بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 12 دی 1391 18:00
نویسنده : salamat
نظرات :
یکی از بهترین عکسهای پزشکی

سلولهای سرطانی می‌توانند در بدن
در جریان روندی به نام متاستاز منتشر شوند. در این عکس زیبا سلول سرطانی در حال
حرکت از خلال منفذ یک فیلتر است. این عکس به وسیله موسسه پژوهشی کنسر بریتانیا
گرفته شده است، جایی که انتشار کنسر به امید یافتن راهی برای مداوای آن مطالعه
می‌شود.

برای دیدن دیگر عکسهای برتر علمی  سال در سایت بی‌بی‌سی به اینجا بروید.همگی بسیار زیبا هستند.نظرات : | بازدید از پست : 0
تاریخ : 12 دی 1391 17:58
نویسنده : salamat
نظرات :

تصویری از رگهای قلبنظرات : | بازدید از پست : 0
تاریخ : 11 دی 1391 23:59
نویسنده : salamat
نظرات :

  چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
۱. سرفه‌کردن بیش از دو هفته طول کشیده است و به‌نظر نمی‌رسد رو به بهبود باشد.
۲. همراه با سرفه، مقدار زیادی خلط رنگی یا خون خارج می‌شود.
۳. درد قفسهٔ سینه، تب، لرز، یا عرق شبانه وجود دارد.
این محقق طب اسلامی افزود: سرفه حاد سرفه‌ای است که کمتر از سه هفته طول بکشد که در بیماری‌هایی مانند سینوزیت، سرماخوردگی و سیاه‌سرفه بیشتر دیده می‌شود.
برگشت شیره معده به داخل ریه موجب سرفه می‌شود
سل ریوی، علل دارویی، سرطان ریه، مصرف سیگار، ادم مزمن ریه، نارسایی احتقانی قلب، استنشاق گازهای سمی، التهابات و سرطان حنجره، عفونت ویروسی، بیماری گوش خارجی یا میانی حاد، برگشت شیره معده به داخل ریه، سینوزیت و ترشح خلط در پشت حلق،
استنشاق هوای خیلی گرم یا خیلی سرد، عفونت باکتریایی مجاری هوایی (برونشیت)، وجود جسم خارجی در راه‌های هوایی مانند تیغ ماهی، کمبود ویتامین B 12 که این عامل بیشترین عامل سرفه مزمن است و آسم از عوامل عمده سرفه به شمار می‌آید.
از جمله عوارض سرفه می‌تواند به سنکوب، شکستگی دنده‌ها، درد جداره قفسه سینه و شکم همچنین بی‌اختیاری ادرار و خستگی مفرط اشاره کرد.
سرفه از دیدگاه طب سنتی نقش استحفاظی برای ریه‌ها دارد، از انواع سرفه می‌توان به سرفه ناگهانی (سرفه حاد)، سرفه پیاپی که قطع نمی‌شود و سرفه قدیمی و سابقه‌دار که مدت‌هاست شروع شده (سرفه مزمن) اشاره کرد.
مصرف غذاهای ترش موجب بروز سرفه شدید می‌کندنظرات : | بازدید از پست : 0
تاریخ : 1 دی 1391 09:22
نویسنده : salamat
نظرات : 0

 حدود ۲۵۱ میلیون سال قبل، ناگهان ۹۰ درصد موجودات زنده روی زمین منقرض شدند. به گونه ای که بسیاری از گونه های جانوری به کلی و برای همیشه از روی زمین ناپدید گشتند. این واقعه را «مرگ بزرگ» نامگذاری کرده اند. محاسبات نشان می دهد که در این رویداد بیش از ۹۶ درصد موجودات دریایی و ۷۰ درصد موجودات ساکن خشکی جان خودشان را از دست دادند. اما چه چیزی سبب «مرگ بزرگ» شد؟ 

نظریه های مختلفی برای این موضوع وجود دارد. برخی معتقدند فعالیت های آتشفشانی بزرگ در سیبری سبب این موضوع شده و مقادیر زیادی گازهای گلخانه ای تمام جو را اشغال کرده و سبب مرگ موجودات زنده شده است. 
برخی دیگر هم معتقد اند برخورد یک شهاب‌سنگ بزرگ سبب این واقعه شده اما اخیرا یک نظریه جدید، روایتی متفاوت برای مرگ بزرگ در نظر گرفته است. 
گروهی از محققان دانشگاه MIT معتقداند یک موجود بسیار کوچک سبب مرگ بزرگ شده. در واقع ممکن است یک باکتری کوچک قاتل موجودات زنده در ۲۵۰ میلیون سال پیش به حساب بیاید. 
آنها می گویند آنالیز ها نشان می دهد که وقایع زمین شناسی نمی توانسته عامل این انقراض بزرگ گونه ها باشد و احتمالا یک میکروب در این موضوع نقشی پررنگ ایفا کرده. 
میزان کربن در یافته های زمین شناسی آن دوران به صورت ناگهانی رشد داشته است. تیم تحقیقاتی معتقد است که فعالیت های زمین شناسی این تغییر سریع را ایجاد نمی کند. بلکه این تغییر حاصل فعالیت باکتری ها است. چرا که آنها می توانند با سرعت کربن زیادی تولید کنند. 
وقتی میکروبی به نام Methanosarcina مورد بررسی قرار گرفت آنها متوجه شدند که این باکتری حدود ۲۳۱ میلیون سال پیش قابلیت تولید متان را به دست آورده تاریخی که به زمان مرگ بزرگ نزدیک است. این باکتری در واقع مسوول تولید بیشتر گاز متانی است که هم اکنون در زمین وجود دارد. 
اما این باکتری برای تولید متان به مقدار زیادی نیکل نیاز داشته. جالب اینجا است که حدود ۲۵۱ میلیون سال پیش نیز رشد ناگهانی در میزان نیکل مشاهده می شود که احتمالا ناشی از فوران آتشفشان های سیبری بوده است. 
هر چند اثبات این نظریه کار بسیار مشکلی است اما شاید سبب شود که به این فکر باشیم که شاید مشابه این رویداد در آینده نیز رخ بدهد. فیلم های سینمایی زیادی بر اساس داستان ویروس ها و میکروب های خطرناک ساخته شده اند. موجوداتی میکروسکوپی که می توانند جان موجودات زنده را به سرعت بگیرند یا آنها را تبدیل به زامبی های خطرناک کنند. 
در دهه های اخیر هم شاهد بیمارهای واگیر زیادی بودیم که جان هزاران نفر را گرفته اند. فکر می کنید باز هم باید منتظر یک ویروس نوظهور و خطرناک باشیم که به سرعت همه جا فراگیر میشود و موجودات زنده را قربانی می کند

منبع :سایت نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 28 آذر 1391 10:14
نویسنده : salamat
نظرات : 0

خانم شوئرمن ۵۳ سال دارد و از گردن به پایین به صورت کامل فلج است. بنابراین قادر به انجام هیچ حرکتی در اندام هایش نیست. حالا او می تواند یک بازوی ربات را به طور کامل با قدرت ذهن کنترل کرده و از آن استفاده کند. 

دو سنسور کوچک در اندازه های ۴ در ۴ میلیمتر روی بخش حرکتی مغز او کار گذاشته شده. هر سنسور دارای یکصد سوزن بسیار کوچک است که فعالیت های الکتریکی آن بخش از مغز را از حدود ۲۰۰ سلول مختلف مغزی دریافت می کند. 
دکتر شوارتز از دانشگاه پیتزبورگ می گوید سلول های مغز (نورون ها) پالس های اطلاعاتی را با سرعت های مختلف برای یکدیگر ارسال می کنند و از این طریق با هم ارتباط دارند. این پالس ها تبدیل به فرمان هایی برای حرکت دادن اعضای بدن می شوند. این سنسورها فرمان های مغز برای حرکت دست را دریافت کرده و آنها را به دست رباتی منتقل می کند.

خانم شوئرمن در روز دوم بعد از شروع آموزش ها توانست دست رباتی را کنترل کند و پس از دو هفته قادر بود به راحتی انواع حرکت های ممکن را با دست جدیدش انجام دهد. 
متخصصان این حوزه که روی این موضوع کار می کنند، نتایج به دست آمده را بی سابقه و خارق العاده وصف کرده اند. آنها می گویند کنترل حرکات دست ربات تقریبا مانند یک دست واقعی در یک انسان سالم است و تا به حال هیچ کار تحقیقاتی دیگری به این مرحله از کنترل نرسیده است. 
خانم شوئرمن حدود ۱۳ سال پیش به بیماری به نام spinocerebellar degeneration دچار شد که سبب می شد کنترل اش را بر بدن از دست بدهد و دیگر قادر به انجام هیچ حرکتی نبود. حالا این دست رباتی به او کمک می کند تا بخشی از کارهایش را شخصا انجام بدهند. در مرحله بعد تیم تحقیقاتی قصد دارد دست ربات را به صندلی چرخدار او متصل کند تا همیشه همراهش باشد. 
این پیشرفت بزرگی برای علم بیومدیکال به حساب می آید و به زودی باید منتظر رسیدن مرحله ای باشیم که یک درمان انقلابی و در دسترس برای این بیماران به وجود بیاید. از طرف دیگر کافی است به کاربردهای این فناوری در شاخه های دیگر هم فکر کنید.

منبع :سایت نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر