بهترین و تازه ترین مطالب پزشکی و آزمایشگاهی و طب سنتی در همین سایت
تبلیغات
سخن روز


 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 30 بهمن 1391 13:32
نویسنده : salamat
نظرات : 0

پیش از این در اوایل سال ۲۰۱۲ از تحقق رویای چشم بیونیک تا دو سال آینده گفته بودیم. و اینکه محققان دانشگاه موناش استرالیا امیدوار بودند تا ۲۰۱۴ پروژه چشم بیونیک خود را به بهره برداری برسانند. اما مثل اینکه قرار است رویای انسان- ماشین (Cyberg) زودتر از اینها به واقعیت بپیوندد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هفته گذشته چشم بیونیکی متشکل از دو بخش بیرونی و درونی را تایید کرد. بخش بیرونی یک دوربین ویدیویی کوچک و یک کامپیوتر است که روی عینک آفتابی سوار شده و روی سر قرار می گیرد. بخش درونی هم یک شبکیه مصنوعی است که به صورت ایمپلنت درون چشم قرار داده می شود. آنگاه تصاویر دریافتی دوربین ویدیویی، توسط کامپیوتر ترجمه شده و به صورت بیسیم برای شبکیه مصنوعی ارسال می گردند.

این ابزار «سیستم پروتز شبکیه ای آرگوس ۲» نام داشته و توسط یک شرکت تولید ابزار پزشکی کالیفرنیایی ساخته شده است. این سیستم تنها برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که دچار بیماری ژنتیکی نادری به نام retinitis pigmentsa شده اند. این بیماری یک ناتوانی بسیار نادر ژنتیکی است که باعث آسیب به سلول های حساس به نور می شود که یک خط را درون شبکیه چشم تشکیل می دهند.

البته آرگوس ۲ امکان دید واضح و شفافی را برای بیماران فراهم نمی آورد. بلکه آنها تنها حرکات و اشکال را تشخیص خواهند داد. این ابزار هنوز از نظر میزان اطلاعات ارسالی و همچنین کارایی داده های تهیه شده برای شبکیه مصنوعی دارای محدودیت های فراوانی است. اما اکنون دیگر می تواند از حالت آزمایشگاهی خارج شده و با این تاییدیه به صورت عمومی توسط بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

narenji.irنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 22 بهمن 1391 08:32
نویسنده : salamat
نظرات : 0

حتما واتسون، ابرکامپیوتر IBM را می شناسید که به تازگی در نیویورک به دانشگاه رفته بود. یکی دیگر از شیرین کاری های این ابرکامپیوتر به دو سال پیش بر می گردد که به مدت سه شب در مسابقه تلویزیونی Jeopardy حضور یافته و حسابی گل کاشت. اما اکنون واتسون تصمیم گرفته توان خود را در حل یکی دیگر از مشکلات کلاسیک و قدیمی بشریت به رخ بکشد: درمان سرطان.

واتسون یک سال گذشته را به تجزیه و تحلیل داده های درمان سرطان در مرکز Sloan-Kettering گذرانده است. و حالا قرار است به عنوان یک برنامه تحت کلود برای پیشنهادات کارآمد جهت تشخیص بهترین دوره های درمانی برای بیماران سرطانی مورد استفاده قرار گیرد.

در حالی که شرکت واتسون در مسابقه تلویزیونی Jeopardy یک سرگرمی و جنگ واقعی در رویارویی ماشین مقابل انسان بود، اما همیشه اهداف بسیار بلندتر این کامپیوتر در زمینه پزشکی بوده اند. اکنون گفته می شود این کامپیوتر از زمان شرکت در آن مسابقه، کارکرد خود را ۲۴۰ درصد بهبود داده است.

از مارس ۲۰۱۲ به بعد دانشمندان Sloan-Kettering از واتسون خواستند که ۶۰۰ هزار قطعه از شواهد پزشکی، 1.5 میلیون از اطلاعات بیماران و ۲ میلیون صفحه متن از مجلات پزشکی را در خود ثبت و مرتب سازی کند. نتیجه کار هم این است که واتسون پیشنهاداتی درباره درمان موثر و با اطمینان بالای بیماری ارائه می کند.

اکنون باید ببینیم این کامپیوتر خارق العاده چه روزنه ای را برای شکست این غول صعب العلاج خواهد گشود.

منبع : نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 21 بهمن 1391 06:47
نویسنده : salamat
نظرات : 0

واکسنها میکرب های ضعیف یا کشته شده ای هستند که برای تمرین و آشنایی به سیستم ایمنی بدن معرفی میشوند تا در صورت حمله واقعی میکربها، بدن بتواند به سرعت اوضاع را کنترل کند.
ابداع واکسنها یکی از بزرگترینها پیشرفتهای دانش پزشکی بوده اما در کنار تمام خدمات واکسن ها، آنها دو ایراد اساسی دارند: اول اینکه روش معرفی میکربها به بدن در بیشتر واکسنها روشی دردناک و تهاجمی و از طریق یک سوزن فلزی تو خالی است. مشکل دوم این است که واکسنها به حالتی مایع نگهداری مشوند و باید زنجیره سرد آنها از محل تولید تا محل مصرف (مثلا یک روستای دور افتاده) حفظ شود. این کار هم هزینه بر است و هم ریسک خرابی واکسن را بالا می برد.
پیشنهاد شما برای مقابله با این مشکلات چیست؟ سوزن را حذف کنیم؟ واکسن را بصورت خشک و جامد عرضه کنیم؟ پژوهشگران کالج کینگ در لندن هم به همین دو پیشنهاد فکر کردند و البته برای عملی کردن آن تلاش کردند. نتیجه عرضه واکسنی شد که میکربها را به صورت خشک و از طریق یک ردیف میکرونیدل(ریزسوزن) وارد پوست می کند. ریزسوزنهای به کار رفته در این واکسن از جنس سوکروز هستند که بعد از وارد شدن به پوست به تدریج در آن حل و جذب می شوند و حالا میکربهای خشک و ضعیف می مانند و سیستم ایمنی بدن.
نتایج تحقیقات نشان داد که این نوع واکسن می تواند به خوبی واکنش سلولهای ایمنی بدن را در برابر میکروارگانیسم های معرفی شده از طریق واکسن تحریک کند. در یک مطالعه، پژوهشگران انگلیسی یک واکسن پیشنهاد شده برای ایدز (بر اساس نوعی آدنو ویروس) را آزمایش کردند و واکنش سلولهای رده دندریتی برانگیخته شد. [سلولهای دندریتی سلولهایی هستند که مواد بیگانه را به دیگر سلولهای دستگاه ایمنی معرفی می کنند.]
اگر این روش بتواند از سایر آزمایشها هم سربلند بیرون بیاید، نه تنها دیگر تزریق واکسن دردی نخواهد داشت، بلکه می تواند واکسنها را در دمای اتاق و بدون نیاز به یخچال هم نگهداری کرد.

منبع : نارنجینظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 10 بهمن 1391 11:52
نویسنده : salamat
نظرات : 0
 
عباس واحدی

بیوفیلم ها (گروهی از میکروارگانیسم ها که به یک سطح می چسبند) می توانند یک مشکل واقعی در سلامت و درمان باشند. هنگامی که باکتری ها به شکل بیوفیلم در می آیند، به دلیل تراکم بالای سلول ها، درمان آنها کار مشکلی خواهد بود. اما اکنون IBM ماده جدیدی را خلق کرده که می تواند بیوفیلم هایی چون پلاک ها و باکتریهای مقاوم به دارو را در هم بشکند و بدون آسیب به سلول های انسانی، آنها را نابود کند.

IBM Research و انستیتو زیست-مهندسی و نانوتکنولوژی یک ژل حلال در آب ضد میکروبی تولید کرده اند که دارای قابلیت جذب بسیار بالایی بوده و از پلیمرهای صنعتی تولید می شود. این ژل می تواند در تماس با بیوفیلم های باکتریایی آنها را نابود کند. آی بی ام می گوید که این ژل در نابودی بیوفیلم ها ۱۰۰ درصد موثر عمل کرده است. این ژل با گرم شدن در دمای بدن فعال شده و همچنین تجزیه پذیر و غیر سمی است.
عکس زیر نشان دهنده نحوه تاثیر این ژل است. عکس سمت چپ یک بیوفیلم سالم و بالغ است. عکس سمت راست هم همان بیوفیلم را پس از استفاده از ژل نشان می دهد. آبی بزرگ می گوید تعداد سلول های باقی مانده هم، به دلیل از هم گسیختگی غشاء سلولی شان، مقاومت و پایداری چندانی ندارند.

biofilm-ibm-001-500px-narenji-ir.jpg

این ژل کاربردهای ساده و مشخصی در پزشکی خواهد داشت و به گفته آی بی ام، کارکنان بخش درمان می توانند از آن برای کاهش تهدیدات سلامتی و آلودگی ها استفاده کنند. برای مثال، بیوفیلم ها به سرعت روی کاتاترها تشکیل شده و رشد می کنند. لذا باید مرتبا آنها را تعویض کرد. اما با پوشاندن کاتاتر با ژل جلوی تشکیل بیوفیلم گرفته می شود و ریسک عفونت تا حد زیادی کاهش می یابد. لذا می توان در دوره های زمانی طولانی تری آن را تعویض کرد.

آی بی ام می گوید تولید این ژل از طریق فرآیندهایی انجام پذیرفته که بیشتر در تولید صنعتی نیمه رساناها استفاده می شوند. این ژل یکی از محصولات برنامه نانو پزشکی آی بی ام است. این شرکت از چهار سال پیش تصمیم گرفت تا راه هایی بیابد که تحقیقات ده ها ساله و گنجینه عظیم پتنت هایش را برای بهبود علم پزشکی به خدمت گیرد

narenji.irنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 29 دی 1391 21:27
نویسنده : salamat
نظرات : 0

خلاصه : صفرا مایعی تلخ و سبز رنگ است که کبد آن را تولید می کند ؛ در کیسه صفرا جمع و ذخیره می شود و در هنگام نیاز برای هضم غذا ترشح می گردد.
صفرا مایعی تلخ و سبز رنگ است که کبد آن را تولید می کند ؛ در کیسه صفرا جمع و ذخیره می شود و در هنگام نیاز برای هضم غذا ترشح می گردد.
وظیفه صفرا
صفرا چربی ها را به مولکول های کوچک تجزیه می کند و در جذب روغن ها،چربی ها و ویتامین های حلال چربی ("آ " د،ب،ک) همکاری می کند . در عین حال به تبدیل "بتا " کاروتن به ویتامین " آ " کمک می کند و میکرو ارگانیسم های مضر روده را از بین می برد.
کبد
کبد اندامی است بزرگ در زیر ریه راست که به دقت یک ساعت کار می کند. در حدود ساعت دو نیمه شب شروع به جمع آوری مواد مغذی آخرین وعده غذای خورده شده می کند.اگر آخرین غذای روزانه سبک بوده و دیر وقت خورده نشده باشد کبد به راحتی از عهده آن بر می آید و صفرای کافی به کیسه صفرا برای مراحل بعدی هضم می فرستد.
اختلال در عملکرد کبد
ممکن است صبحانه شما شامل یک تکه شیرینی و خامه باشد،وسط روز هم قهوه و سیب زمینی سرخ کرده و برای ناهار هم پیتزا ! کبد شما از دست کافئین و شکر چربی های جامد از کوره در می رود. چون سموم زیادی تولید شده است و اگر رژیم غذایی عادی شما شامل شیرینی،کلوچه،چیپس و نان بوده و سرشار از اسید های چرب ترانس و افزودنیهای شیمیایی باشد کبدتان عملا تسلیم شده و عملکرد آن مختل می گردد.
علایم ناراحتی کبد
وقتی که احساس خستگی یا بی حالی می کنید و با دنیا سرجنگ دارید به این معنی است که کبد شما در حال هشدار دادن است . حتی جوانان بخصوص آنهایی که از غذاهای آماده و فوری مثل ساندویچ و فست فود استفاده می کنند هم می توانند کبدی تنبل و پر از مواد سمی داشته باشند که برای سلامتی آینده آنان خوب نیست .

vitaminhaye mahlul dar charbi:A D E K ast k B be eshtebah neveshte shode...
ادامه مطلب رابخوانیدنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
آمار جهانی

free counters

 

 


آخرین مطالب
  
 

با سلام به شما بازدید کننده ی عزیز ، امیدوارم مطالب سایت و همچنین مطالب تالارهای گفتمان رضایت شما را جلب کرده باشد . منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم .با تشکر