز کرده اند. آزمایش هایى که نمى توان گفت نتایج آنها چندان دقیق است.
محققین دانشگاه Ulm آلمان معتقدند به روش جدید در آشکار سازى میزان غلظت آهن در جریان خون با اندازگیرى سطح نوعى پروتئین به نام فریتین دست یافته اند. این پروتیین مسئول ذخیره سازى و جابه جایى آهن در خون است. آنها این کار را با استفاده از نوعی نانوالماس نیمه صنعتی انجام مى دهند. بنا بر تعاملات الکترواستایک بین نانو ذرات الماس و پروتئین فریتین، جذب مولکول هاى پروتئین با یونهاى آهن مغناطیس شده امکانپذیر مى شود.
تصور مى شود که نتیجه این بررسى قادر است استفاده از سنسورهاى نانوالماس به ابزارى جهانى در تشخیص میزان آهن در جریان خون تبدیل کرده و آن را یک روش آزمایشگاهی معمول گرداند.
منبع : نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 12 آبان 1392 17:44
نویسنده : salamat
نظرات : 0

عباس‌ واحدی

اندام مصنوعی پزشکی طی چند سال گذشته راه دراز و موفقیت آمیزی را پشت سر گذارده و به پیشرفت های شگرفی دست یافته اند. اما اعضای مصنوعی هنوز از نظر قابلیت لامسه از همتایان طبیعی خود بسیار عقب ترند.

و حالا دانشمندان دانشگاه شیکاگو به دنبال راهی هستند تا بتوانند این فاصله حسی را پر کنند. آنها تحقیقات خود را بر شبیه سازی احساس لمس در مغز با استفاده از محرکهای الکتریکی متمرکز کرده اند.
آنها با قرار دادن الکترودها در بخشی از مغز میمون های آزمایشگاهی که مسئول کنترل حواس پنجگانه است، از شبیه سازهای الکتریکی استفاده کردند تا به طور مصنوعی احساس لمس و فشار را خلق کنند.
آنها مدعی هستند که این شیوه می تواند چالاکی و کارکرد مناسب اعضای مصنوعی بالا تنه را به شکل چشمگیری بهبود بخشد، بدون اینکه نیازی به تمرینات گسترده توسط بیمار باشد. و البته این یک گام بسیار مهم برای بازگرداندن حس لامسه به کسانی است که آن را از دست داده اند. مانند افرادی که دچار آسیب در طناب نخاعی شان شده اند. 
البته در این میان باید توجه داشت که چنین شیوه ای هنوز نیازمند انجام عملهای جراحی تهاجمی خارق العاده ای است. و تنها برای کسانی که هیچ راه حل دیگری پیش رو ندارند، می تواند توجیه پذیر باشد.
منبع نارنجی


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 20 مهر 1392 10:50
نویسنده : salamat
نظرات : 0

محمد زرین صدف - نارنجی

احتمالا این اواخر زیاد در مورد چاپگرهای سه بعدی شنیده اید. به کمک این چاپگرها می توان یک جسم فیزیکی را بر اساس یک مدل مجازی ایجاد کرد. گر چه این فناوری هنوز در مراحل اولیه تکامل خود به سر می برد، ولی هر روز خبرهای جالب تری در مورد آن می شنویم. اخیرا دانشمندان دانشگاه تگزاس موفق شده اند به کمک همین فناوری، باکتری ها را در داخل قفس محصور کنند.

این دانشمندان توانسته اند توسط گونه ای از لیزر بهبود یافته، ساختارهایی در شکل های مختلف به صورت چاپ سه بعدی در اطراف باکتری ها ایجاد کنند. این ساختارهای میکروسکوپی به محققین اجازه می دهد رفتار باکتری ها را بیش از پیش زیر ذره بین قرار دهند. این دستاورد بزرگ به آن ها این امکان را داده تا دانش خود را در مورد گسترش عفونت ها، چگونگی تعامل باکتری ها با هم، و یا مقاوت دارویی، تکمیل نمایند.

برای محصور کردن باکتری ها، در ابتدا یک میکروب انتخاب می شود، سپس این باکتری را درون یک محلول ژلاتینی با مولکول های حساس به نور قرار می دهند. با سرد کردن این مخلوط باکتری را درون یک ماده ژله مانند حبس می کنند. در این حالت دانشمندان سلول های مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد با تاباندن لیزر به مولکول های حساس به نور باعث می شوند پیوند جامدی حول سلول های مورد نظر شکل بگیرد.

با حرکت دادن لیزر می توان شکل ها و اندازه های مختلفی از این قفس ها اطراف سلول ها ایجاد کرد. در این قفس ها منافذ بسیار بسیار ریزی وجود خواهد داشت تا مواد مغذی به سلول ها برسد و مولکول های پیام رسان وظیفه خود را انجام دهند، ولی منافذ آن قدر بزرگ نخواهند بود که سلول های باکتری از آن فرار کنند.

به کمک این روش می توان مجموعه های مختلفی از سلول ها را دسته های مختلف قرار داد، و سپس با رساندن مواد غذایی متنوع به هر یک از این دسته ها و نزدیک یا دور کردن آن ها، رفتار شان را با دقت مشاهده کرد. به طور مثال، در یک آزمایش دانشمندان هنگامی که مقاومت دارویی یک باکتری خاص را بررسی می کردند، متوجه شدند که همسایگی آن باکتری خاص با یک باکتری کاملا متفاوت، موجب افزایش مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک می شود. طوری که با وجود جدا نگه داشتن این دو دسته از باکتری ها، آن ها با سیگنال هایی که برای هم می فرستادند تلاش بسیاری می کردند تا به کمک هم با آنتی بیوتیک مقابله کنند.

همانطور که در این مطلب خواندید، فناوری سه بعدی بیشتر به عنوان یک مفهوم در حال تکامل است، و نه به عنوان یک روش خاص یا ابزاری ویژه. کاربرد های مختلفی برای این فناوری نوظهور مطرح شده، اما به نظر می رسد توسعه آن در زمینه های تحقیقاتی از سرعت بالاتری برخوردار بوده و کاربرد های بیشتری داشته باشد.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 29 شهریور 1392 20:08
نویسنده : salamat
نظرات : 1

 

علی اصغر هنرمند
منبع : نارنجی
فیلم مشهوری به نام درخشش ابدی یک ذهن پاک وجود دارد که در آن با دستگاهی خاطرات ناخوشایند را از ذهن مردم پاک می کنند.
 
حالا گروهی از محققان دانشگاه MIT یک ژن به نام Tet1 را یافته اند که در فراموشی خاطرات بد، نقش ایفا می کند و می گویند با افزایش فعالیت این ژن، می توان کاری کرد که خاطرات بد با سرعت بیشتری از ذهن ما فراموش گردند.
 
اگر در مسیر مدرسه با یکی از همکلاسی هایتان دعوا کنید، احتمالا نسبت به مکانی که در آن دعوا رخ داده احساس ترس پیدا می کنید. این ترس بعدا هنگام ملاقات آن فرد نیز تکرار خواهد شد و حتی اگر آن شخص از آن شهر نیز برود، باز هم هنگام مراجعه به مکان درگیری احساس ناخوشایندی را تجربه خواهید کرد.
 
در علم پزشکی به چنین واکنشی «استرس پس از سانحه » می گویند. محققان متوجه شدن که میزان ابراز این ژن با میزان فراموشی حوادث رابطه دارد. و در صورتی که بتوان میزان بروز این ژن را بالا برد، یک راه درمان جدید برای استرس پس از سانحه به وجود آمده است.
 
البته در واقع خاطرات ما از حافظه مان پاک نمی شوند. مدیر مرکز تحقیقات یادگیری و حافظه ام آی تی می گوید که بخش قدیمی حافظه به ما می گوید که این مکان خطرناک است و حافظه جدید یادآوری می کند که اینجا امن است. در این حالت دو انتخاب در حافظه وجود دارد که با یکدیگر رقابت می کنند.
 
افزایش میزان ابراز ژن Tet1 کمک می کند که راحت تر انتخاب کنیم که کدام حافظه را به یاد بیاوریم و کدام یک را مسدود کرده و در لایه های عمیق ذهن مان دفن نماییم. 
 
البته فعلا تا تبدیل شدن نتیجه این تحقیقات به یک راه حل عملی و دارویی چند سالی فاصله است. اما انگار به زودی فراموش کردن مشکلات هم کار چندان سختی نخواهد بود.

 نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 25 شهریور 1392 10:38
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 

دانشمندان موفق شدند در جدیدترین مطالعات خود آن دسته از سلول های سیستم ایمنی را که به رشد سرطان کمک می کنند و حکم خائن را برای بدن دارند، شناسایی کنند.

دانش پژوهان می گوید سلول های ایمنی موسوم به "سلول های سرکوب کننده مشتق شده میلوئیدی" فضای مناسب را برای زنده ماندن سلول های بنیادی سرطان فراهم می کنند.

گفته می شود سلول های بنیادی سرطان در برابر شیمی درمانی و پرتو درمانی مقاوم هستند این در حالی است که درمان کامل سرطان مستلزم کشته شدن سلول های بنیادی سرطانی است.

محققان سلول های رایج ترین و کشنده ترین نوع سرطان تخمدان را که اغلب به شیمیایی درمانی مقاوم است و بیماری پس از درمان دوباره عود می کند، بررسی کردند.

آنها می گویند اگر درمانی برای مبارزه با عملکرد این سلول های ایمنی پشتیبان سرطان شناسایی شود، درمان سرطان آسان خواهد شد.

سرطان رشد غیرقابل مهار سلول های بدخیم و غیر طبیعی در بدن است که به طور خودکار چندین برابر اندازه طبیعی رشد می کنند و به بافت های دیگر در نزدیکی منبع اولیه و یا در بخش های دور دست تری از بدن یورش می برند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Immunity منتشر شده است.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر