بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 29 دی 1391 21:17
نویسنده : salamat
نظرات : 0

طب سوزنی یک روش شفادهی قدیمی در طب سنتی چینی است که با فرو بردن سوزن های نازکی در نقاط خاصی از بدن باعث بهبود درد می شود. در ابتدا طب سوزنی تنها برای تسکین درد بکار برده می شده اما امروزه برای درمان بیماری ها نیز کاربرد دارد. بیشتر از ۳ میلیون نفر در آمریکا به طب سوزنی رو آورده اند اما در سایر کشورها این طب عمومیت بیشتری دارد. در فرانسه از هر ۵ نفر یک نفر طب سوزنی را امتحان کرده اند.
طب سوزنی چگونه عمل می کند؟
طب سوزنی با تحریک ۱۴ نقطه مسیر عبور انرژی، در پی انتشار جریان حیاتی بدن که در زبان چینی به آن “چی” می گویند، می باشد. دانشمندان می گویند سوزن ها بدن را به آزاد کردن اندروفین که یک مسکن طبیعی است واداشته و همچنین ممکن است جریان خون را بالا برده و فعالیت های مغزی را تغییر دهد. افراد بدبین براین باورند که طب سوزنی یک دارونماست و بصورت تلقینی مایه تسکین بوده و عملکرد آن تنها به دلیل اعتقاد افراد به این طب می باشد.
آیا طب سوزنی آسیب زننده است؟
سوزن های طب سوزنی بسیار نازک می باشند و اکثر افراد احساس درد نداشته و یا هنگام فرو کردن سوزن در بدن بسیار درد خفیفی را احساس می کنند. این افراد اعلام می دارند که بعداز درمان احساس پر انرژی بودن و آرامش دارند. با این حال سوزن ها می توانند درد موقتی بهمراه داشته باشند.
طب سوزنی و درد کمر:
اگر درمان های متعارف نتوانسته کمردرد مزمن شما را بهبود بخشد، طب سوزنی می تواند. ۲ گروه قابل اطمینان پزشکی پیشنهاد می کنند در چنین شریطی، فرد طب سوزنی را امتحان کند. یافته های مطالعات وسیعی که در این زمینه صورت گرفته حاکی از آن است که طب سوزنی، هم در مقام واقعی و هم ظاهری از درمان های معمول کمر دردهایی که بیشتر از ۳ ماه بطول انجامیده اند، بهتر عمل می کند. البته هنوز نمی توان درخصوص اثر طب سوزنی بر کمردردهایی که مدت کوتاهی طول می کشند قضاوت کرد.نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 26 دی 1391 11:03
نویسنده : salamat
نظرات : 0
 
 

کالیفرنیا، لس آنجلس، بورلی هیلز و سرانجام هالیوود. چه چیزی را از ترکیب این کلمات انتظار دارید؟ این ترکیب کلمات یک آدرس هستند برای مرکز پزشکی تحقیقاتی Cedars-Sinai که در مجاورت بورلی هیلز و هالیوود واقع شده است و ذهن خلاقانه پزشکان آن، به ساختن ویروسی انجامیده که می تواند قلب را ری استارت کند. این ویروس برخلاف بعضی ویروسهای کامپیوتری که باعث ری استارت کامپیوتر می شوند، اصلا مخرب نیست و حتی می تواند درمان خوبی در درمان اختلالات ضربان قلب باشد.
از بین میلیاردها سلول در قلب انسان تنها چند هزارتای آنها که در جایی به نام گره سینوسی دهلیزی (SA node) جمع شده اند، مسوول ایجاد پالس الکتریکی هستند. این پالس ها به دیگر سلولهای قلبی منتقل می شوند و ضربان قلب را تنظیم می کنند. به این سلولها، سلولهای ضربانساز یا pacemaker می گویند.
سلولهای pacemaker در دوره جنینی تمایز پیدا می کنند. اما با گذر عمر و ابتلا به بیماریهای مختلف، ممکن است ریتم آنها تند، کند یا نامنظم و حتی متوقف شود. در این صورت پزشکان از دستگاههای ضربانساز مصنوعی (که در بین عامه به باطری قلب هم معروفند) استفاده می کنند. اما این دستگاهها هم ممکن است به مرور زمان دچار اشکال شوند یا باطری شان تمام شود و از کار باز بمانند.
پس راه حل قطعی چیست؟ این که ضربانساز ما توسط بدن ایجاد و انرژیش هم از بدن تامین شود. این همان کاری بود که پژوهشگران مرکز Cedars-Sinai انجام داده اند (البته فعلا در مورد قلب خوکچه هندی).
هنگامی که جنین رشد می کند، سلولهای ضربانساز طبیعی تحت تاثیر ژنی به نام Tbx18 تمایز می یابند. حال محققان با انتقال این ژن به داخل یک ویروس و دستکاری ژنتیکی آن باعث شدند طی چند روز سلولهای عادی قلبی به سلولهای ضربانساز تمایز پیدا کنند و شروع به ارسال پالسهای الکتریکی کنند. مثل اینکه سلولهای قلبی را از نو برنامه نویسی کرده باشند.
تاثیر این تغییر حتی بعد از ناپدید شدن ژن نیز باقی ماند و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که تغییرات حاصل از این ژن ماندگار است و می تواند به عنوان درمانی برای بیماران مبتلا به نامنظمی ضربان قلب استفاده شود. البته هنوز تا زمانی که این روش بتواند در مورد خود انسان آزمایش شده و به عنوان درمان به کار رود، راه طولانی در پیش داریم.
به نظر می رسد دوره جدیدی در پیش رو داریم که می توانیم با ارائه کدها(ی ژنتیکی) به سلولهای بدن، آنها را از نو برنامه ریزی و برای کارهای دیگری آماده کنیم. جایی که نمی توان گفت جزیی از قلمرو دانش کامپیوتر است یا علم پزشکی!

منبع:نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 25 دی 1391 10:39
نویسنده : salamat
نظرات : 0
 
 

یکی از تصمیمات همیشگی شروع سال نو برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند، برنامه ریزی جهت کاهش وزن است، که معمولا هم به جایی نمی رسد. از سویی بسیاری افراد راه های به ظاهر ساده تر و سریع تری همچون لیپوساکشن یا جراحی معده را انتخاب کرده و خودشان را از شر یک سال محاسبه دقیق کالری غذاها و سرو کله زدن با رژیم های غذایی می رهانند.

با توجه به برنامه های غذایی و مشاغل دنیای جدید و افزایش تعداد افراد چاق، روز به روز راه های جالب و حتی دیوانه واری برای کاهش وزن ابداغ می شوند. یکی از آخرین آنها را می توان پمپی دانست که به معده تان متصل شده و غذاهای درون آن را قبل از هضم شدن می رباید.

Dean Kamen پمپی را ابداع کرده است که با لوله ای مستقیما به معده بیمار متصل شده و غذاهای درون معده را بیرون می کشد. آنگاه به همان میزان حجم غذای خروجی، آب را وارد معده می کند تا کمتر احساس گرسنگی کند. برخی شرکت کنندگان در مطالعات آزمایشی این طرح توانستند با استفاده از پمپ نزدیک به نیمی از وزن اضافه شان را به راحتی از دست دهند. و البته برخی هم با تعدادی از غذاها دچار مشکل شدند.

البته در سایت این محصول گفته شده:

فرآیند تخلیه تقریبا ۲۰ دقیقه بعد از هر وعده غذایی باید انجام شود و معمولا ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. از آنجایی که این کار تنها یک سوم غذای درون معده را خارج می کند، بدن همچنان کالری و مواد غذایی لازم را دریافت خواهد کرد. برای کاهش وزن بهینه، بیماران باید پس از هر وعده غذایی کامل، یک دور کار مکش مواد را انجام دهند. و البته در گذر زمان با تغییر عادت برنامه غذایی بیماران به سمت مواد غذایی سالم، نیاز به این کار کمتر خواهد شد.
اگر شما جزو آن گروهی هستید که همیشه به دنبال غذای سالم هستند، احتمالا از این ابزار دوری خواهید کرد. اما اگر جزو گروه طرفداران فست فود و پرخوری با غذاهای خوشمزه هستید، ممکن است این هم یکی از روشهای لاغری انتخابی تان در آینده باشد.
منبع : نارنجی


نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 22 دی 1391 10:06
نویسنده : salamat
نظرات : 0
 
نیما دادگستر

در حالی که افرادی مثل تکنسین های فوریت های پزشکی و پزشکان ارتش، نجات بخشان واقعی زندگی افراد در معرض مرگ هستند، ولی گاه می شود که حتی آنها هم نیازمند کمک یا مشورت پزشکان بیمارستانی می شوند. در چنین مواقعی است که چیزی مثل لایف بوت 5، یعنی یک بسته پزشکی از راه دور جامع، می تواند به کار بیاید.
هر چند این تنها محصول از نوع خود نیست ولی کمپانی LifeBot ادعا می کند که این، کوچکترین، سبک ترین و پیشرفته ترین سیستم پزشکی از راه دور و قابل حمل است. با وزنی در حدود 6.8 کیلوگرم، این بسته قادر است وضعیت ضربان قلب بیمار، فشار خون و دمای بدن را رصد کند، ضمن اینکه می تواند نوار قلب و سونوگرافی نیز تهیه کند.
علاوه بر اینها، امکان ارسال صدا و تصویر نیز در این دستگاه گنجانده شده و قرار است نسل های بعدی آن از الکتروشوک هم برخوردار شوند. نمونه ای از اطلاعات ارسالی توسط دستگاه را در عکس زیر می توان مشاهده نمود.

lifebot5-3.jpg

داده ها به صورت رمزنگاری شده از طریق 4G یا 3G، LTE یا WiMax، یا وای-فای، ماهواره و ارتباطات رادیویی دیگر قابل دریافت و ارسال هستند. دستگاه به طور خودکار سرویسی را که کارایی بهتری داشته باشد انتخاب می کند.
سپس دکترها از مناطق دور، می توانند علائم حیاتی بیمار را با تأخیری در حد چند ثانیه چک کرده و راهنمایی های همزمان را ارائه کنند. لایف بوت ها می توانند در محل های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که این برای انجام جراحی های پیچیده، بسیار مفید است.
نسخه های اصلی این دستگاه با پشتیبانی وزارت دفاع امریکا و بودجه ای 14 میلیون دلاری ساخته شده اند. قیمت لایف بوت 5، از 20 هزار دلار شروع می شود.

منبع :نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 22 دی 1391 10:04
نویسنده : salamat
نظرات : 0
 
علی اصغر هنرمند

شاید این بهترین گجتی است که یک گیک می تواند داشته باشد. چرا که معمولا همیشه پشت کامپیوتر هستیم و فعالیت بدنی چندانی وجود ندارد! چند سالی است که ابزارهای مراقبت سلامت در اشکال مختلف وارد بازار شده اند. آنها با سنسورهای مختلف شان، یک گزارش کامل از فعالیت های روزانه به شما می دهند.

شرکت Fitbit در نمایشگاه امسال با دستبند جدیداش وعده های جالبی به همراه آورده است. Flex دستبندی است که فعالیت های مختلف شما را تحت نظر قرار میدهد. اینها شامل موارد مختلفی، مانند میزان راه رفتن شما در روز و کالری های مصرف شده است. می توانید برای هر روزتان یک هدف از حداقل میزان فعالیت بدنی تعیین کنید و این دستبند با کمک اپلیکیشن آن به شما گزارش می دهد که هر روز به چه میزان از اهداف خود دست یافته اید.
در کنار آن ساعات خواب شما هم توسط این دستبند بررسی می شود. حالا می دانید که در شبانه روز چقدر خوابیده اید. جالب تر اینکه دستبند فلکس یک زنگ بدون صدا هم برای بیدار کردن شما از خواب دارد.
محصول جدید شرکت FitBit از بلوثوت 4.0 استفاده می کند و اطلاعات جمع آوری شده را به آیفون یا تلفن اندرویدی تان میرساند. یا اینکه به لپ تاپ شما متصل می شود. این دستبند ضد آب است و می توانید آن را در حمام و استخر هم به دست داشته باشید.

محصول جدید فیت‌بیت در ۵ رنگ مختلف وارد بازار می شود و یک چراغ باریک LED هم روی آن قرار گرفته است. کافی است روی آنها دو ضربه کوچک بزنید تا روشن شوند و نشان دهند که چقدر از اهداف روزانه تان انجام شده است.
اگر به داشتن یکی از آنها علاقمند شده اید، باید تا بهار صبر کنید تا دستبند فلکس شرکت فیت‌بیت با قیمت ۱۰۰ دلار وارد بازار شود.

منبع : نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر